Штаб російського опозиціонера Олексія Навального, якому московський суд 2 лютого виніс вирок, присудивши 3,5 роки колонії, вирішив не проводити мітинги до весни-літа. У штабі це пояснили необхідністю взяти паузу, аби навчитися координувати подібні акції належним чином.
Та насправді, схоже, що організатори мітингів просто були розчаровані масштабом двох акцій та меншою кількістю людей, ніж вони розраховували. Напевно, вони зрозуміли, що їхня тактика була помилковою, і так вони нічого не доб’ються. Тобто підтримку Навального переоцінили.
Навальний хоча і є продуктом внутрішніх олігархічних розбірок у Росії, але зараз він перехоплений західними структурами. Тому зараз його штаб буде консультуватися зі своїми західними колегами з приводу того, що робити далі.
читайте такожЧому вже десять років путінський режим не може перемогти НавальногоВони шукатимуть іншу тактику, тому що влітку почнеться активна фаза виборчої кампанії, через що відбудеться додаткова політизація російського суспільства. Очевидно, що вони хочуть спробувати себе на виборах до Державної Думи Російської Федерації, які відбудуться 19 вересня цього року.
Тож влітку штаб Навального спробує ці мітинги та акції протесту поновити. Але виникає питання – чи вдасться їм знову мобілізувати своїх прихильників хоча б у такій кількості, як зараз. Влітку, за моїми прогнозами, на вулиці вийде дуже невелика кількість людей, адже навіть зараз, одразу після ув’язнення, на протест вийшло менше 1% населення – навіть не вийшло вражаючої картинки. Наприклад, якщо у Білорусі хоча б картинка протестів була ефектною і гарною, хоча й не було результату акцій, то в Росії не вийшло навіть цього.
читайте такожЯк Євросоюз покарає Росію за ув’язнення НавальногоКрім того, керівник мережі регіональних штабів Леонід Волков заявив, що звільнити Навального спробують завдяки застосуванню інструменту санкцій проти оточення Путіна. Проте за останні більш ніж десять років Росія та російська влада настільки звикли до санкцій та обмежень, що навряд чи будь-які нові санкції Заходу будуть дієвими.
Більше того, будь-яка санкція проти Росії в нинішній ситуації призведе лише до посилення альянсу Росії з Китаєм, Іраном та іншими державами антиамериканського спрямування. Звісно, Захід через свою дурість може вдатися до більш жорстких обмежень, але на Росію це навряд чи вплине.
Втім, це не означає, що Навальний відбуватиме весь термін, на який його засудили. Цілком можливо, що його амністують і випустять. Проте навряд чи він зможе брати участь у політичному житті Росії, тому що амністія не означає закриття судимості.
Костянтин Бондаренко, керівник фонду "Українська політика", політолог, історик, спеціально для Главреда
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред