У православ'ї є традиція: церковні свята, що присвячені одній події, стоять поруч – але вшановуються різні святі. Спочатку відзначається "головне" свято - а слідом вшановується святий, який допомагав цій події статися.
Тому слідом за великим святом Різдво Христове 7 січня - відзначається Собор Пресвятої Богородиці 8 січня. Адже без Діви Марії неможливо було б земне народження Христа.
Собор Пресвятої Богородиці - одне з перших християнських свят.
читайте такожКрайній термін: коли прибирати ялинку велять православ'я, фей-шуй і прикметиА "собором" воно називається, тому що в свято 8 січня "збирається" в один день шанування відразу декількох святих. Разом із Пресвятою Богородицею цього дня вшановується її чоловік Йосип Обручник і святий Яків, брат Господній (син Йосипа від першого шлюбу і зведений брат Христа). Саме вони переховували Марію і Богомладенця від Ірода, захищали і підтримували їх у нелегкому шляху.
А привітання зі святом читайте у нашому матеріалі Собор Пресвятої Богородиці й День Марії - привітання й листівки душевні.
Собор Пресвятої Богородиці - традиції
Собор Пресвятої Богородиці в православ'ї вважається святом всіх породіль і акушерів. Зрозуміло, що пов'язано це з історією Різдва і щоб нагадати, що народження кожного малюка – це диво Господнє.
Цього дня прийнято пекти хліб, потім освячувати його в церкві - й урочисто з'їдати за святковим столом всією сім'єю.
Посту вже немає (адже настали Різдвяні Святки), тому на стіл можна подавати будь-які страви.
читайте такожКоли колядують, щедрують і посівають в Україні в 2021 роціЗа народними повір'ями, у свято 8 січня не можна:
- купувати мотузки і все, що з них зроблено - інакше в будинку хтось може повіситися;
- пити або навіть просто готувати кисіль - вважається, що це теж до небіжчика;
- саме в свято 8 січня викидати розбитий посуд і будь-який непотріб - інакше, мовляв, чекай нещастя;
- у житло колядників не пускати - може обернутися бідністю та печалями.
Чи можна прати речі 8 січня і про інші церковні заборони - читайте в нашому матеріалі Що можна, а що не можна робити на Різдво і після нього: прикмети і традиції.
Собор Пресвятої Богородиці - прикмети
⇒ Морозний день віщує холодне літо.
⇒ Північний вітер дме - похолодання скоро прийде.
⇒ Ясна погода в Собор Пресвятої Богородиці - до доброго врожаю проса.
Детальніше про свята січня читайте в нашому матеріалі Православний календар на січень 2021: всі свята, коли не можна працювати.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред