Обрання "половинчастого президента": на яку катастрофу в США вказали ці вибори

7 листопада 2020, 08:35
799
Сполучені Штати вступають в епоху політичної турбулентності, симптомом якої стануть протести.
Вибори в США-2020
Хоча прихильників Байдена можна частіше побачити на протестах, ніж прихильників Трампа, побоювання викликають ультраправі , які підтримують Трампа / GettyImages

Про тональність, масовість і частоту протестів, які можуть початися в США після президентських виборів, попередньо розмірковувати складно. Адже не відомо, як ситуація розвиватиметься далі, оскільки її розвиток залежить від такої великої кількості факторів (в основному – суб'єктивних, локальних), що це дуже непросто проаналізувати.

Але можна точно говорити, що Сполучені Штати вступають в епоху політичної турбулентності. І одним із симптомів цієї турбулентності можуть стати протести. Чи будуть вони постійними або будуть спалахувати час від часу в різних точках країни – це не має значення. Тому що самі протести будуть симптомом хвороби, на яку Штати захворіли ще до Трампа.

Ця хвороба, з одного боку, пов'язана з кризою ідентичності. Власне, через це і виникли питання расової рівності, соціальної справедливості, "лівіння" частини молоді. А, з іншого боку, вона пов'язана з кризою політичної системи.

відео дня

Адже на цих виборах ми побачили, що розкол, який завжди існував в США, дійшов до такої глибини, що перетворив вибори не в форму демократичного правління і транзиту влади, а в "гру з нульовою сумою", де сторони фактично йдуть ва-банк.

Крім того, під час цих виборів ми побачили ерозію довіри в широкому розумінні цього слова, тобто довіри населення до державних інститутів, місцевих органів самоврядування в Штатах та інституту президента. Саме ця недовіра до всього – до соціології, до прогнозів, до аналітики, до слів кандидатів, до ЗМІ, які відверто займають сторони кандидатів (американський медіа-простір сьогодні взагалі не може вважатися об'єктивним – він таким не є) – і народжує підозрілість по відношенню один до одного, постійну невизначеність і токсичність.

У підсумку все це призводить до зростання соціальної напруженості, а вона, в свою чергу, є драйвером протестів, причиною, чому люди й виходять на вулиці.

Ці вибори, незалежно від результату, призведуть до політичної турбулентності в Штатах. Адже президент, хто б ним не став – Трамп або Байден, все одно буде "половинчастим президентом", тому що його підтримало приблизно 50% населення США.

Голоси розділилися приблизно 50/50, хоча результати скрізь різні. Однак, в цілому, половина країни за одного, половина – за іншого. З точки зору єдності і будівництва єдиної нації, це – катастрофа.

читайте такожЧи вдасться Сполученим Штатам уникнути протестів і насильстваЩо стосується протестів, то "гарячі голови" є скрізь – і серед прихильників Байдена, і серед прихильників Трампа. Під час виборів Трамп спирався на дещо інші соціальні групи, ніж Байден. Наприклад, люди з глибинки, які підтримують Трампа, навряд чи будуть їздити в більші міста на протест. Тоді як Байден перемагає в основному в урбанізованих міських районах і передмістях. Ось тому саме прихильників Байдена можна частіше побачити на вулиці, на протестах, ніж прихильників Трампа.

Однак занепокоєння з приводу протестів на підтримку Трампа пов'язані якраз не з його основним електоратом, а з маргіналами – ультраправими, яким Трамп теж подобається. Йдеться про різні праворадикальні організації, налаштовані антиімміграційно, деякі з них – навіть неонацистського спрямування (хоча таких Трамп, звичайно, засуджує). Тим не менш, всі вони вважають Трампа більш правильним американським націоналістичним президентом. І саме їх дуже побоюються, тому що у них на руках зброя: вони можуть створити проблеми на зразок тих, що були під час протестів в Шарлоттсвіллі, коли були зіткнення якраз прихильників і противників Трампа, і ці зіткнення призвели до загибелі однієї людини.

Отже, "гарячі голови" є скрізь. Тому немає сенсу думати, що в разі перемоги одного кандидата протести будуть більш масовими, а в разі перемоги іншого – менш масовими. Все це до першого інциденту, який може "запалити сірник".

Ілля Куса, експерт із питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього, спеціально для Главреду

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти