Панкреатит-це патологічне запалення підшлункової залози. Підшлункова залоза знаходиться за животом, поруч з тонкою кишкою. Вона вивільняє ферменти, які допомагають перетравлювати їжу, а також регулює процес управління глюкозою в організмі.
Панкреатит може швидко виникати і зникати, а може бути хронічною проблемою. Лікування буде залежати від того, чи є панкреатит гострим або хронічним.
Зміст
- Симптоми панкреатиту
- Яким буває панкреатит
- Гострий панкреатит
- Хронічний панкреатит
- Некротичний панкреатит
- Чому виникає панкреатит
- Як діагностується панкреатит
- Лікування
- Дієта при панкреатиті
Симптоми панкреатиту
Більшість людей з гострим або хронічним панкреатитом відчувають біль у середній лівій верхній частині живота як основний симптом. У деяких людей з хронічним панкреатитом може спостерігатися запалення при діагностичному скануванні, але в іншому симптоми можуть бути відсутніми.
Інші симптоми панкреатиту можуть включати:
- біль, що охоплює верхню частину тіла і охоплює спину у вигляді смуг
- нетравлення шлунка
- нудота або блювота
- хворобливість живота
- ненавмисна втрата ваги
- здуття живота з роздутим животом
- гикавка
- висока температура
Люди, які страждають хронічним панкреатитом, також можуть відчувати стеаторею-жирний кал з неприємним запахом.
Стеаторея може бути ознакою мальабсорбції. Це означає, що ви не отримуєте всі необхідні поживні речовини, тому що ваша підшлункова залоза не виділяє достатньо травних ферментів, щоб розщепити їжу.
Види панкреатиту
Панкреатит зазвичай буває гострим або хронічним. Некротичний панкреатит може виникнути в результаті крайніх випадків гострого панкреатиту. Лікування кожного випадку панкреатиту залежить від тяжкості симптомів.
Гострий панкреатит
Гострий панкреатит-основна причина госпіталізації з приводу шлунково-кишкових захворювань. Він часто виникає раптово. Запалення зазвичай проходить протягом декількох днів після початку лікування, але в деяких випадках може знадобитися перебування в лікарні.
Гострий панкреатит частіше зустрічається у дорослих, ніж у дітей. Жовчні камені є основною причиною гострого панкреатиту у дорослих.
Стан також може перерости в хронічний панкреатит, особливо якщо ви курите або регулярно вживаєте алкоголь.
Хронічний панкреатит
Хронічний панкреатит-це запалення підшлункової залози, яке постійно повертається або відбувається протягом тривалого періоду часу.
Люди з хронічним панкреатитом можуть мати незворотне пошкодження підшлункової залози та інші ускладнення. Рубцева тканина розвивається з цього триваючого запалення.
Панкреатит може пошкодити клітини, що виробляють інсулін-гормон, що виробляється підшлунковою залозою, який регулює кількість цукру в крові. Це призводить до діабету приблизно у 45 відсотків людей з хронічним панкреатитом.
Тривале вживання алкоголю викликає близько 70 відсотків випадків хронічного панкреатиту у дорослих. Аутоімунні та генетичні захворювання, такі як муковісцидоз, також можуть викликати хронічний панкреатит у деяких людей.
Некротичний панкреатит
У важких випадках гострий панкреатит може перерости в некротичний панкреатит, що означає загибель клітин через хворобу. Це відбувається приблизно в 10 відсотках випадків гострого панкреатиту, як правило, коли панкреатит не лікується.
Запалення від панкреатиту може привести до потрапляння травних ферментів в підшлункову залозу. Це може призвести до пошкодження і відмирання тканини, що призведе до некротичного панкреатиту. Ваш лікар може призначити УЗД черевної порожнини або комп'ютерну томографію для діагностики цього стану.
Якщо у вас некротичний панкреатит, лікар може взяти зразок мертвої тканини, щоб переконатися, що вона не інфікована. Якщо у вас інфекція, вам, швидше за все, доведеться приймати антибіотики і, можливо, видалити мертві тканини.
Інфекція мертвих тканин збільшує ризик смерті від некротичного панкреатиту, тому дуже важливо якомога швидше звернутися за лікуванням. Дізнайтеся більше про діагностику та лікування некротичного панкреатиту.
Причини панкреатиту
У гострого і хронічного панкреатиту багато загальних причин. Серед них:
- камені в жовчному міхурі
- вживання багато алкоголю
- деякі ліки
- рак підшлункової залози
- абдомінальна хірургія
- інфекція
- муковісцидоз
- травма живота
Високий рівень кальцію або тригліцеридів (типу жиру) в крові також може призвести до хронічного панкреатиту.
Камені в жовчному міхурі - найчастіша причина гострого панкреатиту. Камені в жовчному міхурі-це невеликі тверді утворення, які утворюються з жовчі, рідини, яка допомагає травленню.
Досить великий жовчний камінь може застрягти в місці з'єднання головної протоки підшлункової залози і загальної жовчної протоки. Ці протоки впадають в дванадцятипалу кишку, першу частину тонкої кишки.
Протока підшлункової залози несе травні ферменти підшлункової залози. Загальний жовчний проток переносить жовч або інші речовини з печінки і жовчного міхура. Застиглий камінь в жовчному міхурі може викликати дублювання цих речовин, що призведе до запалення як загальної жовчної протоки, так і підшлункової залози.
Діагностика панкреатиту
Ваш лікар, ймовірно, використовуватиме комбінацію аналізів крові та візуалізаційних досліджень, щоб поставити діагноз. Якщо у вас гострий панкреатит, у вас буде сильний біль в животі, а аналізи крові можуть показати значне підвищення рівня ферментів підшлункової залози.
Різні типи УЗД, МРТ і КТ можуть виявити анатомію вашої підшлункової залози, ознаки запалення і інформацію про жовчні і панкреатичні протоки. Аналіз фекального жиру також може визначити, чи є у вашому калу жирність вище норми.
Лікування
Лікування гострого або хронічного панкреатиту часто включає госпіталізацію. Підшлункова залоза грає ключову роль в травних процесах, і для загоєння їй необхідний відпочинок.
З цієї причини ви можете отримувати спеціально призначені рідини і харчування внутрішньовенно або через трубку, яка йде з носа прямо в шлунок. Це називається назогастральний зонд для годування.
Ліки можуть допомогти контролювати біль. Ви також можете отримувати штучні травні ферменти при хронічному панкреатиті, якщо ваша підшлункова залоза сама по собі не виробляє їх в достатній кількості.
Відновлення пероральної дієти залежить від вашого стану. Деякі люди відчувають себе краще через пару днів. Іншим людям потрібно тиждень або два, щоб повністю одужати.
Дієта при панкреатиті
Здорова дієта з низьким вмістом жирів відіграє важливу роль в одужанні від панкреатиту. Зокрема, люди з хронічним панкреатитом повинні бути обережні з кількістю споживаного жиру, оскільки їх функція підшлункової залози порушена. Постарайтеся обмежити або уникати наступних продуктів:
- червоне м'ясо
- смажена їжа
- жирні молочні продукти
- солодкі десерти
- підсолоджені напої
- кофеїн
- алкоголь
Їжте невеликими порціями протягом дня, щоб знизити навантаження на травну систему. Дотримуйтеся продуктів з високим вмістом білка і антиоксидантів і пийте багато рідини, щоб уникнути зневоднення.
Ваш лікар може також призначити вам вітамінні добавки, щоб гарантувати, що Ви отримуєте необхідні поживні речовини.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред