Вітамін А - це жиророзчинний незамінний вітамін. Вітамін А допомагає очам, імунній системі і органам нормально функціонувати. Він доступний через продукти тваринного і рослинного походження.
Ось п'ять підтверджених наукою переваг вітаміну А і його кількість, яку ви повинні їсти кожен день:
1. Вітамін А зберігає зір
Вітамін А важливий для підтримки зору в нічний час і при тьмяному світлі, тому що він утворює пігменти - молекули, які допомагають вам бачити колір - в ваших очах, які необхідні для нічного зору.
Без вітаміну А ваші очі перестають виробляти ці пігменти, що в кінцевому підсумку може призвести до курячої сліпоти. Цей стан викликає труднощі з адаптацією до тьмяного світла або повну нездатність бачити в темряві. "Вітамін А також грає роль в захисті рогівки, прозорого зовнішнього шару очей. Це може знизити ризик розвитку катаракти, що викликає помутніння зору", - говорить Джуліенна Хевер, лікар-дієтолог, доктор медичних наук, CPT, зареєстрований дієтолог з Південної Каліфорнії, що спеціалізується на рослинних дієтах.
читайте такожОмега-3: названі доведені переваги для здоров'я
Катаракта - це поширене захворювання очей, яким страждає більше половини людей старше 80 років.
Згідно з дослідженням вікових захворювань очей, добавки вітаміну А - на додаток до інших вітамінів, які містять антиоксиданти і цинк - можуть захистити здоров'я очей у людей з певними захворюваннями.
2. Вітамін А допомагає імунній системі функціонувати
Вітамін А необхідний вашій імунній системі для зростання, підтримки і зміцнення епітелію і слизових тканин, що вистилають більшість наших органів. Ці тканини є першою лінією захисту організму від патогенів та ключовою частиною вродженого імунної відповіді організму на інфекцію.
Вітамін А також має антиоксидантні властивості. Антиоксиданти запобігають ушкодження клітин в процесі, відомому як окислювальний стрес. Постійне пошкодження клітин в результаті окисного стресу може привести до хронічних захворювань, таким як рак, хвороби серця і втрата зору.
Однак додатковий прийом вітаміну А не принесе користі, якщо у вас немає його дефіциту. Проте, дієта з високим вмістом вітаміну А на рослинній основі - це те, що більшість експертів з харчування вважають найкращим для вас.
3. Вітамін А підтримує функцію органів
Нормальна кількість вітаміну А допомагає серцю, легеням і ниркам функціонувати, сприяючи зростанню здорових клітин і тканин.
Наприклад, огляд 2018 року, опублікований в журналі Nutrients, показав, що вітамін А відіграє важливу роль у розвитку та дозріванні легеневої тканини, тим самим сприяючи загальному функціонуванню легеням. У тому ж огляді було виявлено, що дефіцит вітаміну А пов'язаний з підвищеним ризиком розвитку проблем з легкими, таких як астма та респіраторні інфекції, такі як пневмонія і грип.
4. Похідні вітаміни А лікують акне
Тип вітаміну А, доступний за рецептом або в невеликих дозах в безрецептурних продуктах, так званий ретинолом, вважається одним з кращих засобів місцевого лікування прищів. Фактично, рекомендації по догляду та лікування прищів, встановлені Журналом Американської академії дерматології, пропонують застосовувати місцеві ретиноїди або продукти ретинолу в якості першої лінії лікування від легких до важких форм акне.
Акне зазвичай виникає, коли пори шкіри забиваються омертвілими клітинами і маслами. Ретинол лікує прищі, діючи як екстремальний ексфоліатор, видаляючи ці мертві клітини шкіри і, в свою чергу, сприяючи зростанню нових клітин - процесу, званого оновленням клітин.
Місцевий ретинол може бути різким для шкіри, так як частими побічними ефектами є свербіж, почервоніння або сухість.
5. Вітамін А сприяє здоровій вагітності
Отримання достатньої кількості вітаміну А під час вагітності важливо для розвитку плода.
Дослідження 2010 року, опубліковане в Медичному журналі Нової Англії, показало, що прийом вітаміну А у жінок з хронічним недоїданням до, під час і після вагітності покращує функцію легенів у потомства.
Дослідники порівняли обсяг легких 1371 дитини, матері яких отримували добавку вітаміну А або плацебо. Коли дітям виповнилося 9-13 років, дослідники вивчили функцію їх легких і виявили, що у тих, чиї матері отримували добавки вітаміну А, легкі були сильнішими, ніж у дітей жінок, які цього не робили.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред