Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності рекомендував парламенту ухвалити в першому читанні проект закону про обіг цивільної вогнепальної зброї та бойових припасів до неї.
У парламенті таких законопроектів зареєстровано два: № 4335 "Про обіг цивільної вогнепальної зброї та бойових припасів до неї" авторства Дануца, Бакумова, Фріс та Федієнка, а також альтернативний – № 4335-1 "Про цивільну зброю та боєприпаси" авторства Шараськіна.
Ключові відмінності цих законопроектів:
- №4335 повністю позбавляє українців реалізації права на збройний самозахист шляхом суворої заборони на носіння короткоствольної зброї, гарантуючи цілковиту безпеку злочинцям. Тоді як №4335-1 (альтернативний) надає українцям дієвий інструмент самозахисту за умови дотримання жорстких вимог.
- №4335 цементує вже існуючу корупцію в правоохоронних органах, передбачаючи лише "окремі категорії громадян", яким дозволяється носіння "травматичної" зброї. У №4335-1 подібні дискримінаційні норми відсутні. Разом із тим "травматична" зброя прирівнюється до вогнепальної по вимогам до навчання володіння нею та віковим обмеженням для її отримання.
- №4335 пропонує Реєстр зброї передати в монопольне управління МВС. Натомість №4335-1, з урахуванням численних корупційних схем, які толеруються МВС та Національною поліцією, наполягає на передачі Реєстру зброї в управління Мін’юсту із визначенням інших суб’єктів Реєстру (МВС та НП зокрема) з обмеженими повноваженнями щодо дій з ним.
- №4335 взагалі ігнорує необхідність зон вільних від зброї. Натомість №4335-1 вводить вільні від зброї зони у законодавче поле та визначає критерії та вимоги до їх облаштування.
- №4335, через зміни до ККУ, встановлює неадекватні рівні покарання за порушення правил обігу зброї. Так, наприклад, покарання за розбій або зґвалтування є таким само або меншим за покарання за просте носіння власної офіційно зареєстрованої зброї. №4335-1 пропонує зважені зміни до ККУ та деталізацію питань і підстав для самозахисту.
- №4335 Передбачає зміни Дисциплінарного статуту Збройних сил, які створюють підстави для нагородження короткоствольною зброєю будь-яких осіб навіть за відсутності будь-яких підстав, що нівелює цінність військової нагороди і узаконює корупцію із нагородною зброєю. №4335-1 визначає, що Відомчою заохочувальною відзнакою "Вогнепальна зброя" може бути нагороджена тільки особа, що проходить службу у відповідному відомстві за видатні заслуги.
Виходячи з наведених відмінностей, можна зробити висновок, що проект закону №4335, який вважається основним, є неприйнятним. Він не тільки не вирішує питання власної безпеки громадян Україні, але й призведе до узаконення наявної корупції у сфері обігу цивільної зброї. Відповідно, від його ухвалення громадянське суспільство не отримає жодної користі.
Цю принципову позицію громадянська збройова спільнота неодноразово публічно доносила до народних депутатів, що працювали над законопроектом про обіг цивільної зброї, зокрема, до авторів та ініціаторів проекту закону №4335. Важливим є те, що парламентське Головне науково-експертне управління майже повністю підтримало цю позицію, зазначивши: "Ряд приписів законопроекту, на нашу думку, створюють корупційні ризики і потребують додаткового аналізу".
При цьому автори законопроекту №4335, аргументуючи необхідність його прийняття, постійно наголошують, що "цей законопроект – компроміс". Але це – не більше, ніж маніпуляція. Адже, як зазначав автор альтернативного проекту Андрій Шараськін, представників громадянського суспільства та спільнот, які давно і фахово займаються питанням обігу цивільної зброї, з весни 2019 року усунули від діалогу та участі в робочій групі. Саме це стало причиною неузгодженості позицій депутатів та суспільства.
А тому неможливо вважати проект №4335 "компромісним", натомість він лише забезпечує гарантію монополії МВС на корупцію у сфері продажу дозволів на зброю, а також гарантує цілковиту безпеку злочинцям, позбавляючи громадян права на збройний самозахист. Власне, через це і виник альтернативний законопроект.
Проте, згідно з регламентом, до сесійної зали парламенту потраплять обидва законопроекти, і рішення про долю кожного з них ухвалюватимуть народні депутати.
На мою думку, більше шансів має саме альтернативний законопроект №4335-1 "Про цивільну зброю та боєприпаси", оскільки він, на відміну від основного № 4335, врегульовує весь обсяг питань, пов’язаних з обігом зброї – від підготовки майбутнього власника зброї до її носіння та застосування з метою самозахисту. Це комплексний документ, який вже схвально сприймається суспільством, якому, врешті-решт, цей закон і виконувати.
Звісно, рекомендація Комітету ВР з правоохоронної діяльності ухвалити в першому читанні інший законопроект № 4335 – це серйозний аргумент, проте більшість депутатів, на відміну від членів комітету, не так залежні від МВС і не зможуть ігнорувати зауваження Головного науково-експертного управління ВРУ щодо цього законопроекту.
Зрештою, всі усвідомлюють, що це – історичний момент і відповідальність відповідна. Попри маніпулятивні заяви деяких політиканів та представників МВС суспільство вже не просто готове отримати право на збройний самозахист, але й демонструє ледь не найкращі показники у Європі із володіння зареєстрованою зброєю.
Кількість випадків використання саме зареєстрованої зброї настільки мізерна, що ми можемо лише пишатися українськими власниками зброї.
Дехто може сказати, що є небезпека в тім, що в обігу з’являться пістолети і револьвери, які люди зможуть з собою носити задля самозахисту. Але, повірте, людина, яка роками володіла цивільною версією автомата Калашникова без жодних зауважень із боку правоохоронних органів, не стане небезпечнішою для суспільства з маленьким пістолетом.
Завжди пам’ятайте – вбиває людина, а не зброя. А люди в нас найкращі.
Георгій Учайкін, голова наглядової ради "Української асоціації власників зброї", спеціально для Главреда
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред