Чому Банкова пішла війною проти Кличка, і хто в ній переможе

18 травня 2021, 17:03оновлено 18 травня 2021, 18:47
989
У Зеленського пішли в наступ на Кличка, щоб збити його президентський рейтинг і отримати контроль над бюджетом Києва.
Кличко
Мер Києва Віталій Кличко звинуватив Банкову в політичному тиску / УНІАН

У вівторок, 18 травня, в будинок по вулиці Богдана Хмельницького в Києві, де живе мер столиці Віталій Кличко, прийшли 20 правоохоронців зі зброєю для обшуків в одній з квартир. Сам Кличко назвав їх політичним тиском на нього.

Експерти, опитані головредом, вважають, що основною причиною наростання конфлікту мера столиці та офісу президента може бути конкуренція між Кличком і Зеленським на майбутніх президентських виборах.

Обшуки в будинку Кличка, але не у мера

Спочатку, за інформацією ЗМІ, повідомлялося, що правоохоронці прийшли безпосередньо до мера. Вранці його не виявилося вдома, бо градоначальник пішов на ранкову пробіжку.

відео дня

Після повернення, як пізніше заявив Кличко, правоохоронці стояли поверхом нижче і збиралися обшукати квартиру, розташовану під його апартаментами.

"На моє запитання "Що відбувається?", вони відповіли, що прийшли до квартири двома поверхами нижче моєї. Начебто вона здається і у них є питання до орендарів. Але камера, встановлена на моєму поверсі, зафіксувала, що ці люди піднімалися і на мій поверх і дзвонили і стукали в двері моєї квартири. Помилка? Не думаю", - написав Кличко у соцмережах.

Як уточнили в СБУ, в будинку, де живе мер Києва, проводять обшуки в рамках кримінального провадження щодо фальсифікованих нафтопродуктів.

"Деталі цієї спецоперації ми повідомимо пізніше. Ніякого відношення до самого пана Кличка обшуки не мають",- повідомили у прес-службі відомства.

Однак мера Києва такі пояснення силовиків не влаштували. Він назвав їхні дії "психологічним тиском" і не виключив, що вони можуть бути пов'язані з його "президентськими амбіціями".

"Швидше за все, вони йшли до Кличка. Якби силовики з такою екіпіровкою йшли до незрозуміло кого, то вони б вже давно могли виламати двері і проводити ті обшуки. Я допускаю, що послідувала реакція "іноземних друзів" Кличка і офіс президента усвідомив наслідки", - вважає директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

Причина - у політичних амбіціях Кличка

А президентські амбіції у Кличка-старшого дійсно присутні. У всякому разі, побічно він сам про них говорив ще до обрання Зеленського президентом. "Я цього не виключаю, однак перед цим я повинен домогтися успіху в Києві і довести до кінця те, що я обіцяв людям", - говорив Кличко в одному з інтерв'ю напередодні президентської кампанії 2019 року, від участі в якій він пізніше відмовився на користь Петра Порошенка.

Останнім часом, судячи з усього, Кличко вирішив відновити підготовку до президентської кампанії - то він, в обхід ОП, закликав Кабмін запровадити загальнонаціональний локдаун, то особисто зустрічався із заступником держсекретаря США Вікторією Нуланд.

Саме цією активністю, за словами експертів, може пояснюватися підвищений інтерес до мера Києва і його найближчого оточення з боку Банкової.

читайте такожЩо стоїть за наїздом Зеленського на КличкаНагадаємо, що минулого тижня прокуратура Києва за два дні провела близько 60 обшуків у службових приміщеннях кількох комунальних підприємств столиці в рамках кримінальних проваджень, що стосуються незаконного заволодіння бюджетними коштами та умисного ухилення від сплати податків.

Крім того, правоохоронці нагрянули з обшуком і до найближчого соратника Кличка – голови виконкому партії "Удар" Артура Палатного. Усі ці дії мер столиці назвав "великою спецоперацією" проти нього.

"Політичні амбіції Кличка можуть бути метою - цей фактор не варто виключати. Це логічний процес для політика - в даному випадку, для команди Зеленського, яка, очевидно, готова переобиратися і намагається зачистити конкурентів. Якби була мета виключно навести порядок у комунальній сфері, то пішли б іншим шляхом і Кличку дали б шанс стати "поступливішим" і вирішити питання без галасу. А раз влада пішла на кроки щодо оточення Кличка, то очевидно, що політичний фактор тут вирішальний", - розповів Главреду політичний аналітик Ярослав Макітра.

Звільнити за всяку ціну

Але політичні амбіції Кличка - лише одна з причин уваги ОП до градоначальника. Причому, вона, як переконані експерти, далеко не головна.

"Банковій необхідно отримати доступ до столичного бюджету для будівництва вокзалів і аеропортів. А на це потрібні гроші і Київ – одне з небагатьох міст, де досить великий профіцитний бюджет. Тому, якщо прибрати Кличка і поставити свою людину, можна злити мільярд-два доларів – прибрати до рук фінансові потоки, в тому числі, для фінансування президентської кампанії Зеленського", - розповів Головреду політтехнологТарас Березовець.

Експерти сходяться на думці, що у зв'язку з цим на Банковій будуть всіляко намагатися призначити "свого" голову КМДА. Однак звільнити Кличка у законний спосіб їм буде вкрай складно. Керівник політичних програм Українського інституту майбутнього Юрій Романенко звертає увагу на те, що у Банкової є єдиний варіант – скликати засідання РНБО, на якому можуть ухвалити рішення про відсторонення Кличка з посади голови КМДА через конфлікт інтересів на період слідства, після чого відповідний указ буде підписаний Зеленським.

читайте такожЗеленський проти Кличка: чому війна йтиме до переможного кінця"Цілих три рішення Конституційного Суду (від 6 липня 1999-го року, від 25 грудня 2003 року і від 3 жовтня 2005-го) прямо говорять, що президент має право призначити головою КМДА виключно обраного киянами міського голову. Це дає хорошу правову основу Кличку для скасування через суд Указу Президента про призначення главою КМДА будь-якого "не-Кличка". Тому Банкова, щоб не потонути в юридичній війні, спробує оформити "захоплення" Києва через тимчасово виконуючого голови КМДА. Іншими словами, раз за законом Кличка зняти з голови КМДА не можна, спробують зняти через РНБО", - вважає Романенко і пояснює, що в даному випадку тимчасово виконувати обов'язки буде один з перших заступників Віталія Кличка – Олексій Кулеба, якого пов'язують з главою Офісу президента Андрієм Єрмаком.

Однак наслідки заміни Кличка можуть стати руйнівними не тільки для команди Зеленського, але і, в першу чергу, для самого президента.

"Якщо Банкова піде шляхом призначення голови КМДА замість Кличка, то тоді може гостро постати питання дострокових президентських виборів. Плюс це може стати для нього подвійним ударом. Оскільки у братів Кличків досить хороші відносини з багатьма серйозними людьми в світі. І вони можуть задіяти цей ресурс, що може вилитися у зверненні керівників низки країн до президента, можливою публікацією розслідувань про корупцію в ОП і зверненням до киян щодо захисту обраного мера, що негативно відіб'ється на довірі до президента", - зазначив Віталій Бала.

На думку Тараса Березовця, майбутні шанси Кличка будуть залежати від його поведінки - він може виграти тільки на конфлікті з Зеленським.

"Поки у Кличка недостатній президентський рейтинг, але на зростання рейтингу йому дозволяє сподіватися позитивний баланс довіри/недовіри. Це, звичайно, не означає, що після недавніх подій він різко зросте, але при вкладенні відповідних коштів він має шанси поборотися за вихід у другий тур. Але якщо він почне боротися із Зеленським, то він може вирости як національний лідер", - переконаний експерт.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти