Чому зростання тарифів заради "поліпшення послуг ЖКГ" - повна маячня

20 березня 2021, 10:37
350
Збільшення цін не зробить послуги якіснішими, просто монополії стануть заробляти більше, надаючи все ті ж неякісні послуги.
Газ
Без жорсткого державного регулювання не варто очікувати якості послуг / УНІАН

У Зеленського придумали, як обґрунтувати подальше зростання тарифів ЖКГ: для поліпшення якості послуг. При тому, що 93% населення вже вважають тарифи завищеними. Але ми ж не жертви Трускавця, а тому повинні знати і розуміти базові речі, недоступні цій некомпетентній владі.

Послуги ЖКГ - це ринок житлових послуг (обслуговування будинків та прибудинкових територій) і ринок комунальних послуг (газ, електроенергія, тепло, вода, каналізація).

Житлові - це ринок потенційно конкурентних послуг. Умова якості на такому ринку, як говорив Адам Сміт, - конкуренція (навіть не ціна). Але замість створення для для цієї конкуренції умов, замість розвитку її, "реформуванням ЖКГ" в 2014-17 цей ринок монополізували. Сама ідеологіня цього Бабак (та сама, що Міністром ЖКГ у Зеленського потім стала) якось заявила: в Києві було 120 ЖЕКів, ми їх ліквідували і створили 10 компаній (по одній на район міста), компанії стали більшими, а значить послуги стануть якіснішими. Ну, ви зрозуміли, що якістю навіть не запахло. А чому?

відео дня

читайте такожЗа перехід на літній час українці заплатять 2 млрд

Тому що існують ще ринки природних (або штучних) монополій. До природних відносяться ринки комунальних послуг, а до штучно створених можна віднести ринок послуг житлових (які взагалі повинні стати конкурентними). Відмінність в тому, що на таких ринках послуги надає тільки один суб'єкт, який не схильний до впливу конкуренції. І єдина умова якості тут - тільки регулювання.

Ось, наприклад, я- Київтеплоенерго. Мене хіба турбує якість продаваного мною тепла або те, що в зв'язку з цим думають незадоволені споживачі? Ні, звичайно ж. Плювати. А куди вони подінуться? Я один: не подобаюся я - йди від мене до мене. І хіба збільшення ціни зробить мою послугу якіснішою? Тримай кишеню ширше! Просто я стану заробляти більше, надаючи все такі ж неякісні послуги.

Коли у споживача є вибір і він може в будь-який момент змінити постачальника - це фактор конкурентного впливу на ринок. Не подобається керуюча компанія - знайшов іншу, немає нікого з відповідною ціною - створив ОСББ і обслуговуй будинок сам. Але це в теорії, а не в Україні. Для цього ще умови створити потрібно, яких сьогодні немає. Коли вибору у споживача немає - ніяка ціна не стане умовою якості послуги.

Висновок. Тільки дієве державне регулювання ринку комунальних послуг і розвиток конкуренції на потенційно конкурентному ринку житлових послуг, контроль якості, нагляд за тарифами і захист споживачів - ось чим повинна зайнятися компетентна влада. А влада дурнів, звичайно ж, буде розповідати про ціну, і про те, що це - "ринок" і втручатися не можна, тому що "ринок сам себе відрегулює" (на радість злодіям ЖКГ і на шкоду людям).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
^
Ми використовуемо cookies
Прийняти