Не Київ і не Харків: яке місто тричі ставало столицею України

22 травня 2025, 20:36
740
Місто Рівне приховує значно більше історичних таємниць, ніж здається.
Не Київ і не Харків: яке місто тричі ставало столицею України
Чому місто називається Рівне / Колаж: Главред, фото: скріншот з відео на YouTube

Ви дізнаєтеся:

  • Чому Рівне отримало саме таку назву
  • Коли Рівне виконувало роль столиці України
  • Чому іноді можна почути помилкову форму "Рівенщина"

Місто Рівне за свою багаторічну історію не змінювало своєї назви. Воно завжди залишалося Рівним. Однак, як і багато інших населених пунктів, воно мало різні варіації написання та вимови залежно від мови та історичного періоду. Наприклад, у польських джерелах воно могло фігурувати як Równe, а в російських – Ровно. Попри це, суть назви, що походить від слова "рівний" або "рівнина", залишалася незмінною. Це відрізняє Рівне від багатьох українських міст, які пережили перейменування протягом століть

Главред дізнався, коли Рівне ставало столицею України.

Чому місто називається Рівне

Назва міста Рівне пов'язана з його географічним розташуванням. Найпоширеніша версія стверджує, що назва походить від слова "рівнина", оскільки місто розташоване на рівнинній місцевості, на берегах річки Устя. Це відповідає ландшафту Поліської низовини, де переважають рівні ділянки.

Існують також інші, менш підтверджені версії. Одна з них пов'язує назву з тим, що місто було "рівним" (тобто однаковим, справедливим) для всіх, хто в ньому проживав, незалежно від соціального статусу. Інша версія говорить, що поселення розташовувалося на "рівному" місці між двома пагорбами або водоймами. Проте, найбільш обґрунтованою та загальноприйнятою є версія про походження назви від слова "рівнина".

Коли Рівне було столицею України

Рівне тричі ставало столицею України. У квітні 1919-го, коли червона армія активно наступала, Директорія на чолі з Симоном Петлюрою була змушена залишити Київ і перенести центр управління державою до Рівного. Водночас головний військовий отаман і штаб армії розташувалися у Здолбунові, йдеться у відео KUKIN.Company.

За її словами, у Рівному сформували новий уряд, який одним із перших рішень запровадив обов’язкове вивчення української мови, літератури та історії у вищих початкових школах. Також Директорія ввела безкоштовне навчання для всіх дітей шкільного віку — громадян України.

Втім, військова ситуація на фронті швидко погіршувалася, і вже 5 травня уряд Директорії разом із штабом армії евакуювалися до Радивилова.

Дивіться відео про Рівне, яке тричі ставало столицею:

Друге проголошення Рівного столицею України відбулося також у квітні 1919 року, коли 27-річний генерал-хорунжий Володимир Оскілко спробував усунути Симона Петлюру від керівництва армією УНР, фактично влаштувавши державний переворот. Новий Кабінет Міністрів не приховував намірів створити в Україні "Республіку трудових рад: і укласти мирну угоду з більшовицькою Росією. Це загострило політичну ситуацію в Рівному.

Під час Другої світової війни німецька окупаційна влада створила рейхскомісаріат Україна — адміністративно-територіальне утворення, яке охоплювало значну частину сучасних українських і білоруських земель. Столицею цього рейхскомісаріату стало місто Рівне, де розміщувалися ключові адміністративні та тилові органи, що координували діяльність на тимчасово окупованих територіях України. Керував рейхскомісаріатом Еріх Кох, жорстокий режим якого спричинив великі страждання українському народу, завдаючи фізичних, матеріальних і моральних втрат.

Як правильно Рівенщина чи Рівненщина

Щодо написання, коректною та усталеною формою є "Рівненщина". Цей топонім походить від назви міста Рівне з додаванням суфікса -щина, який позначає територію чи регіон, пов’язаний із певним центром. "Рівенщина" — помилковий варіант, який іноді зустрічається у розмовній мові, але не відповідає нормам української літературної мови. В офіційних документах, публікаціях та географічних позначеннях вживають саме "Рівненщина" — так називається область і регіон навколо міста Рівне.

Вас також може зацікавити:

Що таке KUKIN.Company?

KUKIN.Company - ініціатор соціальних проектів в Україні, які втілюються за допомогою інноваційних технологій. Автор соціального проекту UKRAINE by DRONE, який створено для популяризації міст України, пам'яток архітектури та культурної спадщини.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти