Гестаційний діабет-це аномально високий рівень глюкози в крові під час вагітності через вироблення в організмі резистентності до інсуліну.
Без лікування стан може завдати шкоди мамі і дитині. Після народження дитини симптоми гестаційного діабету зазвичай зникають.
У цій статті Medical News Today розповість, що таке гестаційний діабет, його причини і способи його лікування.
Ознаки гестаційного діабету зазвичай проявляються приблизно на 20-24 тижні вагітності в другому триместрі. Лікар зазвичай перевіряє цей стан між 24 і 28 тижнями вагітності.
читайте такожЗавмерла вагітність: симптоми, причини і лікування
Надлишковий рівень глюкози в кровотоці може викликати ускладнення у вагітної жінки і її майбутньої дитини. Ось чому так важливо, щоб лікар своєчасно діагностував гестаційний діабет, щоб підтримувати стабільний рівень глюкози в крові.
Рівень цукру в крові зазвичай повертається до нормального рівня після народження дитини, хоча у 50% людей, які страждають гестаційним діабетом, в майбутньому може розвинутися діабет 2 типу.
Що викликає гестаційний діабет?
Гестаційний діабет-це стан, який робить людину стійкою до інсуліну. Вони все ще виробляють інсулін, але цей інсулін більше не ефективний для зниження рівня цукру в крові.
Гормони, що виділяються з плаценти, впливають на здатність інсуліну накопичувати глюкозу в жирових і м'язових клітинах, тому рівень глюкози в крові підвищується.
Всі вагітні будуть відчувати деяку інсулінорезистентність під час вагітності. Зазвичай вони здатні виробляти додатковий інсулін для компенсації інсулінорезистентності.
Однак люди з гестаційним діабетом не виробляють достатньо інсуліну, щоб подолати стан інсулінорезистентності.
Симптоми гестаційного діабету
Гестаційний діабет зазвичай не викликає симптомів. Але цей стан може викликати посилення почуття спраги, і людина може помітити, що йому потрібно мочитися більше, ніж зазвичай.
Якщо хтось помічає симптоми під час вагітності, які викликають занепокоєння, навіть якщо вони незначні, слід звернутися до лікаря. У людей різний досвід вагітності, і ці зміни можуть бути нормальним явищем в ході вагітності, але якщо людина стурбована, звернення до лікаря повинно заспокоїти його.
Лікування гестаційного діабету
Метою лікування є регулювання рівня глюкози в крові, зазвичай шляхом зміни способу життя.
Дієтичні рекомендації
Американська діабетична Асоціація (ADA) рекомендує здорову дієту для контролю рівня глюкози в крові.
Вагітним людям в цілому слід прагнути до:
- 175 г вуглеводів
- 71 г білка (мінімальна кількість)
- 28 г клітковини
Після діагностики гестаційного діабету людина повинна обмежити вживання насичених жирів і взагалі уникати трансжирів.
Здорова дієта при діабеті включає:
продукти з високим вмістом клітковини, такі як цільнозернові макарони або чорний хліб
- риба або птиця замість жирного і обробленого м'яса
- багато овочів і цільних фруктовнесолені горіхи, насіння і бобові
- уникати солодощів і продуктів з високим вмістом цукру
Центри контролю та профілактики захворювань (CDC) припускають, що людина може відстежувати, що він їсть, перевіряючи, скільки вуглеводів він їсть, і впроваджуючи "метод тарілки", який включає заповнення половини обідньої тарілки некрохмалистими продуктами.
Якщо після діагностики гестаційного діабету хтось відчуває себе пригніченим при виборі продуктів харчування, йому може бути корисно поговорити з відповідним медичним фахівцем.
Фізична активність
Регулярна фізична активність-ще один важливий компонент контролю рівня глюкози в крові. Важливо, щоб людина поговорила зі своїм лікарем перед збільшенням фізичної активності, особливо під час вагітності.
Медикаменты
Коли зміна способу життя не допомагає, лікарі можуть прописати ліки для контролю рівня глюкози в крові. Ці ліки можуть включати інсулін.
За даними Американської діабетичної асоціації, лікар порекомендує вагітним контролювати рівень глюкози в крові протягом всієї вагітності. Якщо людині прописаний інсулін, йому може знадобитися більш часте вимірювання рівня глюкози в крові, щоб переконатися, що доза правильна і залишається ефективною.
Тести можуть включати одно-або двоетапний тест на толерантність до глюкози.
Фактори ризику гестаційного діабету
Надмірна вага або ожиріння - фактор ризику гестаційного діабету. Людина також піддається ризику, якщо під час вагітності набирає занадто багато ваги.
Деякі інші фактори ризику гестаційного діабету включають:
- сімейна історія діабету
- народження дитини у віці 25 років або старше
- предіабет
Ускладнення
Гестаційний діабет зазвичай не викликає вроджених дефектів, так як цей стан виникає в другому триместрі. Більшість можливих ускладнень піддаються лікуванню.
Приклади можливих ускладнень гестаційного діабету для дитини включають:
- Раннє народження
- висока вага при народженні
- низький рівень глюкози в крові після народження
- проблеми з диханням
- викидень або мертвонародження
Гестаційний діабет також може збільшити ризик прееклампсії. Це стан, що викликає високий кров'яний тиск. Це може бути небезпечно для життя вагітної людини і майбутньої дитини.
Людям, у яких розвивається прееклампсія, можуть знадобитися ранні пологи, в яких лікар може провести кесарів розтин.
Людина також може бути схильна до ризику діабету 2 типу в більш пізньому віці після розвитку гестаційного діабету, тому важливо пам'ятати про симптоми діабету.
Профілактика гестаційного діабету
Життя з надмірною вагою або ожирінням збільшує ризик гестаційного діабету. Дотримання здорової дієти і виділення часу для регулярних фізичних навантажень важливі для підтримки здорової ваги під час вагітності.
Проте, людині слід обговорити з лікарем будь-які потенційні зміни свого раціону харчування або рівня фізичної активності, особливо під час вагітності.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред