Папа Римський Франциск помер: як будуть обирати нового Папу та хто голосуватиме

21 квітня 2025, 12:34
929
Після смерті Папи Франциска увага всього світу прикута до Ватикану, де розпочинається багатовіковий і таємничий процес обрання нового понтифіка.
Папа Римський Франциск помер: як будуть обирати нового Папу та хто голосуватиме
Папа Франциск помер - як будуть обирати нового Папу та хто голосуватиме / Колаж Главред, фото: vaticannews, скріншот із відео

Про що йдеться у матеріалі:

  • Як вибирають Папу Римського
  • Хто має голос при виборі Папи
  • Що означає чорний та сірий дим при виборі Папи

Ватикан підтвердив смерть Папи Франциска у віці 88 років, і вже найближчими днями розпочнеться процес обрання його наступника. Звістка про смерть понтифіка стала початком періоду роздумів серед церковних посадовців щодо того, хто обійме Святіший престол наступним. Про те, як саме обирається новий Папа йдеться у матеріалі Daily Star.

Главред з'ясував, як у Ватикані обирають Папу.

відео дня

Хто має право голосу на виборах Папи

Участь у голосуванні можуть брати лише кардинали, яким ще не виповнилося 80 років. Станом на 22 січня 2025 року таких кардиналів було 138. Водночас варто зазначити, що деякі з них можуть утриматися від участі з особистих причин, зокрема через стан здоров’я.

Як проходить обряд вибору нового Папи

Конклав розпочинається з меси Pro eligendo Romano Pontifice — за обрання нового Папи. Після цього, у другій половині дня, кардинали збираються в Павлиновій капелі Апостольського палацу і процесійно вирушають до Сикстинської капели. Вони співають "Літанію всіх святих" і гімн латинською мовою Veni Creator, закликаючи Святого Духа та святих допомогти в ухваленні рішення.

Опинившись під фресками Мікеланджело "Створення світу" та "Страшний суд", кожен кардинал кладе руку на Євангеліє й урочисто присягає не розкривати жодних подробиць голосування — це форма релігійної таємниці.

Після цього виголошуються роздуми про якості, які повинен мати новий понтифік, і про виклики, що стоять перед Церквою. Далі лунає вигук церемоніймейстера: "Extra omnes!" — що означає "всі — геть", і в капелі залишаються лише кардинали. Починається голосування.

Як голосують за нового Папу

Після цього бюлетень кладеться на спеціальну тарілку, з якої його скидають у срібно-золоту урну (раніше використовувалася лише одна чаша). Після завершення голосування три спеціально призначені кардинали відкривають бюлетені, зачитують імена кандидатів уголос і фіксують їх. Учасники також можуть вести власні записи, але після завершення підрахунку всі нотатки мають бути здані на спалення.

Комісія підбиває підсумки голосування та записує результати на окремому аркуші, що згодом зберігається в папському архіві.

Під час підрахунку кожен бюлетень проколюють через слово "Eligo", зшивають ниткою, зав’язують і відкладають для спалення. Під час спалення додають хімікати, що утворюють чорний або білий дим — символ відповідно безрезультатного або успішного голосування.

У день може проводитися до чотирьох турів голосування. Щоб обрати нового Папу, кандидат має набрати дві третини голосів.

Якщо після трьох днів результату немає, оголошується одноденна перерва. Голосування поновлюється, і якщо після семи наступних турів знову немає обраного, процес знову призупиняється — і так до 12 днів, або поки не буде досягнуто результату.

Згідно з нормами, запровадженими Бенедиктом XVI, після серії безуспішних турів голосування переходить у другий етап — між двома кандидатами, які отримали найбільшу підтримку. Проте вони самі вже не беруть участі у наступному турі, і для перемоги знову потрібна більшість у дві третини.

Що відбувається після обрання Папи

Після того, як кардинал був обраний Папою, майстер літургійних церемоній заходить до Сікстинської капели, і старший кардинал запитує: "Чи визнаєте ви своє канонічне обрання на посаду Верховного Понтифіка?". Припускаючи, що кардинал відповідає "приймаю", старший кардинал запитує: "Яким ім'ям бажаєш називати себе?": "Яким ім'ям ти бажаєш називатися?" Після цього майстер літургійних церемоній заносить інформацію на офіційний документ.

Після обрання новий Папа одягає білу папську сутану, після чого до нього по черзі підходять кардинали, щоби скласти присягу на вірність.

Після цього на балкон виходить протодиякон — французький кардинал Жан-Луї Тауран, який урочисто проголошує латиною: "Habemus Papam!" — "У нас є Папа", а потім офіційно оголошує ім’я новообраного понтифіка.

Потім сам Папа з’являється на балконі і звертається до світу зі своїм першим публічним словом як глава Католицької церкви.

Вам також може бути цікаво:

Хто такий Папа Франциск?

Франциск - 266-й Папа Римський із 13 березня 2013 року. Ординарій українських греко-католиків у Аргентині з 1998 року. Перший понтифік-єзуїт.
6 квітня 2022 року Папа Франциск засудив різанину в Бучі та підняв український прапор.
15 квітня 2022 року під час традиційної Хресної ходи в Римі у Страсну п'ятницю Франциск закликав українців і росіян до примирення.
18 листопада 2022 року Папа Франциск вкотре назвав російське вторгнення в Україну "конфлікт в Україні", заявивши, що Ватикан готовий виступити посередником, щоб зупинити конфлікт в Україні.

25 серпня 2023 року Папа Римський заявив перед учасниками Х Всеросійського дня католицької молоді в Санкт-Петербурзі: "Ніколи не забувайте про спадщину. Ви - нащадки великої Росії".
9 березня 2024 року стало відомо, що в лютому місяці у інтерв'ю швейцарській компанії RSI Франциск заявив, що Україна повинна мати відвагу підняти білий прапор та почати переговори з Росією, пише Вікіпедія.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти