У четвер, 4 лютого, Верховна Рада України прийняла закон про створення Єдиного порталу повідомлень викривачів корупції.
Відповідний закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань захисту викривачів" (№3450) підтримали 253 народних депутати в ході засідання, трансляція якого велася на сайті Рад.
Що таке Єдиний портал повідомлень викривачів
Схвалений народними обранцями закон передбачає організацію Єдиного порталу повідомлень викривачів і закріплення гарантії правового захисту викривачів виключно через адвокатів системи безоплатної правової допомоги.
Відзначається, що Єдиний портал повідомлень викривачів гарантує дотримання умов конфіденційності та анонімності, а також доступ викривачів до інформації про стан і результати розгляду таких повідомлень, і є офіційним внутрішнім джерелом інформації про осіб, які мають статус викривачів.
читайте також"Величезна корупція": експерт пояснив, як українська верхівка заробляє на бюджетіВідповідальним за адміністрування Єдиного порталу повідомлень викривачів стане Національне агентство, яке визначатиме порядок ведення Єдиного порталу повідомлень викривачів.
Скільки можна заробити на викритті корупціонерів
Законом передбачено, що розмір винагороди викривачів складе 10% від грошового розміру предмета корупційного злочину або розміру завданих державі збитків від злочину після винесення обвинувального вироку суду.
В якості винагороди також будуть використовуватися стягнення в дохід держави (в порядку конфіскації, спеціальної конфіскації) грошей, цінностей та іншого майна або грошової суми, відповідної вартості такого майна.
читайте такожКорупція і олігархи: Зеленський програє битву системі - Bloomberg
Як відправити повідомлення про корупцію
Відповідно до закону, подача повідомлень через внутрішні канали повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень здійснюється через відкритий для цілодобового доступу Єдиний портал повідомлень і спеціальні телефонні лінії.
Законом передбачається, що повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень може відбуватися:
- анонімно;
- передаватися в паперовій, електронній формі;
- здійснюватися на особистому прийомі;
- через спеціальну телефонну лінію.
При цьому повідомляючим особам гарантується дотримання умов конфіденційності та анонімності, а також внесення цієї інформації до Єдиного порталу повідомлень викривачів уповноваженими на це особами відповідних суб'єктів не пізніше наступного робочого дня з моменту його отримання.
Створення Єдиного порталу повідомлень викривачів: про що посперечалися нардепи
При розгляді законопроекту в другому читанні народний депутат Сергій Власенко (фракція Батьківщина) вніс ряд поправок, які не допускали, щоб викривач був анонімом. Він зазначив, що анонім - це не викривач, а "стукач часів Сталіна".
читайте такожЧому повальна корупція в Україні невикоріннаУ той же час заступник голови Комітету ВР з питань антикорупційної політики Галина Янченко, яка доповідала законопроект, зазначила, що в проекті закону необхідно залишити положення про можливість анонімного повідомлення про корупційний злочин, враховуючи, що він в такому випадку буде втрачати право на захист і на винагороду. Одну з поправок про неприпустимість анонімності депутати підтримали, але по всьому тексту законопроекту все ж залишилася норма про можливість не називати свої дані, повідомляючи про факт корупції.
Закон про викривачів корупції
- Нагадаємо, з 1 січня 2020 року в Україні набув чинності закон про викривачів корупції.
- Законом передбачено, що право на винагороду має викривач, який повідомив про корупційний злочин, грошовий розмір предмета якого або завдані державі збитки від якого в 5 тисяч і більше разів перевищують розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на момент вчинення злочину. Йдеться про хабарі на суму понад 10 млн грн.
- Розмір винагороди викривача становить 10% від грошового розміру предмета корупційного злочину або розміру завданих державі збитків від злочину після винесення обвинувального вироку суду. Він не може перевищувати 3 тисяч мінімальних зарплат.
- Викривачі і члени їх сімей повинні перебувати під захистом держави - їм може бути надана Охорона.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред