Відкладене питання про новий кредит Міжнародного валютного фонду не є критичним для України, заявив економічний експерт Віктор Скаршевський.
"Це - другорядне. Первинне - яка буде економічна програма влади і у нового уряду. Ми будемо розвивати промисловість або будемо і далі жити від кредиту до кредиту і обслуговувати інтереси кредиторів?", - підкреслив він в коментарі на каналі 112 Україна.
При цьому економіст нагадав, що боргове навантаження на держбюджет України досягає 35%.
"Нам потрібно говорити з кредиторами про реструктуризацію. Якщо брати кредит від МВФ, там з'являються зобов'язання, а вони як раз стримують економічне зростання і ліквідують соціальну політику, ставлять хрест на промисловій політиці", - стверджує співрозмовник.
Він звернув увагу на те, що активна промислова політика передбачає запуск експортно-кредитного агентства, стимулювання експорту податковими пільгами, створення індустріальних парків та протекціонізм.
"Всі успішні країни світу це застосовують. Україна нічого не робить для захисту власного виробника", - зазначив експерт.
У той же час він вважає, що риторика перших заяв членів нового Кабінету міністрів свідчить про те, що ніяких змін в економічній політиці не відбудеться: "Можливо, будуть говорити про промисловість і намагатимуться зробити деякі дії. Але в рамках убогого бюджету нічого у них не вийде".
За словами економіста, протягом довгого періоду в Україні спостерігається "діра в бюджеті": "В різкому падінні промисловості в кінці минулого року є пряма відповідальність уряду Гончарука через різку ревальвацію гривні - експортери в результаті втратили близько 3 млрд дол. Це також підкосило доходи бюджету".
Скаршевський додав, що в цьому контексті необхідне співробітництво уряду з Національним банком: "Потрібна плавна девальвація гривні в будь-якому випадку. У нас штучно завищений курс. Але Нацбанк продає більше валюти, ніж купує і не дає гривні девальвувати. Рівноважний стан (гривні, - ред.) - це близько 26-27 гривень за долар. Необхідно проводити політику плавної девальвації. Але Нацбанк у нас як би незалежний, але залежить він від МВФ і діє в інтересах міжнародних кредиторів-спекулянтів".
До слова, Національний банк на вівторок, 10 березня, встановив офіційний курс гривні до долара США на рівні 24,92 грн / дол., Тобто гривня після дводенного зростання впала до долара на 18 копійок. Згідно з даними на сайті НБУ, офіційний курс гривні до євро на вівторок встановлений на рівні 28,23 грн / євро, що на 54 копійки нижче попереднього показника.
Крім того, українська гривня за офіційним курсом за січень-лютий 2020 року знизилася до долара США на 3,7% - до 24,56 грн / дол., до євро - на 1,9%, до 26,93 грн / євро. У 2019 національна валюта України за офіційним курсом зміцнилася до долара США на 14,5% - до 23,69 грн / дол., до євро - на 16,7%, до 26,42 грн / євро.
Нагадаємо, раніше експерт розповів про фатальну помилку Нацбанку з гривнею.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред