Президент Володимир Зеленський провів брифінг у Парижі за підсумками зустрічі з президентом Франції Еммануелем Макроном. Зустріч глав держав тривала близько півтори години, протягом якої керівники держав обговорили посилення військ Росії на кордонах з Україною, майбутню зустріч радників у Нормандському форматі та перспективи членства України в ЄС і НАТО.
Зеленський вийшов до журналістів на задньому дворі Єлисейського палацу в гордій самоті, без свого французького колеги. Главред зібрав основні тези, які озвучив український президент.
- Про відносини з Макроном
- Про ситуацію на Донбасі
- Про зустріч радників у нормандському форматі
- Про надання Україні ПДЧ в НАТО
- Про зустріч Байдена і Путіна на нейтральній території
- Про вакцину
Про відносини з Макроном
Характеризуючи відносини з Макроном, Зеленський заявив, що вони "тепліші, ніж погода" і він вдячний йому за це.
"Це почалося ще з того часу, коли він підтримав, і ми познайомилися після першого туру. Я ще не був президентом, але він підтримав Мене і підтримав Україну", - сказав Зеленський.
Про ситуацію на Донбасі
Під час зустрічі двох президентів до розмови по відеозв'язку підключалася канцлер Німеччини Ангела Меркель. Лідери трьох держав обговорили ситуацію на Донбасі, зокрема – режим припинення вогню.
Зеленський заявив, що режим припинення вогню на сході діяв "дуже непогано".
"Але на жаль, десь з середини грудня 20-го року, а якщо зовсім точно, то з початку січня ми побачили ускладнення ситуації на окупованій території, збільшення обстрілів на контактній лінії. Я розповів про це детально пану Макрону і пані Меркель", - сказав Зеленський.
Він також підкреслив, що в результаті загострення ситуації тільки в цьому році загинуло 30 українських військових."Більшість з них загинула не через "випадкові" постріли, як кажуть бойовики, якісь представники російської влади. Тому що більшість цих пострілів-це снайперський вогонь, прицільний, є фото і відеодокази. На жаль, на це без сліз або жаху неможливо дивитися, але всі ці докази є, вони передані українською стороною ОБСЄ згідно з домовленостями", – сказав президент.
Також гарант поскаржився на те, що російські окупанти блокують роботу КПВВ на Донбасі, в тому числі і нових, які нещодавно відкрила Україна. Крім того, Зеленський повідомив про блокування процесу обміну полоненими – за його словами, Україна подала списки на обмін, але інша сторона - ні.
Про зустріч радників у нормандському форматі
Окремо Зеленський заявив про готовність поговорити з президентом РФ Володимиром Путіним. "Підключення Путіна не було. Хоча я налаштований, щоб ми вчотирьох підключилися", - сказав він. І додав, що нова зустріч радників лідерів України, Німеччини, Франції та Росії може пройти 19 квітня. Радники обговорять кластери для виконання Мінських домовленостей.
читайте такожЗеленський назвав дату нових переговорів щодо Донбасу"В першу чергу, будуть обговорюватися кластери. Це те, про що ми говорили кілька місяців тому... радники підготують додатки до кластерів, з чим згодні, з чим - ні. Ці кластери-це покрокове виконання Мінських угод. Радники погоджуватимуть ці позиції. Хочеться вірити, що буде результат", - сказав Зеленський.
Про надання Україні ПДЧ у НАТО
Зеленський також уточнив, що перша частина зустрічі з Макроном тет-а-тет затягнулася, оскільки сторони обговорювали питання надання Україні Плану дій щодо членства України в НАТО.
Президент зазначив, що відчуває підтримку Франції в питанні надання ПДЧ, але так і не почув конкретики. За його словами, перспективи членства і підтримки України країнами Альянсу будуть обговорюватися на червневому саміті НАТО.
"Я б хотів почути конкретику, коли це може бути, але все залежить не тільки від Франції... Хоча я вважаю, що Франція відіграє велику роль у вирішенні цього питання", - заявив Зеленський і підкреслив, що запропонував Макрону підписати декларацію про підтримку прагнень України стати членом Європейського Союзу.
читайте такожЗеленський назвав Європі причину, чому Україна повинна вступити в НАТО"З пані Меркель ми не обговорювали питання членства України в НАТО, тому що наша конференція була у форматі обговорення питання безпеки на сході України, питань Донбасу, виконання домовленостей, які у нас були в грудні 2019 року на нормандській зустрічі", - уточнив український президент.
Про зустріч Байдена і Путіна на нейтральній території
Зеленський підтримав ініціативу президента США Джо Байдена про зустріч з російським президентом Володимиром Путіним у третій країні.
"Я вважаю, це правильно, дуже вчасно і дуже важливо. У будь-якому питанні, коли є діалог, гармати мовчать. Це могло б вирішити деякі питання, тому що діалог між цими країнами повинен бути. Коли такі великі країни не спілкуються, страждають інші. І повірте, ми це розуміємо", - сказав Зеленський.
читайте такожБайден загнав Путіна в пасткуТакож він висловив свою думку щодо можливого обговоренню теми України на зустрічі глав США і РФ.
"Якщо будуть піднімати питання України (а я впевнений, що таке питання може бути актуальним), я вважаю, що це не так предметно, якщо вони обговорюють це без нас. Це буде ще раз показувати, що великим за розмірами країнам здається, що все навколо - їх. Але мені здається, що світ набагато більший", - сказав Зеленський.
Про вакцину
Окремо Зеленський висловився і про вакцину. На його переконання, зараз найсильнішими країнами є ті, у яких є вакцина, а не зброя.
"Найсильніша країна, це не та, де зброя, а та - де є вакцини. Іноді від невеликих країн залежить майбутнє. Треба поважати країни не за розміром", - сказав Зеленський.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред