Російські олігархи використовували західні банки, щоб обійти запроваджені проти них санкції Євросоюзу і США. Такий висновок випливає з нового великого витоку фінансових документів. Йдеться про файли FinCEN - спеціального підрозділу щодо боротьби з фінансовими злочинами у складі Міністерства фінансів США.
Про це повідомляє BBC.com.
Відзначається, що за останні п'ять років це вже не перший великий витік даних, який можна порівняти з "Панамським" і "Райським" досьє, які допомогли показати, як влаштовані сучасні схеми з відмивання грошей і фінансові злочини.
Згідно з новим витоком, один з найближчих друзів Володимира Путіна Аркадій Ротенберг імовірно міг використовувати банк Barclays в Лондоні для відмивання грошей і відходу від санкцій. Сам Ротенберг вже назвав цю інформацію маячнею.
Зазначимо, санкції щодо Ротенберга були запроваджені владою США і ЄС у 2014 році. Західним банкам заборонено вести з ним будь-яку діяльність.
У Barclays заявили, що дотримуються своїх зобов'язань, які накладають на банк закон і регуляційна органи.
Санкції проти бізнесменів Аркадія Ротенберга і його брата Бориса були запроваджені 20 березня 2014 року. Міністерство фінансів США звинуватило їх у причетності до анексії Криму. У відомстві вважають обох такими, що входять до ближнього кола російського президента.
Згідно з американським Мінфіном, брати Ротенберги "надають підтримку особистим проєктам Путіна" і "заробили мільярди доларів на контрактах для "Газпрому" і зимової Олімпіади в Сочі, якими їх нагородив Путін".
У 2018 році США додали до списку санкцій сина Аркадія Ротенберга Ігоря.
Мета санкцій - перекрити доступ зазначеним людям до західної фінансової системи.
Однак Ротенберги, схоже, могли продовжувати переміщати гроші через Великобританію і США.
Відмивання грошей через мистецтво
У 2008 році Barclays відкрив рахунок компанії Advantage Alliance.
З файлів FinCEN випливає, що з 2012 по 2016 рік компанія провела транзакцій на 60 мільйонів фунтів стерлінгів (77,5 млн доларів). Багато з цих транзакцій відбулися вже після того, як щодо Ротенбергів були запроваджені санкції.
У липні цього року американський Сенат звинуватив Ротенбергів у тому, що вони таємно купують твори мистецтва, щоб ухилятися від санкцій. Однією з компаній, що брали участь у схемі, була Advantage Alliance.
Американські слідчі дійшли висновку, що існують явні свідчення того, що Advantage Alliance належить Аркадію Ротенбергу і що компанія використовувала рахунок в Лондоні, щоб купити творів мистецтва на мільйони доларів.
У доповіді зазначалося, що "секретність, анонімність і прогалини в правилах створили середовище, що сприяє відмиванню коштів і відходу від санкцій". А аукціонні будинки в США і Британії "не поставили найпростіших запитань" про покупців предметів мистецтва.
Попри санкції, Аркадій Ротенберг, судячи з усього, міг заплатити 7,5 млн доларів за полотно Рене Магрітта.
17 червня 2014 року компанія, пов'язана з Аркадієм Ротенбергом, перевела 7,5 млн доларів з Москви на рахунок Advantage Alliance в банку Barclays в Лондоні. Наступного дня Barclays надіслав готівку продавцеві картин до Нью-Йорка.
Санкції проти Росії - про що йшлося раніше:
- 26 серпня США розширили санкції проти Росії, до "чорного списку " потрапили 5 російських науково-дослідних інститутів.
- 20 липня держсекретар США Майк Помпео заявив, що главу Чечні Рамзана Кадирова внесли до списку санкцій.
- 16 липня США запровадили санкції проти трьох фізичних осіб і п'яти компаній, пов'язаних з Євгеном Пригожином, якого називають близьким до оточення президента РФ Володимира Путіна бізнесмен. Ембарго торкнулося компаній в Таїланді, Судані та Гонконзі.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред