Всеукраїнський референдум може бути проведений за ініціативою не менше 3 мільйонів виборців. Щоб його результати були визнані законними, у заході мають взяти участь не менше 50% виборців. Питання буде затверджено у тому випадку, якщо за нього проголосують більше половини тих, хто голосував. На референдумі не розглядатимуться питання бюджету, амністії, податків, правоохоронних органів, а також питання, пов'язані з порушенням територіальної цілісності і суверенітету України.
Про це йдеться в тексті проекту закону №3612 Про народовладдя через всеукраїнський референдум, опублікованому на сайті Верховної Ради 9 червня.
"Відповідно до статті 93 Конституції України вношу на розгляд проект Закону України "Про народовладдя через всеукраїнський референдум" та визначаю цей законопроект як невідкладний для позачергового розгляду Верховною Радою України. Доповідатиме законопроект під час його розгляду на пленарному засіданні Верховної Ради України Представник Президента України у Верховній Раді України Р.Стефанчук", - йдеться у поданні до законопроекту.
Що може розглядатися на референдумі
- Важливі питання загальнодержавного значення
- Затвердження закону про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України
- Питання, пов'язані з припиненням дії закону або його окремих положень
- Зміна території України
Що не може розглядатися на референдумі
- Ініціативи, які діють врозріз з нормами Конституції України і міжнародного права
- Ініціативи, завданням яких є демонтаж незалежності України, територіальної цілісності, суверенітету і безпеки держави
- Питання розпалювання ворожнечі
- Проекти законів, пов'язані з амністією, оподаткуванням і бюджетною сферою
- Ініціативи, які належать до компетенції правоохоронних, контрольно-наглядових і судових органів влади
Як буде проходити референдум
На всеукраїнський референдум може бути винесено тільки одне питання, де громадянин повинен чітко проголосувати – "так" або "ні", що буде означати,чи підтримує він або не підтримує ініціативу.
Референдум буде визнаний таким, що відбувся лише в тому випадку, якщо в ньому візьмуть участь не менше 50% виборців. Щоб запитання отримало підсумкове затвердження, його повинні підтримати більше половини тих, хто проголосував.
Референдум, який стосується змін в Основний Закон України і референдум за ініціативою громадян призначає президент. Референдум з питань територіальної цілісності залишається прерогативою Верховної Ради.
Щоб ініціювати референдум, народу потрібно зібрати не менше 3 мільйонів підписів не менш ніж у 2/3 областей України. У кожному з таких регіонів повинно бути не менше 100 тисяч підписів.
Голосування буде проходити за допомогою спеціальної автоматизованої електронної системи.
Нагадаємо, законопроект про всеукраїнський референдум був зареєстрований в Раді зранку, 9 червня. Ініціатором законодавчої ініціативи є глава держави Володимир Зеленський.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред