Лазарева субота – свято напередодні Вербної неділі (Входу Господнього в Єрусалим). І саме з вербою пов'язані головні традиції дня.
Главред з'ясував головне про свято Лазарева субота 2020 – коли відзначається, що потрібно робити, що можна їсти і багато іншого.
Лазарева субота 2020 – дата
У свята немає фіксованої дати. Воно відзначається на шостому тижні Великого посту.
Лазарева субота в 2020 році відзначається 11 квітня. Слідом йде Вербна неділя – 12 квітня. Потім Страсний тиждень 2020, який закінчується Великоднем 2020.
Детальніше про ці свята читайте в наших матеріалах Якого числа Вербна неділя в 2020 році і як її відзначати та Страсний тиждень перед Великоднем 2020 – що можна і не можна робити.
Воскресіння Лазаря – історія свята
Лазаревою суботою свято назвали на честь великого чуда, що явив людям Господь, коли воскресив праведного Лазаря на четвертий день після його смерті. Це одне з головних чудес, що здійснив Спаситель під час свого земного життя.
За переказами, Лазар після воскресіння прожив ще 30 років.
читайте такожКоли Трійця в 2020 році і як її правильно відзначатиНедарма воскресіння Лазаря – один з найбільш ранніх сюжетів у християнському образотворчому мистецтві (перші твори датуються ще IV століттям). Тобто малювати картини з Христом і Лазарем стали раніше, ніж церква постановила святкувати цю подію.
Повернення Лазаря до життя зображували, зокрема, Рембрандт, Караваджо і Ван Гог.
До речі, воскресіння Лазаря – не єдине воскресіння, що здійснив Ісус. До цього Спаситель воскресив сина вдови з міста Наїн та єдину дочку юдея Яіра.
Лазарева субота 2020 – що можна їсти
У це свято дозволяється послаблення Великого посту 2020. У Лазареву суботу можна їсти ікру, додавати в їжу олію, випити червоного вина.
Лазарева субота – що можна робити, а що не можна
Священики на церковну службу в Лазареву суботу одягають святковий білий одяг замість традиційних для поста чорних нарядів. При цьому багато хто запитує, чи можна причащатися в Лазареву суботу – так, можна і причащатися, і сповідатися.
У той же час будь-які пишні гуляння заборонені.
Також у Лазареву суботу не можна:
- працювати по дому;
- сваритися і лихословити;
- сумувати.
Такі ж заборони існують і для будь-якого іншого церковного свята. Але є і "індивідуальна" заборона на Лазареву суботу: не можна на підлозі топтати крихти їжі, що впали з святкового столу – інакше чекай поганих звісток.
Головний народний звичай у Лазареву суботу – наломати верби для освячення у Вербну неділю.
Причому освячувати вербу в більшості церков починають уже з вечора суботи.
Лазарева субота – замовляння на вербу. Читається, поки людина в жарт б'є іншого освяченими вербними гілочками: "Б'ємо, щоб ти був здоровим" і "Верба хліст, бий до сліз!".
Лазарева субота – молитва
Тропар Лазаревої суботи
У загальному воскресінні перш Твого страждання засвідчуючи, з мертвих підняв Ти Лазаря, Христе Боже. Тому і ми, як діти, тримаючи символи перемоги, Тобі – Переможцеві смерті воззовем: "Осанна в вишніх, благословен Грядущий в ім'я Господнє!"
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред