Як правильно казати – "авто" чи "автівка": Авраменко пояснив дилему

29 вересня 2023, 06:35оновлено 4 жовтня 2023, 15:49
1501
Одне з цих слів є розмовним варіантом і ще не потрапило у словники, хоча має всі можливості там опинитися.
Украинский язык, Александр Авраменко
Авраменко пояснив, як правильно казати – "авто" чи "автівка"/ колаж: Главред, фото: скрін

Іноді може виникнути запитання, яке слово правильно використати як скорочену версію слова "автомобіль". Адже у наш час можна почути дві версії – "авто" й "автівка".

Відомий український вчитель і мовознавець Олександр Авраменко у своєму уроці пояснив, що правильно вживати обидва слова. Але одне з них – це розмовний варіант, якого ще немає у словниках.

Якщо вас цікавить вивчення української мови, радимо прочитати наступний матеріал: Як сказати українською "редко, но метко" і "вешать лапшу": відповідь Авраменка

відео дня

"Слова "автівка" немає в українських словниках. Це нове слово, що має розмовний відтінок. Воно впевнено завойовує свої позиції у сучасному мовному просторі, і я не здивуюся, якщо згодом "автівка" потрапить до словників і таким чином набуде офіційного статусу в мові", – зазначив мовознавець.

У той же час він пояснив, що слово "автівка" позначає будь-яке авто – і вантажне, і легкове.

"До речі, "авто", як і "метро", "кіно" не відмінюються. А також хочу звернути вашу увагу на слово "вантажівка". Правильно казати не вантАжівка, а вантажІвка – наголос падає на "і", – додав Авраменко.

Хто такий Олександр Авраменко?

Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).

Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.

Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.

Раніше Авраменко розповів, чи існує в українській мові слово "чотиридесят". Мовознавець розповів, чому ми використовуємо слово сорок, а не чотиридесят, за аналогією з п’ятдесят, шістдесят тощо.

Також мовознавець раніше пояснив, як правильно – "за пару хвилин" чи "за кілька хвилин". Мовознавець зазначив, що ми часто можемо робити таку помилку у мовленні й навіть не помічати цього.

Вас також може зацікавити:

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти