
Про що йдеться у матеріалі:
- Чому телевізори в СРСР мали 12 каналів, якщо показувало лише 2
- Скільки каналів було в СРСР
- Історія телебачення СРСР
Попри те, що в радянському ефірі тривалий час було лише один або два телевізійні канали, десятиліттями на заводах СРСР масово виготовляли телевізори з перемикачами аж на 12 каналів. У чому полягав сенс такого технічного рішення — пояснює блогер та автор YouTube-каналу "Історик".
Главред з'ясував, навіщо в СРСР випускали телевізори на 12 каналів, якщо показувало всього 2.
Коли в СРСР з'явились телевізори
Телебачення в Радянському Союзі почалося ще до Другої світової. У1938 році перші сигнали передавав Ленінградський телецентр, а в 1939-му — Московський. І для кожного центру розробляли окремі моделі телевізорів через різні стандарти.
"До 1941 року було випущено близько 2000 телевізорів, але продовжити розвиток цієї галузі вдалося лише після завершення Другої світової війни", — пояснює блогер.
Першим масовим телевізором став КВН-49. Спершу він був одноканальним, але незабаром отримав перемикач на три канали — попри те, що в ефірі залишався лише один.
Навіщо в СРСР робили телевізори з 12 каналами
У 1957 році в продаж надійшов "Рубін-101" — телевізор із перемикачем на 12 каналів. І відтоді це стало стандартом. На той час у СРСР існували телецентри лише в 19 містах, і транслювався, як і раніше, один канал. Лише у 1965 році у Москві з’явився другий телеканал, і то тільки у вечірній час. В регіонах же його чекали ще до 10 років.
"Може здатися, що ці телевізори виробляли на перспективу, мовляв, з’явиться третій, п’ятий, дванадцятий канал. Але це не так", — наголошує експерт.
Дивіться відео про головний секрет радянських телевізорів:
Проблема перешкод і причина появи багатоканальних перемикачів
Справжньою причиною появи 12-канальних телевізорів були ретранслятори — вежі, які передавали один і той самий сигнал у різних частинах міста. Щоб сигнал від кількох джерел не створював перешкоди, кожен ретранслятор транслював передачу на своєму каналі.
"У тому самому місті одна і та ж програма могла транслюватися на різних каналах, залежно від того, з якого ретранслятора приймається сигнал", — каже автор.
Це дозволяло мешканцям мегаполісів ловити чіткий сигнал з потрібної вежі, перемикаючи телевізор на відповідний канал.
Крім того, у відео йдеться про те, що телевізійні перемикачі радянських телевізорів мали гучний механічний звук "клацання" було чути на всю квартиру. А ще перемикачі часто ламались.
"При частому перемиканні його пластикова ручка лопалася, і перемикати канали можна було лише за допомогою плоскогубців", — згадує експерт.
Вам також може бути цікаво:
- Не 24 серпня: історик назвав справжню дату Дня Незалежності України
- Секрет розкрито: яка перша назва Харкова та як насправді місто називалося раніше
- Кішка може говорити до людини: що означає нявкання кота, його види та значення
Що відомо про YouTube-канал "Історик"?
YouTube-канал "Історик" пропонує глядачам різноманітний контент, пов'язаний з історією та цікавими фактами з СРСР. Аудиторія каналу - понад майже 10 тисяч підписників.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред