StarsМода та красаГороскопРецептиПрикметиЗдоров'яПривітанняКіно та серіалиШоуЛайфхакиСонникЖиттяСвятаСад і город

Фобія: типи, симптоми та лікування

30 листопада 2020, 13:20
273
Фобії-це психічні розлади, що діагностуються.
1606735177-3490.jpg
Фобії-це діагностовані психічні розлади / Pixabay

Фобія-це тип тривожного розладу, при якому людина відчуває крайній ірраціональний страх перед ситуацією, живою істотою, місцем або об'єктом. Коли людина страждає фобією, він часто формує своє життя, щоб уникнути того, що він вважає небезпечним. Уявна загроза більше, ніж будь-яка реальна загроза, що виходить від причини терору.

Фобії-це психічні розлади, що діагностуються.

Людина зазнає сильний стрес, зіткнувшись з джерелом своєї фобії. Це може перешкодити йому нормально функціонувати і іноді призводить до панічних атак.

відео дня

Що таке фобія?

Фобія-це перебільшений і ірраціональний страх.

читайте такожБез паніки: психологи розповіли, як ефективно управляти стресом

Термін "фобія" часто використовується для позначення страху перед одним конкретним тригером. Тим не менш, Американська психіатрична асоціація (APA) визнає три типи фобії. Вони включають:

Специфічна фобія: це сильний ірраціональний страх перед певним тригером.

Соціальна фобія або соціальна тривога: це глибокий страх публічного приниження і того, що інші будуть виділені або засуджені в соціальній ситуації. Ідея великих громадських заходів лякає людину, що відчуває соціальну тривогу. Це не те ж саме, що сором'язливість.

Агорафобія: це боязнь ситуацій, з яких буде важко вибратися, якщо людина зазнає крайню паніку, наприклад, в ліфті або поза домом. Це часто неправильно розуміється як боязнь відкритих просторів, але також може відноситися до обмеження в невеликому просторі, наприклад, в ліфті або в громадському транспорті. Люди з агорафобією мають підвищений ризик панічного розладу.

Специфічні фобії відомі як прості фобії, оскільки вони можуть бути пов'язані з ідентифікованою причиною, яка може не часто зустрічатися в повсякденному житті людини, наприклад, зі зміями. Отже, вони навряд чи матимуть істотний вплив на повсякденне життя.

Соціальна тривожність і агорафобія відомі як складні фобії, оскільки їх тригери не так легко розпізнати. Людям зі складними фобіями також важче уникати тригерів, таких як вихід з дому або перебування у великій натовпі.

Фобію можна діагностувати, коли людина починає організовувати своє життя, уникаючи причини свого страху. Це більш серйозна реакція, ніж звичайна реакція страху. У людей з фобією є непереборна потреба уникати всього, що викликає у них тривогу.

Симптом

Людина з фобією буде відчувати такі симптоми. Вони характерні для більшості фобій:

 • відчуття неконтрольованого занепокоєння при контакті з джерелом страху
 • відчуття, що джерела цього страху потрібно уникати за всяку ціну
 • не може нормально функціонувати при впливі на спусковий гачок
 • визнання того, що страх ірраціональний, необгрунтований і перебільшений, в поєднанні з нездатністю контролювати свої почуття

Людина може відчувати почуття паніки і сильного занепокоєння, коли стикається з об'єктом своєї фобії. Фізичні ефекти цих відчуттів можуть включати:

 • пітливість
 • ненормальне дихання
 • прискорене серцебиття
 • тремтіння
 • припливи або озноб
 • відчуття задухи
 • болі в грудях або сором
 • метелики в животі
 • шпильки і голки
 • сухість у роті
 • замішання і дезорієнтація
 • нудота
 • запаморочення
 • Головний біль

Почуття тривоги можна викликати, просто подумавши про об'єкт фобії. У молодших дітей батьки можуть помітити, що вони плачуть, стають дуже нав'язливими або намагаються сховатися за ногами батьків або яким-небудь предметом. Вони також можуть влаштовувати істерики, щоб показати своє горе.

Складні фобії

Комплексна фобія з набагато більшою ймовірністю вплине на благополуччя людини, ніж конкретна фобія.

Наприклад, ті, хто відчуває агорафобію, можуть мати і ряд інших пов'язаних з ними фобій. Вони можуть включати монофобію або страх залишитися на самоті і клаустрофобію, страх опинитися в пастці в замкнутому просторі.

У важких випадках людина з агорафобією рідко залишає свій будинок.

Тип

Найбільш поширені специфічні фобії в США включають:

 • Клаустрофобія: страх опинитися в обмеженому просторі
 • Аерофобія: страх польоту
 • Арахнофобія: боязнь павуків
 • Фобія водіння: боязнь водити машину
 • Еметофобія: боязнь блювоти
 • Ерітрофобія: страх почервоніти
 • Іпохондрія: страх захворіти
 • Зоофобія: боязнь тварин
 • Аквафобія: боязнь води
 • Акрофобія: боязнь висоти
 • Фобія крові, травм і ін'єкцій: боязнь травм, пов'язаних з кров'ю
 • Ескалафобія: боязнь ескалаторів
 • Тунельна фобія: Боязнь тунелів

Це далеко не єдині специфічні фобії. У людей може розвинутися боязнь чого завгодно. Крім того, у міру зміни суспільства змінюється список потенційних фобій. Наприклад, номофобія-це страх залишитися без мобільного телефону або комп'ютера.

Як описано в одній зі статей, це "патологічний страх залишитися поза зв'язком з технологіями".

Причина

Зазвичай фобія починається у віці старше 30 років, і більшість з них починається в ранньому дитинстві, підлітковому віці або ранньому дорослішанні.

Вони можуть бути викликані стресовим переживанням, лякаючою подією, а також фобією одного з батьків або члена сім'ї, якій дитина може "навчитися".

Специфічні фобії

Зазвичай вони розвиваються у віці від 4 до 8 років. У деяких випадках це може бути результатом раннього травматичного досвіду. Одним із прикладів може бути клаустрофобія, що розвивається з часом після того, як молодша дитина зазнала неприємного досвіду в замкнутому просторі.

Фобії, які починаються в дитинстві, також можуть бути викликані фобією члена сім'ї. Наприклад, дитина, мати якого страждає арахнофобією, з набагато більшою ймовірністю розвинеться такий же фобією.

Складні фобії

Необхідні додаткові дослідження, щоб точно підтвердити, чому у людини розвивається агорафобія або соціальна тривожність. В даний час дослідники вважають, що складні фобії викликані поєднанням життєвого досвіду, хімії мозку і генетики.

Вони також можуть бути відгомонами звичок древніх людей, пережитками тих часів, коли відкриті простори і невідомі люди зазвичай представляли набагато більшу загрозу особистій безпеці, ніж в сучасному світі.

Як працює мозок при фобії

Деякі області мозку зберігають і згадують небезпечні або потенційно смертельні події.

Якщо в більш пізньому віці людина стикається з подібною подією, ці області мозку відновлюють стресові спогади, іноді більше одного разу. Це змушує тіло відчувати таку ж реакцію.

При фобії області мозку, які мають справу зі страхом і стресом, продовжують неправильно відтворювати лякає подія.

Дослідники виявили, що фобії часто пов'язані з мигдалеподібним тілом, розташованим за гіпофізом в головному мозку. Мигдалеподібне тіло може викликати викид гормонів"боротьби або втечі". Вони приводять тіло і розум в стан підвищеної готовності і напруги.

Фобії добре піддаються лікуванню, і люди, у яких вони є, майже завжди знають про своє захворювання. Це дуже допомагає в діагностиці.

Поговоріть з психологом або психіатром - це корисний перший крок в лікуванні вже виявленої фобії.

Якщо фобія не викликає серйозних проблем, більшість людей виявляють, що просте уникнення джерела їхнього страху допомагає їм зберігати контроль. Багато людей з певними фобіями не звертаються за лікуванням, так як з цими страхами часто можна впоратися.

Неможливо уникнути тригерів деяких фобій, як це часто буває зі складними фобіями. У таких випадках звернення до фахівця з психічного здоров'я може стати першим кроком до одужання.

Більшість фобій можна вилікувати за допомогою відповідного лікування. Не існує єдиного лікування, яке допомогло б кожній людині з фобією. Щоб лікування працювало, його необхідно підбирати індивідуально.

Лікар, психіатр або психолог можуть порекомендувати поведінкову терапію, ліки або їх комбінацію. Терапія спрямована на зменшення симптомів страху і тривоги і допомагає людям управляти своїми реакціями на об'єкт своєї фобії.

Ліки

Наступні ліки ефективні для лікування фобій.

Бета-блокатори

Це може допомогти зменшити фізичні ознаки тривоги, які можуть супроводжувати фобію.

Побічні ефекти можуть включати розлад шлунка, втома, безсоння і холодні пальці.

Антидепресанти

Інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СИОЗС) зазвичай призначають людям з фобіями. Вони впливають на рівень серотоніну в мозку, і це може поліпшити настрій.

Спочатку СИОЗС можуть викликати нудоту, проблеми зі сном і головні болі.

Якщо СИОЗС не працює, лікар може призначити інгібітор моноаміноксидази (ІМАО) при соціальній фобії. Людям, які приймають MAOI, можливо, доведеться уникати певних видів їжі. Побічні ефекти спочатку можуть включати запаморочення, розлад шлунка, тривогу, головні болі та безсоння.

Було виявлено, що прийом трициклічних антидепресантів (ТСА), таких як Кломіпрамін або Анафраніл, допомагає при симптомах фобії. Початкові побічні ефекти можуть включати сонливість, нечітке зір, запор, утруднене сечовипускання, нерегулярне серцебиття, сухість у роті і тремор.

Транквілізатор

Бензодіазепіни-приклад транквілізатора, який може бути прописаний при фобії. Це може допомогти зменшити симптоми тривоги. Людям з алкогольною залежністю не можна давати седативні засоби.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
^
Ми використовуемо cookies
Прийняти