"Вірус" - це слово, яке ми часто чуємо останнім часом. Але що таке вірус? З біологічної точки зору віруси-це крихітні мікроорганізми, навіть менше, ніж бактерії, що складаються з ДНК або РНК.
Для нас це означає, що генетичний матеріал, що переноситься вірусом, може викликати широкий спектр захворювань, починаючи від застуди і закінчуючи більш серйозними тривалими захворюваннями, такими як ВІЛ і СНІД.
Коли вірус потрапляє всередину організму, наприклад людини, його генетичний матеріал дозволяє йому пошкоджувати або змінювати клітини, щоб швидко розмножуватися.
І якщо ваша імунна система не може з цим боротися, вірусне захворювання може виявитися фатальним. У цій статті головред розповість, як поширюються віруси і як ви можете захистити себе від зараження.
читайте такожЯк і чому розмножуються поширені віруси-відповідь вчених
Як відбувається передача вірусу?
За словами Джефрі Д. Клауснера, доктора медицини, магістра охорони здоров'я, професора медицини та громадської охорони Здоров'я Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, залежно від типу вірусу, він може передаватися через чхання, кашель, статевий контакт, загальні голки або передачу від фекалій.
"Щодо цього коронавірусу ми конкретно говоримо про краплі з дихальних шляхів, які можуть поширюватися на відстані від 1,5 до 2 метрів від чхання або кашлю, а також від заражених виділень, які можуть бути на руках людей, дверних ручках або інших пристроях", - говорить він.
З іншими вірусами, такими як грип, передача також в основному здійснюється повітряно-крапельним шляхом. Грип стає найбільш заразним через чотири дні після першого зараження. З іншого боку, кір є більш заразним, оскільки його основний спосіб передачі-повітряно-крапельний, а це означає, що вірусні частинки можуть залишатися в повітрі до двох годин, коли інфікована людина кашляє або чхає.
Віруси, такі як гепатит B або ВІЛ, вимагають прямого статевого контакту і спільного використання рідин організму або крові. В цілому, це ускладнює їх передачу в порівнянні з застудою.
Ще один спосіб передачі вірусів-контакт шкіра до шкіри, наприклад поцілунки, в разі вірусу папіломи людини (ВПЛ) або вірусу простого герпесу (ВПГ). ВПГ також може передаватися від матері до дитини під час пологів.
Вірус також може передаватися через неживі предмети, якщо рідини організму, слиз або краплі з дихальних шляхів залишаються на поверхні, наприклад дверній ручці. Клауснер каже, що віруси можуть існувати на поверхні і потенційно викликати інфекцію протягом декількох годин.
За даними Mayo Clinic, віруси будуть довше існувати на більш твердих поверхнях, таких як пластик або нержавіюча сталь, ніж на м'яких тканинних поверхнях, таких як одяг або подушки.
Тварини можуть передавати віруси людині, тому вкрай важливо проявляти обережність при приготуванні сирого м'яса будь - якої тварини-екзотичні або дикі тварини особливо небезпечні. Коли ми готуємо тварин, будь то стейк, риба або курка, ми вбиваємо ці віруси і бактерії. Крім того, при приготуванні їжі важливо пам'ятати, що віруси і бактерії можуть передаватися через калові маси в рот, тобто через стілець. Миття рук має першорядне значення.
Потрапляння крові або інфікованої тканини тварини на руки може передати вірус вам, а потім ви можете передати його іншим. М'ясо, яке їдять в сирому або в основному в сирому вигляді (наприклад, суші або тартар з стейка), пов'язане з певним ризиком, але професійні кухарі в ресторанах знають, як приготувати це м'ясо таким чином, щоб убити потенційні віруси і бактерії. Так що залиште такі страви професіоналам.
Хоча вірус може передаватися де завгодно, в деяких місцях швидкість передачі вище. За словами Клауснера, всюди, де люди "знаходяться в тісному контакті", існує високий ризик - включаючи будинки престарілих, в'язниці, установи, коледжі та школи-інтернати. Після цього у вас є громадський транспорт, наприклад поїзди, літаки і автобуси.
Як запобігти передачу?
Є заходи, які ви можете зробити, щоб захистити себе від вірусів. За словами Клауснера, найкращий спосіб уникнути вірусної інфекції-триматися подалі від хворих, регулярно мити руки (правильний спосіб) і не торкатися до носа, рота і обличчя.
Ви також повинні намагатися підтримувати загальне хороше здоров'я, що робить ваше тіло сильніше і краще підготовленим для боротьби з вірусами. Залишайтеся здоровими, дотримуючись збалансованої, багатої поживними речовинами дієти, приймаючи вітаміни (правильні) і висипаючись. Також рекомендується регулярно дезінфікувати поверхні в будинку. Крім того, що стосується грипу, вам слід робити щеплення від грипу щороку.
Якщо ви заразилися вірусом, є способи запобігти його поширенню. Найкращий спосіб-триматися подалі від інших, що може означати не ходити в школу або працювати вдома і триматися подалі від членів сім'ї або сусідів по кімнаті. Крім цього, ви можете зробити наступні дії, щоб запобігти передачі вірусу:
- Регулярно мийте руки і використовуйте руки на спиртовій основі.
- Одягніть маску, якщо вам потрібно вийти на вулицю, поки ви хворі.
- Очищайте поверхні будинку і предмети, до яких часто торкаєтеся (включаючи стільникові телефони), дезінфікуючими засобами.
- Кашляйте або чхайте в лікоть, а не в рот.
- Негайно викидайте серветки, а не залишайте їх.
- Мийте руки після того, як висякалися.
- Не використовуйте загальні голки, якщо ваш вірус передається з кров'ю.
- Використовуйте захист під час сексу, якщо ваш вірус передається статевим шляхом.
- Повідомте про свій вірусний статус іншим, щоб вони могли приймати обґрунтовані рішення.
Якщо ви вже захворіли і намагаєтеся не передати вірус, або якщо ви здорові і хочете захистити себе від мікробів, переконайтеся, що ви видаляєте віруси з поверхонь правильно. Клауснер рекомендує використовувати серветки на основі відбілювача, серветки на основі перекису водню або звичайні антисептичні серветки. Переконайтеся, що ви даєте поверхні повністю висохнути, перш ніж торкатися до неї, так як процес сушіння дуже важливий для знезараження, оскільки він дозволяє клітинам випаровуватися.
Поки ви приймаєте всі належні профілактичні заходи для захисту від вірусів, вам не потрібно панікувати.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред