Відстрочка від мобілізації та нюанси проходження ВЛК: інтервʼю з адвокаткою

30 жовтня 2024, 10:00оновлено 5 листопада, 11:24
803
Повторне надсилання, неотримання повістки та неявка до ТЦК та СП є підставою для повторного накладення адміністративного стягнення, уточнила Лідія Карплюк.
Відстрочка від мобілізації та нюанси проходження ВЛК: інтервʼю з адвокаткою
В Україні продовжили воєнний стан - адвокат розповіла, хто має право на відстрочку / Коллаж Главред

Верховна Рада вкотре підтримала закони про продовження дії воєнного стану та загальної мобілізації на 90 днів - до 7 лютого 2025 року. В інтервʼю Главреду партнер Attorneys at Law "Leshchenko, Doroshenko & Partners" Лідія Карплюк розповіла, чи можуть військовозобовʼязаного оштрафувати кілька разів за неявку за повісткою, скільки разів потрібно проходити ВЛК та на що зважають медики.

Представляємо другу частину розмови з адвокатом. Першу частину можна прочитати тут.

Раніше, коли тільки-но запровадили підвищені штрафи за неявку за повісткою, була думка, що людину можуть оштрафувати ледь не щоразу, після того, як було продовжено військовий стан. Наскільки таке твердження відповідає дійсності?

відео дня

Для того, щоб особу можна було повторно притягнути до відповідальності, має бути повторне вчинення правопорушення. Чесно кажучи, про обмеження в кількості повісток, які надсилаються, мені невідомо. Тому по суті повторне направлення повістки і, наприклад, її повторне неотримання та, як наслідок, неявка до ТЦК та СП, є підставою для повторного накладення адміністративного стягнення.

При цьому штрафи за неявку за повісткою жодним чином не привʼязуються до продовження воєнного стану. Адміністративна відповідальність передбачена за порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку (ст. 210 КУпАП) та порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ст. 210-1 КУпАП), тому у разі якщо фіксують повторне порушення, то відповідно можливе і повторне притягнення до відповідальності.

Поясніть, будь ласка, що відбуватиметься з відстрочкамивід мобілізації після 9 листопада, і хто в такому випадку матиме право на поновлення?

9 листопада, так само як перед цим було 11 серпня – це дата, коли закінчується строк загальної мобілізації, продовжений вже неодноразово Указом Президента України. Тобто раз на три місяці Верховна Рада України затверджує Укази Президента про продовження воєнного стану і загальної мобілізації. Відстрочка, за постановою КМУ №560, надається від призову на військову службу під час мобілізації, і тому, коли розглядають конкретні документи, навіть, наприклад, подані 1 листопада, відстрочку не можуть надати більше, ніж до закінчення строку загальної мобілізації, тобто на сьогоднішній день не довше, ніж 9 листопада.

Відстрочка від мобілізації та нюанси проходження ВЛК: інтервʼю з адвокаткою
Закон про мобілізацію / інфографіка Главред

При цьому, у п. 60 згаданої постанови вказано, що військовозобов’язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, тобто немає вимоги подавати такі документи особисто, а можна також надіслати і поштою. Так само, Порядок проведення призову громадян на військову службу щодо мобілізації на особливий період, затверджений постановою КМУ №560 не містить обов'язку подачі нового пакету документів, який подавався при оформленні відстрочки, але багато хто все-таки разом із заявою про продовження відстрочки повторно до заяви додає ті самі документи. Після чого комісія при ТЦК та СП розглядає цю заяву і продовжує відстрочку на строк мобілізації.

Законодавчих змін щодо категорій осіб, хто має право на відстрочку, останнім часом не відбулося.

29 жовтня Верховна Рада України затвердила Укази Президента України про продовження воєнного стану та про продовження загальної мобілізації, тому після публікації цих нормативно-правових актів і набрання ними законної сили, всі, хто мав відстрочку, мають вкотре подати заяви про продовження відстрочки. А з часом, сподіваємося, що в електронному кабінеті військовозобов'язаного з'явиться опція, щоб в електронному вигляді подати заяву про продовження відстрочки, у разі, якщо обставини, які її зумовили, не змінилися.

Тобто це буде відбуватися майже в автоматичному режимі. Наприклад, якщо чоловік, на утриманні якого перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, одружений з матірʼю цих дітей і в нього нічого з приводу цього не змінюється, то зараз він подає чи надсилає до ТЦК та СП заяву про продовження відстрочки, а з часом, сподіваємося, він зможе робити те саме, натискаючи відповідну кнопку у застосунку. Однак є випадки, коли, наприклад, інвалідність була встановлена на рік, і після її продовження є новий висновок МСЕК, то в такому разі, ймовірно, залишиться подання заяви про продовження відстрочки з додаванням документів, які підтверджують продовження права на відстрочку.

Найближчими днями розпочнеться нова хвиля подання заяв про продовження відстрочки на наступних 3 місяці і поки що всі будуть подавати паперові документи, і далі, якщо процес не автоматизують, це буде тривати, допоки діятиме воєнний стан та загальна мобілізація.

Як бути, наприклад, якщо людина за станом здоровʼя підпадає під категорію обмеженопридатної? В законі про мобілізацію зазначалося, що обмеженопридатною людина вважається дев'ять місяців, а потім треба підтверджувати цей статус. У цьому разі людині так само потрібно буде повторно проходити ВЛК?

На час воєнного стану щодо військовозобов'язаних діє правило проходження медичного огляду, не рідше, ніж один раз на рік (за винятком тих випадків, коли тимчасова непридатність встановлюється на певний термін, або під час дії відстрочки особа не проходить медичний огляд). Тому по суті на медичний огляд для визначення придатності до військової служби мають право викликати всіх військовозобовʼязаних принаймні один раз на рік. У разі визнання особи тимчасово непридатною в кожному індивідуальному випадку цей строк може бути індивідуально визначений залежно від захворювання, після спливу якого особа має повторно проходити ВЛК, щоб підтвердити або змінити статус.

Чи приймають до уваги на ВЛК медичні довідки і документи? Як захистити свої права за неналежного ставлення?

Повинні зважати на такі документи. І в нинішніх реаліях у разі, якщо людина дійсно має проблеми зі здоров'ям, то такі документи бажано взагалі постійно носити з собою. Якщо з якихось причин людина досі не пройшла ВЛК, то їх тим більше треба носити з собою. Бо якщо її зупинять на вулиці та відправлять на ВЛК за "пришвидшеною" процедурою, то, в першу чергу, потрібно мати такі документи з собою.

Люди, які дійсно мають проблеми зі здоров'ям, в переважній більшості вже всі займалися цими питаннями, і за час воєнного стану дехто вже і неодноразово проходив ВЛК, щоб підтвердити тимчасову непридатність.

У разі, якщо, наприклад, на документи, що підтверджують проблеми зі здоровʼям, не зважають і у висновку ВЛК буде написано, що особа придатна, людина завжди має можливість оскаржити цей висновок в адміністративному порядку, до ВЛК вищого рівня (регіону, чи навіть до Центральної ВЛК). Після оскарження в адміністративному порядку можна також можна звертатися до суду, або без оскарження в адміністративному порядку одразу оскаржувати до суду.

Просто в ході процедури оскарження в адміністративному порядку до ВЛК вищого рівня переглядають ті медичні документи, на підставі яких було складено відповідний висновок, в тому числі, людину можуть направити на повторний огляд. Коли ж подається позов до суду, то суд не досліджує змістовно медичну документацію та діагнози, а перевіряє дотримання визначеної нормативно-правовими актами процедури. Однозначно, якщо військовозобов'язаний не згоден з висновком ВЛК, який він отримав у підсумку медичного огляду, то його треба оскаржувати.

А як це, до речі, на практиці виглядає?

Якщо людину оглядають певні фахівці, треба одразу надавати всі медичні документи і заявляти про те, що щось не зазначили. Наприклад, беремо ситуацію, коли взагалі все проігнорували, і в підсумку видали висновок про придатність до служби, тоді потрібно одразу писати письмову скаргу до ВЛК вищого рівня, а також письмово повідомляти ТЦК та СП про адміністративне оскарження висновку ВЛК. Також, не підписувати жодних документів, не читаючи. Посадові особи ТЦК та СП не можуть силою змусити людину підписати документи чи зробити це за неї, а у разі якщо буде здійснюватися фізичний тиск, то також потрібно подавати аргументовані скарги, іноді навіть треба викликати поліцію та бажано мати адвоката, який буде реагувати на порушення та протиправні дії.

У разі фіксації в ТЦК та СП відмови особи від призову на військову службу під час мобілізації, відповідна інформація має передаватися до правоохоронних органів для початку досудового розслідування кримінального провадження. І навіть якщо таке відбудеться, то в ході досудового розслідування ви зможете пояснювати, що з вашого боку ніякого умислу на вчинення протиправних дій не було. Натомість були порушення, які ви почали оскаржувати. Перспектива такого кримінального провадження невелика, і чим більше з вашого боку буде документів і письмових скарг, тим більшою буде вірогідність, що ніхто вас незаконно не притягне до відповідальності.

Що робити тим, кого, наприклад, ВЛК визнала придатним, видали мобілізаційне розпорядження, але через проблеми зі здоровʼямлюдину возять від частини до частини, які не хочуть її брати до себе саме через стан здоровʼя? Адже такі випадки є, і вони не одиничні.

Допоки людина не набула статусу військовослужбовця (прийняття (підписання) присяги та зарахування до списків особового складу військової частини), до того моменту ще не йде мова про звільнення з військової служби, і є шанс відмотати цю історію назад. У такому випадку за наявності підстав для цього потрібно писати письмові скарги, але починати робити це потрібно ще до того, як людину кудись повезуть. Адже навіть якщо ТЦК та СП буде зафіксована відмова від призову, але вона буде обґрунтована і підтверджена відповідними обставинами, фактами, документами, то ви й надалі зможете відстоювати свою правоту. Але, звичайно, якщо людина цілком здорова, придатна і починає такі дії, щоб якось відстрочити момент призову, то в підсумку дії ТЦК та СП щодо мобілізації визнають правомірними.

Хто така Лідія Карплюк

Лідія Романівна Карплюк - адвокат, партнер Attorneys at Law "Leshchenko, Doroshenko & partners". Стаж адвокатської діяльності більше 7 років. Проживає та практикує у Києві.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти