Депресії, звільнення та банкрутство: як бізнес виживає після карантину

15 червня 2020, 08:18
618
Українські підприємці після карантину ледь зводять кінці з кінцями. Однак уряд хвалиться тим, що криза вже минула.
Карантин
Карантин в Україні вже закрив 10% ринку ресторанів, - експерт / УНІАН

Закриті заклади, порожні орендні приміщення у торгівельних центрах, малий і середній бізнес, який під час карантину або простоював, або і зовсім змушений був закритися, а також армія безробітних в півмільйона людей - ось перші очевидні підсумки карантину в Україні.

Бізнес скаржиться, що влада не усвідомлює масштабу проблем, які звалилися на українців через епідемію та економічних проблеми, які вона спровокувала. Але навіть незважаючи на те, що карантин у багатьох регіонах послабили, тим, що залишилися на плаву, зараз дуже непросто.

Немає грошей – немає продажів

Кілька тижнів тому в Україні дозволили роботу ТЦ і невеликим магазинам. Однак, як кажуть продавці, це не рятує від збитків та закриття, оскільки основна причина відсутності продажів – брак коштів у покупців.

відео дня

"Ми дуже чекали на відкриття після карантину, адже треба віддавати постачальникам борги за товар. Але виявилося, що у людей немає грошей, продажі впали у 3-4 рази у порівнянні з попереднім роком. За покупця йде справжня війна. Деякі конкуренти закриваються. Якщо до карантину була проблема з орендою приміщення, то тепер навіть є вибір місць. Без реальної допомоги від держави багатьом не вижити. Все, на що спромоглася наша влада - це дозвіл на період карантину не сплачувати ЄСВ, але це не допомога, а знущання! Тисяча гривень в місяць не врятує жоден бізнес, потрібна реальна підтримка підприємців, як у Європі", - розповіла Главреду Ольга, власниця бізнесу з продажу взуття у Львові.

Схожа ситуація і на непродовольчих та речових ринках, яким дозволили працювати з середини травня.

читайте такожКожен п'ятий малий бізнес може закритися через карантин"Поки був карантин, продажі були тільки постійним клієнтам – розпродали ту частину запасів, що залишилася вдома, а не на складі. Ясна річ, що обсяги не ті, коли кожен день на ринку, але копійка була. Але її вистачало хіба що оренду покрити. Відстрочка податків сильно не допомогла, бо платили все одно раз у квартал і якраз перед карантином. Зараз, тільки-но сказали, що ринки відкриють і я, і знайомі поруч продавці вийшли на роботу, бо треба сім'ї годувати. Але і зараз продажі невеликі – у людей після карантину закінчилися гроші, тому приходять тільки ті, в кого залишилися ще заощадження. Та й то, якщо купують, то тільки за потреби", - розповів нам Юрій, власник торгової точки з продажу чоловічого одягу на Київщині.

Трохи краще йдуть справи після карантину у сфері краси.

"Як тільки стало відомо про послаблення, клієнти стали записуватися на процедури – до цього, поки був карантин, все було сумно, підтримував тільки продаж косметики, тому що за процедури треба було платити, а багато людей сиділи без роботи. І плюс податок ніхто не знімав, але нам було трохи легше, бо наш орендар пішов на поступки і ми не платили за оренду. Відстрочка ЄСВ нікого особливо не врятувала – хто повинен був заплатити і так платив, і, природно, ніхто нічого їм не повертав. Тим більше, там не скільки відстрочка, а просто звільнення від пені за прострочення платежу, який сплачується раз на квартал", - розповіла Ірина, власниця косметичного кабінету в Хмельницькій області.

"Власники ресторанів і магазинів в істериці"

"За нашими даними, близько 12-14% суб'єктів господарювання повністю не відновилися або навіть не починали працювати. В першу чергу, мова йде про компанії туристичної галузі, які працювали на зарубіжний туризм і ще не відкрилися – усі їх команди знаходяться у відпустці за свій рахунок. Незважаючи на зменшення обмежувальних заходів, реальному сектору досі не вдається повністю повернутися до показників до пандемії. Незважаючи на те, що вже запущений транспорт, у торгівлі відсоток виручки ледве доходить до 50% від докарантинних показників", - розповів Главреду голова Асоціації власників малого та середнього бізнесу Руслан Соболь.

За його словами, у зв'язку з цим сфера торгівлі вимушена йти на скорочення або й зовсім продавати бізнес-проекти. "Щоб заощадити, у низці сфер, де це можливо, йдуть на автоматизацію процесів і скорочення персоналу", - додав Соболь.

Найбільше у сфері торгівлі постраждала ресторанна сфера, яка досі залишається частково в замороженому стані. Нагадаємо, що Кабмін у містах, де було зафіксовано зниження кількості заражених коронавірусом, з 5 червня дозволив приймати відвідувачів всередині ресторанів.

"Літні майданчики вже можуть працювати, але в Києві та інших областях ще заборонено заходити всередину – безперешкодно можуть працювати лише заклади з літніми терасами. Але, наприклад, у Києві, близько 30% закладів не просто не мають майданчиків, але і місця, де їх обладнати, бо багато закладів, особливо в центрі міста, розташовані або в підвальних приміщеннях, або на вулицях з вузькими тротуарами і, по суті, вони досі закриті. Але навіть ті, у кого є літні майданчики, досі не запрацювали на повну силу. І це тягне за собою і суміжні галузі, оскільки постачальники не можуть заробити, тому що заклади не замовляють у них в колишніх обсягах, весь персонал не вийшов на роботу, бо поки що закладам не потрібно стільки людей", - зазначила експерт ресторанного бізнесу, генеральний директор компанії Ресторанний консалтинг Ольга Насонова.

читайте також"Карантин не для всіх!" Ресторан нардепа Тищенко приймає гостей під час пандеміїЕксперт також уточнила, що ситуація ускладнюється тим, що влада тих міст, де ресторани ще закриті, тримають в напрузі рестораторів, не уточнюючи дати можливого відкриття закладів.

"Ті ресторатори, у яких немає можливості працювати, знаходяться у відчаї, якщо не сказати, в істериці і розцінюють поведінку влади як знущання", - каже експерт, і уточнює, що на даний момент вже закрилися близько 10% ресторанного бізнесу.

При цьому, за словами експерта, більшість рестораторів також були змушені піти на скорочення. "Персонал скоротили усі - скоротилося споживання та ресторани працювали тільки на доставку – в кращому випадку, у всіх працювало не більше 30% від штату, всі інші перебували у відпустках за свій рахунок", - додає вона.

На її думку, глобально кількість закритих ресторанів не збільшиться, але ті, хто готові працювати, будуть вичікувати і абияк відкриватися всупереч карантину, а звідси вірогідні масові порушення і підкуп перевіряючих.

Влада каже, що все в порядку

читайте такожКиєву і ще ряду областей не дозволили відкривати ресторани з 5 червняПримітно, що в Кабміні, незважаючи на важку ситуацію у підприємців, вважають, що криза минула. Зокрема, прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що в Україні кількість зареєстрованих підприємств досягло рівня докарантинних часів, тому галузь повністю вийшла з кризи. За словами прем'єра, такий результат – заслуга антикризових заходів уряду.

Але поряд з антикризовими заходами, бізнесу приготували удар "під дих" у вигляді так званого законопроекту 1210 (в народі – закон про податковий терор), який з травня набув чинності. "Його метою було розділити великий і малий бізнес, щоб посилити правила для великих гравців і підтримати малих, але на практиці вийшло навпаки, бо наразі податки для малого бізнесу зросли. І в умовах економічного спаду є великий ризик, що підприємці почнуть масово ухилятися від податків, що принесе шкоду реальному сектору економіки", - розповів Руслан Соболь.

Він уточнює, що реальні економічні наслідки Україна почне відчувати на собі не раніше осені.

"Те, що відбувається зараз – це інерція, бо влітку загальноекономічні показники ще не будуть критичними. Але в жовтні прийде усвідомлення наслідків 2,5 місяців карантину і того, як вони позначилися на бізнесі. І, якщо восени буде друга хвиля вірусу, то наслідки будуть близькими до паніки, і це однозначно стосуватиметься кожного", - сказав він.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
^
Ми використовуемо cookies
Прийняти