Чому порожню пляшку не варто залишати на столі: що приховує народна прикмета

15 липня 2025, 22:08
109
Звідки походить прикмета про порожню пляшку і як вона впливала на традиції українських господинь.
Примета, бутылка
Як козаки вплинули на українські народні вірування. / Колаж: Главред, фото: скріншот з відео

Ви дізнаєтесь:

  • Чому порожня пляшка на столі викликає стільки забобонів
  • Що приховує прикмета про порожню пляшку
  • Читайте про несподіване французьке походження української традиції

У народі існує безліч прикмет, які передаються з покоління в покоління. Чимало з них мають під собою реальне підґрунтя, а не є лише забобонами.

Главред вирішив зануритися у світ народної мудрості та з'ясувати, чи можна ставити порожню пляшку на стіл і що насправді означає ця поширена прикмета джерела.

відео дня

Існує негласне правило – спустошену пляшку відразу прибирати зі столу. Це не лише звільняє місце для нових страв, а й пов'язано з однією з найвідоміших прикмет, про яку пише УНІАН.

Звідки пішла прикмета про порожню пляшку

Історично, поява порожньої пляшки на столі свідчила про те, що у господині закінчувалася їжа, яку можна було запропонувати гостям. Здавна жінки були відповідальними за організацію застіль, і їхня майстерність полягала у безперервному поповненні столу. Якщо ж порожні тарілки чи пляшки залишалися на видноті, це розцінювалося як натяк гостям, що час завершувати візит. Ця традиція підкреслює важливість гостинності та достатку в домі.

Символізм порожньої пляшки

З часом прикмета про порожню пляшку обросла численними негативними тлумаченнями. Вважається, що її присутність на столі може:

  • Притягувати хвороби та невдачі в дім.
  • Призводити до злиднів та відлякувати достаток, символізуючи порожнечу та відсутність.
  • Негативно впливати на репродуктивне здоров'я.
  • Ставати притулком для проклять та злих духів, особливо якщо пляшка не закрита, що робить її вразливою для негативної енергії.

Ці повір'я підкреслюють глибоке коріння символізму у народній свідомості та прагнення захистити дім від будь-яких лих.

Цікавий факт: французький слід української прикмети

Згідно з відкритими джерелами, ця прикмета могла прийти до нас із Франції. На початку XIX століття, під час військових походів, козаки побували в місцевих питних закладах. Там було прийнято розраховуватися за замовлення за кількістю порожніх пляшок на столі. Щоб зменшити суму до оплати, кмітливі козаки почали прибирати порожню тару під стіл. Ця версія додає ще один шар до багатогранної історії прикмети, демонструючи, як культурні взаємодії формують народні вірування.

Читайте також:

Про джерело: УНІАН

Українське Незалежне Інформаційне Агентство Новин - перше в Україні та найбільше незалежне інформаційне агентство, яке було засновано 1993 року, лідер серед новинних медіа країни. Виробляє новини трьома мовами: українською, російською та англійською. Новини поширює їх через платну закриту передплату, розсилки дайджестів, добірки анонсів, а також інформаційний портал.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти