2020-й і 2021-й роки – не найкращий період для прийняття закону про народовладдя, заявив екс-заступник голови Центрвиборчкому Андрій Магера.
В коментарі Главреду він висловив сумнів у тому, що референдум може вирішити питання Конституційного суду.
"Адже це не ним мають вирішувати питання призначення суддів на вакантні посади - трьох суддів і досі не призначено. Не ним мають вирішувати і питання неконституційних окремих положень закону "Про запобігання корупції". Усе це – робота парламенту. Саме він має урегулювати ці питання на законодавчому рівні і через законодавчу процедуру. Причина сверблячки тих, хто хоче ухвалити закон про референдум – це можливість скинути з себе відповідальність за стан справ у країні, адже вони мають парламентську більшість, президента і "свій" Уряд, а відповідати за ситуацію в країні ніхто з них не хоче", - підкреслив експерт.
На його думку, закон, якщо його ухвалять, не розв’яже жодної кризи, а навпаки, може породити нову, за якої може виникнути конфлікт серед політичних еліт: "І референдумом цей конфлікт точно не вирішується. Цей конфлікт має вирішуватися за допомогою консенсусу – тобто це те, про що мають домовлятися, а не намагатися проштовхувати щось і прикриватися волею народу".
Магера впевнений, що референдум як такий, в умовах посттоталітарного режиму – це інструмент, який не можна застосовувати абияк.
читайте такожВ ОБСЄ пройшлися по опитуванню Володимира Зеленського"Він може бути як останнє рішення, яке затверджує рішення представницьких органів влади – президента, парламенту. Тобто це рішення як спосіб затвердити консенсус еліт в Україні. Тому я досить скептично ставлюся до референдуму як до механізму вирішення якоїсь проблеми. Бо для чого нам тоді парламент і для чого ми утримуємо 450 народних депутатів, платимо їм зарплату, оплачуємо їх транспорт і таке інше, якщо ми на референдумі можемо вирішити будь-яке питання?", - відмітив екс-член ЦВК.
Він такж нагадав, що приклад тоталітарних країн (Білорусі, Казахстану, Туркменістану) свідчить, що референдум – це спосіб закріплення тоталітарних режимів.
"Більше того, є багато країн, у яких референдум прямо заборонений. Наприклад, у США плебісцитів не може бути апріорі, та чи назве їх хтось недемократичною країною?", - додав Магера.
Нагадаємо, раніше президент Володимир Зеленський заявляв про те, що народовладдя є одним з ключових пунктів його передвиборчої програми.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред