Немає нічого гіршого за закреп. На жаль, цей неприємний стан досить часто зустрічається як у дорослих, так і у дітей. Запор може виникнути несподівано, але часто за дуже простих причин. Дієта є основною причиною, особливо коли ви не їли досить клітковини або не пили досить води.
Інші причини включають порушення нормальної роботи кишечника, наприклад, недостатнє відвідування туалету. Такий вид збоїв може статися через подорожі або навіть сидячу роботу за столом. Брак активності може суттєво вплинути на роботу кишечника.
Деякі ліки також можуть порушити роботу кишечника, особливо опіоїди, протизапальні засоби, антациди та антигістамінні препарати.
Запор також може бути викликаний дисбалансом кишечника. Надмірний ріст Candida або СИБР можуть викликати різні симптоми з боку травлення, включаючи запор.
читайте такожЛікар назвала загрози неправильного харчування: що треба їсти кожен день
Якщо ви виявите, що у вас часті закрепи, не приймайте проносні. Подумайте про те, що викликало уповільнення роботи кишечника і що ви можете зробити, щоб це не повторилося. Найважливіше, що ви можете зробити, - це їсти правильну їжу і стежити за здоров'ям кишечника.
1. Чиста вода
Найбільш очевидна причина запору: гідратація. Коли ви п'єте недостатньо води, ваше тіло швидко зневоднюється. Це означає, що будь-які відходи у вашому кишечнику будуть сповільнюватися і "застрявати", тому що ваше тіло не може додати досить вологи в кал. В цьому випадку стул буде маленьким, твердим, сухим і грудкуватим.
Намагайтеся щодня випивати не менше 2 літрів чистої фільтрованої води. Найпростіший спосіб зробити це - скрізь носити з собою пляшку з напоєм, щоб ви могли пити її регулярно. Це допоможе переміщати їжу і відходи по вашому тілу і підтримувати природний потік.
2. Ферментовані молочні продукти
Йогурт і кефір - це два типи кисломолочних продуктів, які можуть бути неоціненні при запорах в кишечнику. Обидва вони містять пробіотики, які є різновидом "дружніх" бактерій, що допомагають розщеплювати їжу.
Було показано, що пробіотики покращують травлення і виведення, підтримуючи здорову середу шлунково-кишкового тракту і підтримуючи регулярність кишечника.
Численні дослідження показали, що додавання пробіотиків в раціон допомагає зменшити запори. Одне дослідження показало, що, коли пацієнти з хронічним запором пили неароматизований пробіотичний йогурт щодня протягом двох тижнів, їх час проходження через кишечник значно скорочувалася. Цей специфічний йогурт містив Lactobacillus acidophilus і Bifidobacterium lactis.
3. Насіння Чіа
Насіння Чіа - це крихітні чорно-білі насіння рослини Salvia hispanica L. Вони багаті омега-3 жирними кислотами, кальцієм, магнієм, фосфором і калієм.
Особливість насіння Чіа полягає в тому, що вони утворюють змазуючу гелеподібну консистенцію, коли вбирають воду. Цей гель може допомогти поліпшити появу стулу, зберігаючи його вологим і полегшуючи його відходження. Жирні кислоти омега-3 також відомі своїми протизапальними властивостями, що дуже корисно при подразненні кишечника.
Насіння Чіа не тільки має дивовижну змащувальну дією, але і містить розчинну клітковину. Розчинна клітковина - це той тип клітковини, який більшість людей вважає більш м'яким для кишечника, і вона повинна бути першим у вашому списку того, що вживати при запорах. Насіння Чіа легко додати в пластівці, випічку, смузі і йогурт, щоб отримати багаті клітковиною закуски або страви.
4. Бобові
Коли ви думаєте, що їсти при запорах, краще всього вибирати продукти, багаті клітковиною. Сочевиця, квасоля і нут відмінно підходять для профілактики і лікування закрепів.
Клітковина - важливий макроелемент, який слід включати в щоденний раціон, щоб підтримувати здоров'я кишечника. Вона працює, збільшуючи обсяг вашого калу, що змушує відходи тиснути на ваш кишечник і стимулювати перистальтику - хвилеподібні рухи, які штовхають відходи для виведення.
Дослідження показали, що всього 100 грамів вареної квасолі або інших зернобобових забезпечують близько 26 відсотків рекомендованої денної норми клітковини. Більш того, ці продукти багаті безліччю інших поживних речовин, таких як калій, фолієва кислота, цинк і вітамін B6, які також допомагають підтримувати здоров'я кишечника.
5. Бульйон
Бульйони були основним продуктом харчування протягом століть - і не дарма. Багатий мінеральний вміст кісток і інших інгредієнтів робить бульйон дуже поживним і таким, що легко засвоюється в кишечнику.
Що ще більш важливо, кістковий бульйон забезпечує хорошу дозу вологи для запаленого або зневодненого кишечника. Це допоможе пом'якшити твердий стул в кишечнику і полегшити його видалення. Ви також будете підтримувати свій раціон, якщо у вас знизився апетит, що може статися під час нападів запору.
З курячих, яловичих кісток або інших туш тварин легко приготувати власний кістковий бульйон. Кістковий бульйон особливо корисний при роздратованому кишечнику, оскільки він багатий желатином, який заспокоює слизову оболонку і допомагає відновлювати пошкоджені клітини. Тепло кісткового бульйону робить його дуже легким для травлення і дуже апетитним.
6. Чорнослив
Ці сухофрукти багаті клітковиною - важливим макроелементом, завдяки якому відходи проходять через кишечник.
Чорнослив також містить різновид цукру, названого сорбітом. Оскільки сорбіт не розщеплюється організмом, він проходить через товсту кишку неперетравленим і втягує воду в кишечник. Це допомагає збільшити обсяг фекалій і стимулювати дефекацію.
Чорнослив може збільшити частоту випорожнень і поліпшити консистенцію.
Якщо ви дійсно не знаєте, що їсти при запорах, жменя чорносливу може бути найпростішим засобом. Однак будьте обережні, щоб не переборщити з чорносливом, так як він також може викликати гази і здуття живота.
7. Висівки
Висівки - відмінне джерело нерозчинної клітковини, також відомої як "грубі корми". Висівки допомагають просувати кал по кишковому проходу, забезпечуючи кращу регулярність.
Висівки - це не зерно, а жорсткі зовнішні шари зерна. Це невід'ємна частина цілісного зерна, і його часто їдять як крупу.
Одне дослідження показало, що щоденне вживання пшеничних висівок на сніданок протягом двох тижнів знижує частоту запорів у жінок, які раніше не дотримувалися дієти, багатої на клітковину. Висівки також допомогли поліпшити роботу кишечника.
Якщо вам не подобається смак висівок, спробуйте додати їх в смузі або йогурт. Він також надає смачну текстуру випічці.
8. Брокколі
Брокколі, як і інші продукти, згадані вище, є хорошим джерелом клітковини. Але воно також містить цінну поживна речовину, названу сульфорафаном, яке може допомогти захистити кишечник і поліпшити травлення.
Дослідження показують, що сульфорафан може навіть допомогти запобігти "недружнім" кишковим бактеріям, які можуть порушити нормальне травлення. Одне дослідження показало, що коли учасники їли 20 г сирих паростків брокколі кожен день протягом 4 тижнів, у них було менше симптомів запору, ніж у тих, хто їв проростки люцерни. Брокколі, здається, також покращує час проходження кишечника і якість його дефекації.
9. Зелений ківі
Ківі є дуже корисним засобом від млявого кишечника. Один ківі середнього розміру містить близько 2,5 грамів клітковини і різних поживних речовин.
Найбільш важлива перевага ківі при запорах пов'язана з ферментом протеазою, так званим актінідіном. Було виявлено, що актінідін стимулює моторику у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту, що допомагає переміщати відходи по кишечнику.
Ще одна цінна поживна речовина зеленого ківі - пептид під назвою кісіпер, який сприяє здоровому травленню і перистальтиці.
10. Груші
Як чорнослив і ківі, груші є відмінним джерелом клітковини. Це волокно, відоме як пектин, міститься в шкірці фрукта. Щоб отримати максимальну користь від пектину, вам дійсно потрібно їсти грушу сирою і зі шкіркою.
Груші також містять ряд з'єднань, що сприяють травленню, таких як сорбіт і фруктоза. Їх високий вміст води також допомагає зволожувати млявий кишечник, забезпечуючи додаткову вологість твердому стулу.
Відмінний спосіб з'їсти груші - їх в мюслі. Просто натріть груші і додайте до вівса, насіння і інших фруктів, залийте водою і поставте в холодильник.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред