У вівторок, 15 грудня, Верховна Рада відновила повноцінну роботу НАЗК. Документ підтримали 300 народних депутатів.
Рішення було ухвалено під час засідання, трансляція якого велася в Youtube. Парламент ухвалив за основу і в цілому законопроєкт № 4470 про відновлення повноцінної роботи Національного агентства із запобігання корупції (НАЗК).
Тепер НАЗК повернули контролювальні функції, визначено порядок реагування на ознаки корупції, відкривається цілодобовий доступ до Єдиного реєстру декларацій чиновників і депутатів.
Закон запроваджує особливе регулювання контролю за дотриманням антикорупційного законодавства суддями, у тому числі Конституційного Суду (КСУ). Запроваджено і механізм скарги для судді, якщо він відчуває, що в процесі перевірки декларації на нього чиниться тиск:
- порядок здійснення повної перевірки декларацій та моніторингу способу життя суддів, суддів КСУ затверджуватиметься НАЗК за погодженням з Вищою радою правосуддя (ВРП) та КСУ;
- ВРП та збори суддів КСУ матимуть повноваження вносити НАЗК обов'язкові до розгляду подання про усунення порушень, що містять ознаки порушення гарантій незалежності суддів;
- у разі неузгодження ВРП та КСУ перевірки суддів протягом місяця, НАЗК проводить повну перевірку декларацій суддів у загальному порядку.
Скандальне рішення КСУ і наслідки - про що йшлося раніше:
- 14 листопада президент України Володимир Зеленський заявив про те, що парламент має розв'язати проблему з Конституційним судом.
- 30 жовтня Володимир Зеленський вніс до Ради законопроєкт, що передбачає звільнення суддів Конституційного Суду.
- 29 жовтня президент Володимир Зеленський скликав термінове засідання РНБО, у межах якого було ухвалено рішення щодо відновлення антикорупційної інфраструктури всупереч вердикту КСУ.
- 28 жовтня Конституційний Суд України позбавив права Національне агентство з питань запобігання корупції проводити моніторинг електронних декларацій та зобов'язав НАЗК закрити відповідний реєстр.
- 27 жовтня КСУ визнав неконституційною кримінальну відповідальність за неправдиве декларування доходів чиновниками, суддями та депутатами.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред