Українцям варто готуватися до скорочення сум соціальних виплат. Скорочення витрат на соціальну сферу, охорону здоров'я і систему освіти стане гарантом отримання траншу від МВФ, прогнозує міжнародний експерт, економіст Ігор Гарбарук.
"Якщо виходити з логіки того, що завжди вимагає МВФ та інші фінансові структури, які так чи інакше дають кредити Україні, то всі вони вимагають одного – скорочення коштів на соціальні витрати. І наша влада дуже добре навчилася це робити – досить подивитися на минулий секвестр бюджету: тоді забрали у всіх, але при цьому в дороги закопали понад 70 млрд гривень, іще 1 мільярд додали суддям та антикорупційним органам, які абсолютно бездарні і куруються тільки з-за кордону – і це визнали нормальним", – нагадав Гарбарук в коментарі Главреду.
читайте такожНові вимоги МВФ - неприхований глум над УкраїноюТому, впевнений він, якщо говорити про те, що саме скоротять, то в першу чергу мова йде про соцвиплати (починаючи від виплат за народження дитини і закінчуючи абсолютно усіма існуючими соціальними виплатами), охорону здоров'я і систему освіти – всі витрати на ці сфери фізично будуть зменшувати.
"Насправді позичати гроші – стандартний інструмент, але в нашій країні при будь-якому уряді діє одна і та сама логіка: "Беру я, а віддавати буду не я". Однак у цьому випадку ситуація дещо інша – МВФ свідомо скоротив цьогорічну програму до 18 місяців і, швидше за все, якщо за цей час не відбудеться чергової ротації уряду, то цьому ж уряду і доведеться віддавати ці гроші", – зазначив економіст.
За його словами, доля нинішньої програми МВФ – це свого роду брат-близнюк програми 2018 року, коли Києву спочатку видали тільки частину кредиту, а інші дві частини видавали в прив'язці до майбутніх виборів.
"Тому не виключено, що ця програма дійсно може стати фінальною. Оскільки вона прив'язана до гарантованого Україною підвищення тарифів для населення. А в умовах того, що восени у нас буде погано з економікою, що буде досить велика кількість безробітних і не виключена ймовірність того, що буде чергова хвиля коронавіруса і карантин – у зв'язку з цим курс національної валюти почне слабшати, і курс долара почне істотно рости. Це викличе невдоволення в суспільстві", – резюмував Гарбарук.
Раніше повідомлялося, що задля траншу МВФ українцям доведеться платити за комуналку на 30% більше. Це, в свою чергу, ще більше посилить боргове навантаження по комуналці.
Раніше ЗМІ опублікували повний текст Меморандуму України з МВФ, в якому прописані зобов'язання, взяті офіційним Києвом для отримання кредиту в 5 млрд доларів. Документ підписаний президентом Володимиром Зеленським, прем'єром Денисом Шмигалем, міністром фінансів Сергієм Марченком і главою НБУ Яковом Смолієм.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред