Гривня в новому році неминуче продовжить знецінюватися, оскільки навіть у держбюджеті на 2021 рік українська влада заклала курс 29,1 гривень за долар. Однак і в таких рамках курсу буде втриматися непросто.
Подальша девальвація буде обумовлена не тільки безглуздими діями влади в економічній сфері, колосальними втратами через локдаун і пандемію коронавірусу, а й загальносвітовими процесами.
Економісти розповіли Главреду, які фактори будуть підштовхувати гривню до падіння, наскільки суттєво може провалитися наша нацвалюта, а також з якими більш серйозними проблемами в економіці надалі може зіткнутися Україна.
Без нових запозичень український уряд не може утримувати курс гривні в рамках економічної політики, яку проводить Кабмін, і монетарної політики, яку проводить НБУ. У держави просто немає коштів для цього. Адже в 2021-му Україна повинна буде повернути, як мінімум, 25 млрд дол боргів. Тим більше, дохідна частина бюджету-2020 провалена, а це означає, що під гривнею немає ніякої "подушки".
До того ж, у 2020 році обсяг готівки був збільшений майже на 25%, а, значить, у 2021-му, коли доведеться повертати борги, спрацює інфляційний маховик. При цьому ОВДП випускаються просто під шалені відсотки – це пограбування народу. Таким чином, просто немає об'єктивної основи для стабільності гривні. Вона може обвалитися несподівано і глибоко.
Гривні надруковано багато. Зростання ВВП немає. Золотовалютні запаси скорочуються. Запозичення розміщуються під дуже високий відсоток, обслуговувати їх вже неможливо. Збір грошей із населення вже досяг межі. При цьому влада власними руками знищує середній і малий бізнес в Україні. Незабаром почнеться банкрутство міст. У Пенсійному фонді грошей не вистачає, і цю дірку доводиться закривати, беручи кошти з держбюджету. Як бачимо, є всі передумови, щоб у лютому-березні курс гривні обвалився. Тому не може бути й мови, що курс вдасться утримати на тому рівні, який закладений у бюджет-2021 – 29,1 гривень за долар.
читайте такожЧому в Україні розростаються "тарифні майдани" і чим вони закінчатьсяДо того ж, на українські проблеми накладається і ситуація в світі, адже обвал відбувається не тільки у нас у країні, а всюди. Світова економіка занурюється в безодню. Сукупний зовнішній борг України – корпоративний, банківський і державний – перевищує 121 млрд доларів, а це навіть більше, ніж ВВП України. На тлі загального падіння Україні, яка є однією з найбільш відсталих держав, країною-лузером, буде просто нереально утримати свою нацвалюту. Тим більше, найімовірніше, співпраці з МВФ не буде, а, значить, не буде кредитів і від інших інституцій та держав. Ми можемо розраховувати тільки на мінімальні суми допомоги ззовні, які можуть підтримати нас буквально місяць, не більше.
Курс гривні залежить не тільки від політики українського уряду та НБУ, а й від зовнішніх факторів, перш за все, від сучасного кризового стану світової економіки. Через багатотрильйонну додаткову емісію долара і євро з метою стимулювання економіки ці валюти стрімко знецінюються. На цьому тлі гривня девальвує не так швидко або не девальвує взагалі.
Темпи інфляції у 2021 році будуть тільки прискорюватися, тому що значна частина її є наслідком девальвації світових валют, тобто це імпортована інфляція через знецінення долара і євро та відповідного зростання цін товарів і послуг за кордоном. Це – імпортована інфляція. Вона доповнюється внутрішньою українською інфляцією внаслідок монополізму в українській економіці, адміністративного зростання цін на енергоносії, особливостей монетарної політики НБУ.
читайте такожЕкономічний прогноз на 2021 рік: чи чекає Україну катастрофаТакож є фактори, які уповільнюють девальвацію гривні, однак її стримування – штучне. Йдеться про політику НБУ, який у 2019 році проводив глибоко помилкову політику підвищення курсу гривні з метою збагачення певних людей в українському керівництві, головним чином за рахунок операцій з ОВДП. Але помітили це і нерезиденти, тож у підсумку навесні 2020 року у нас був максимум вкладень коштів нерезидентів в українські цінні папери – 128 мільярдів гривень. А коли почалася девальвація гривні, нерезиденти, побоюючись втрат, почали виходити з українських цінних паперів, і від нас "утекло" близько 2 млрд дол.
У підсумку кошти на обслуговування боргів вилучаються з кишень українського народу.
Втім, у період коронакризи на користь України працюють деякі інші особливості світової кон'юнктури. Наприклад, у світі ціни на сировину не впали, а по деяких позиціях навіть зросли. У підсумку, платіжний баланс у нас вирівнявся, а імпорт знизився більше, ніж експорт. А через локдаун держава заощадила не менше $5 млрд на поїздках громадян за кордон.
Відповісти, чи зуміє курс утриматися в рамках бюджету-2021 (29,1 гривень за долар), з точки зору виключно економіки, складно, оскільки питання лежить у політичній площині. Адже в той час, як МВФ не надавав Україні кредити, Євросоюз видав нам кредит у розмірі 600 млн євро. Це була демонстрація політичної підтримки України з боку Євросоюзу. Якщо нам будуть надані й інші додаткові кредити ЄС, навіть після завершення програми співпраці з МВФ, виконання запланованих параметрів за курсом може бути збережено.
Дохідна частина бюджету-2020 виконана не буде, а тому дефіцит за підсумками року буде значно більшим, ніж заплановано (250 млрд грн). Щоб профінансувати цей дефіцит, держава буде змушена вдатися до нових запозичень. Однак поки що не помітно, щоб закордонні кредитори рвалися кредитувати Україну. А раз так, значить, доведеться знаходити гроші на внутрішньому ринку.
Це, в свою чергу, говорить про те, що у банків знову не буде грошей, і вони не зможуть кредитувати, тобто наші господарства, промислові та інші галузі будуть занепадати. На цьому тлі НБУ буде змушений друкувати додаткову гривню, щоб давати гроші комерційним банкам, щоб ті могли скуповувати ОВДП для погашення дефіциту бюджету. Тобто матиме місце прихована емісія гривні для кредитування банків.
читайте такожДо катастрофи все готово: в 2021 році Україну чекають банкрутства, безробіття і бунтиВ результаті всього цього, швидше за все, ми отримаємо велику інфляцію – не 10%, а 12-14%. Також гривня, ймовірно, девальвує, якщо не буде валютних надходження з-за кордону. Країні з таким дефіцитом бюджету, яким був шокований навіть МВФ, видавати нові кредити немає сенсу. Отже, в 2021 році варто очікувати зростання інфляції і, можливо, девальвації нашої нацвалюти до понад 30 гривень за долар. Процентні ставки будуть дуже високі, плачевна ситуація буде в промисловості, сільському господарстві, транспорті та інших галузях.
У 2021 році на гривню чекає подальше знецінення – уряд сам заклав такий розвиток подій, розрахувавши бюджет-2021, виходячи з курсу 29,1 гривень за долар. Це – поганий сигнал усім гравцям і на внутрішньому, і на зовнішньому ринку. Він говорить про те, що в новому році українська економіка залишатиметься кризовою.
Поки що варто готуватися до курсу, закладеного в бюджеті, а надалі все залежатиме від епідемічної ситуації в Україні і в світі. Якщо жорсткий карантин в Україні затягнеться на кілька місяців, то ми можемо не втриматися в рамках, закладеного в бюджет курсу, і ситуація буде набагато гіршою.
Курс гривні також залежить від нашого експорту, а його структура сьогодні зазнає великих змін через обмеження у зв'язку з пандемією. Ціни на ресурси і курси валют змінюються в дуже широкому діапазоні, тому складно спрогнозувати навіть такі речі, як подальша вартість одного бареля нафти, скільки коштуватимуть газ і електроенергія, метал і зерно. А від цін на наші експортні товари залежатиме і можливість уряду стримувати девальвацію гривні.
читайте такожРік локдаунів і очікування вакцини: чим Україна буде жити в 2021-муУ 2020 році були всі умови для збереження стабільного курсу гривні: в карантин наш експорт впав на 7,5%, але ще більше впав імпорт – на 15%. Таким чином, маючи баланс зовнішньої торгівл, а також кредити і валютні вливання від зарубіжних партнерів, можна було спокійно забезпечувати стабільність курсу гривні. Проте курсова політика влади націлена на девальвацію, яка і відбулася. Якщо в 2021 році до цього додасться ще й несприятлива кон'юнктура на наш експорт, а загальна ситуація негативно позначиться на торговому балансі, тоді можна очікувати більш глибокої девальвації, ніж до 29,1 гривень за долар.
У 2021 році курс нашої нацвалюти коливатиметься в коридорі 27-29 гривень за долар. Тобто все буде в рамках тих показників, які закладені в бюджет на наступний рік.
Жодних шоків на зразок тих, що були в 2014 році, в 2021-му я не прогнозую. На курс гривні найбільше впливатиме приплив або відтік спекулятивних грошей, які приходять в країну за допомогою операцій із ОВДП.
Також курс гривні багато в чому залежить від нашого експорту, проте підстав очікувати обвалення наших експортних ринків немає. Тому жодних несподіваних змін курсу не передбачається.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред