Головним успіхом влади в 2020 році я вважаю, так зване, Велике будівництво. У нас дуже люблять говорити про єдність країни, але забезпечується ця єдність цілком приземленими речами, а не заклинаннями. І хороші дороги – це якраз одна з таких речей, що дає зв'язаність регіонів і поліпшення логістики, що набагато краще забезпечує монолітність країни, ніж словесні декларації патріотів.
Дороги – це досить ефективний інструмент для економічного розвитку, враховуючи, що Україна є геополітичним перехрестям. Оскільки ми втратили промисловий потенціал, ми зможемо використовувати хоча б транзитний потенціал.
Також не будемо забувати, що кожна гривня, вкладена в дорожнє будівництво, дає 2,7 гривень зростання ВВП.
Незважаючи на всі скандали, пов'язані з Великим будівництвом (які порохоботи перейменували на "велике крадівництво", – Ред.), дороги реально будуються, і будуються вони якісно.
- Провал 2020 року
- Перебільшений оптимізм Порошенка і Медведчука
- Втрата рейтингу Зеленського не така вже й велика
- Політичні інтриги 2021-го
- Дострокові вибори президента і Ради?
Провал 2020 року
Кадрова політика на місцях, тобто регіональна політика – результати цього провалу відбилися в підсумкових цифрах місцевих виборів, в результаті яких ми отримали загрозу не просто регіоналізації політики, а неофеодалізації країни.
У влади була можливість піти на місцеві вибори в 2019 році, коли "зелена" команда змогла б посунути регіональних баронів. Але вибори відбулися на рік пізніше – і їх підсумки призведуть до досить плачевних для президентської політсили наслідків. Адже інфантилізм губернаторів на місцях, їх безпорадність і некомпетентність в окремих містах вже перетворилися на об'єкт насмішок. Далі – більше.
У будь-якому випадку, результати місцевих виборів призведуть до поглиблення конфлікту між Києвом і регіональними елітами та стануть одним із тих факторів, які визначать події 2021 року. Можливо, за таких умов Зеленському варто шукати більш дорослих політичних партнерів, наприклад, об'єднати зусилля з тією ж Юлією Тимошенко. Її багато лають, багато ненавидять, але сміятися їй в обличчя наважиться мало хто – всі знають, що це буде коштувати їм дорого.
Перебільшений оптимізм Порошенка і Медведчука
Також підсумки голосування 25 жовтня, безумовно, надихнули Петра Порошенка і Віктора Медведчука на розіграш карти дострокових виборів в Раду, в результаті яких обидва розраховують поліпшити свої позиції. Однак насправді для них все виглядає не настільки райдужно. Як влучно висловився Кирило Тимошенко, п'ятий президент – на п'ятому місці за кількістю мандатів. Та й у ОПЗЖ все не настільки благополучно: вони програли і не змогли провести свого мера навіть у себе в "хартленді" – в Рубіжному, на батьківщині Бойка.
Тож і Євросолідарність, і ОПЗЖ просто зберегли свої позиції, не більше того. А на першому місці практично скрізь – партія місцевого мера. Тому обидві політичні сили залишаються секторальними партіями.
Втрата рейтингу Зеленського не така вже й велика
Якщо рік тому країна "позеленіла", то тепер політична карта країни нагадує леопардову шкуру.
Багато хто говорить, що Зеленський втратив рейтинг у 75%, але він стався тільки завдяки другому туру президентських виборів, де його суперником був Порошенко. І якщо сьогодні їх знову звести один проти одного, то результати будуть приблизно такими самими: можливо, не 75/25, а 65/35.
А ось результат Зеленського в першому турі президентських виборів – це і є його електоральне ядро. І, дивлячись на останню соціологію, в принципі, Зеленський залишився плюс-мінус на тих самих значеннях. Таким чином, електоральне ядро Зеленського, як і раніше, зберігається. А недавнє дослідження групи Рейтинг показало, що Володимир Олександрович, як і раніше, очолює п'ятірку українських політиків, які користуються найбільшою довірою населення.
Політичні інтриги 2021-го
Основна політична інтрига наступного року – це боротьба, яка вибухне з приходом до влади в США Джозефа Байдена. Йдеться про загострення боротьби заокеанського "чужого" і олігархічного "хижака". Іншими словами, сутичка колективного зовнішнього управління з українським олігархічним колективом стане одним із трендів 2021 року.
Друга політична інтрига і ще один тренд майбутнього політичного сезону – це конфлікт Києва і регіональних еліт, які хочуть, щоб "у них все було, і їм за це нічого не було". Тобто вони хочуть повної самостійності і незалежності, щоб їх ніхто не контролював і не тримав за руку.
Третій тренд, який проявиться в 2021 році – прагнення до реваншу Порошенка, Медведчука та інших політичних сил.
Четвертий – складна фінансова та економічна ситуація в Україні. Через коронакризу в Україні падає економіка, і наступного року ці проблеми не будуть вирішені, а бюджет-2021 призведе до соціальних конфліктів і протестних виступів. Соціальна напруга наростатиме.
Якщо співпадуть політичні, економічні та соціальні чинники, можна очікувати "ідеального шторму". Ми могли його отримати восени 2020 року, проскочили, але проблеми не зникли – просто були відтерміновані.
Дострокові вибори президента і Ради?
Щоб в Україні відбулися дострокові президентські вибори, повинен пролетіти якийсь "чорний лебідь". І в наших умовах "чорні лебеді" можуть полетіти зграями.
Для Трампа, наприклад "чорним лебедем" став коронавірус і Black Lives Matter – сприятлива на початку року ситуація обернулася провалом наприкінці. Подібна ситуація може чекати і на Зеленського.
Ймовірність дострокових парламентських виборів поки що нижче 50%. Але якщо у вересні минулого року ми говорили, що ця ймовірність – гіпотетична, 10-20%, то зараз вона ближче до 40%. Тобто ймовірність дострокових виборів Верховної Ради зростає, хоча, як і раніше, не факт, що восени наступного року ми підемо обирати новий парламент.
Андрій Золотарьов, політолог, директор аналітичного центру "Третій сектор", спеціально для Главреду
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред