Проект Державного бюджету України на 2022 рік виглядає нереалістичним, таку думку в коментарі Главреду озвучив економіст, фінансовий аналітик Олексій Кущ.
За його словами, перше, що кидається в очі, - це маніпулювання показником дефлятора ВВП.
"Оскільки в найближчі три роки він практично не зміниться і залишиться на рівні 11-12%, це наштовхує на думку, що макроекономічний прогноз Мінфін штучно підігнав під поточний бюджет, хоча в ідеалі все повинно бути навпаки. Іншими словами, реальний макропрогноз, який показує здатність економіки генерувати гроші, не береться. Замість цього беруться політичні "хотілки" різних груп впливу, з яких складається якась цифра, під яку потім підбирається необхідна макроекономічна база, щоби цю суму обґрунтувати", - пояснив експерт.
Крім того, за його словами, Мінфін "впирається" в 5% обмеження зростання інфляції, яким часто керується Нацбанк.
"Це також вказує на "намальований" показник, оскільки в реальності інфляція, як і в попередній рік, буде явно вище зазначеної в проекті цифри. У зв'язку з цим, під питанням і амбіції уряду щодо зростання економіки на 5% в 2024 році, оскільки незрозуміло, за рахунок чого це відбуватиметься", - зазначив економіст.
Кущ додав, що майже 3,4% ВВП (181,4 млрд грн) наступного року спрямують на обслуговування державного боргу. Це на 30 мільярдів більше, ніж минулоріч і майже стільки ж, скільки і на всю систему освіти (3,5% ВВП) або на медицину – (3,67% ВВП).
"Тобто при загальному зниженні боргового навантаження, витрати на обслуговування боргу не знижуються, а навпаки збільшуються. Такий парадокс пояснюється лише однією обставиною - зростанням вартості обслуговування розміщення ОВДП. У 2022 році планується направити 120 млрд гривень на внутрішні борги замість торішніх 99, що разом із зростанням обслуговування зовнішнього боргу сприятиме виведенню фінансовими спекулянтами десятків мільярдів гривень з України", - зазначив експерт.
Як повідомляв Главред, 15 вересня Державний бюджет України на 2022 рік був внесений на розгляд Верховної Ради. Документом передбачається мінімальна зарплата на рівні 6,5 тисяч гривень, мінімальна пенсія в розмірі близько 2 тисяч гривень і мінімалка для лікарів до 20 тис. грн. Стипендія з 1 січня повинна скласти 2 тисячі гривень.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред