Не 33, як усі думають: скільки букв було в українському алфавіті спочатку

27 травня 2025, 12:36
138
Історія українського алфавіту бере початок ще за часів Київської Русі.
алфавит, Украина
Історія українського алфавіту / Колаж: Главред, фото: УНІАН, скріншот

Ви дізнаєтесь:

  • Коли з'явився український алфавіт
  • Чому спершу алфавіт мав більше, ніж 33 букви

Більшість українців знають,що алфавіт має всього 33 букви, однак так було не завжди. Сформувався він на основі кирилиці, яка з’явилася в Київській Русі після прийняття християнства у X столітті.

Главред з'ясував, що ця система письма містила понад 40 літер, багато з яких були запозичені з грецького алфавіту і не відповідали звукам української мови. Про це йдеться у відео на YouTube автора освітнього проєкту "Цей день в історії" Володимира Лук'янюка.

відео дня

Але у 1708–1710 роках відбулася реформа письма, відома як "гражданська азбука", яка і спростила алфавіт, вилучивши непотрібні літери та запровадивши нові, що краще відповідали звуковій системі мови.

Згодом, протягом XIX століття український алфавіт також зазнав значних змін. У 1818 році Олексій Павловський запропонував вживати літеру "і", у 1837 році в правописі "Русалки Дністрової" з’явилася літера "є", а в 1873 році - літера "ї".

Таким чином, після усіх трансформацій, сучасний український алфавіт вже складається з 33 літер: 21 приголосна, 10 голосних, 1 напівголосна та м’який знак.

Інші новини:

Хто такий Володимир Лук'янюк?

Володимир Лук'янюк - український історик, публіцист, автор освітнього проєкту "Цей день в історії", який популяризує історичні події через щоденні публікації.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти