Кримінальні провадження, відкриті за фактом внесення недостовірних даних до електронних декларацій, не мали перспективи. З правової точки зору формулювання статті 366-1 ККУ написане таким чином, що в суді неможливо довести порушення закону.
Про це заявив суддя Конституційного суду Ігор Сліденко в п'ятницю, 30 жовтня, під час брифінгу з приводу рішень КСУ щодо антикорупційного законодавства.
За його словами, статтю 366-1 неможливо було застосувати на практиці: у 2019 році за нею відкрили 410 кримінальних справ, причому 360 з них незабаром були припинені. Інші 50 проваджень були припинені трохи пізніше.
Сліденко пояснив, що причиною тому є зазначене в статті формулювання, яке з юридичної точки зору вкрай складно довести в суді.
"Чому? Тому що стаття була сформульована, до речі, деякими активістами... Їх заклики дуже часто не дружать з юриспруденцією. Склад злочину, визначений ст.366-1, а там є формулювання "умисно" – її довести в суді практично неможливо", - додав він, зазначивши, що саме з цієї причини закривалися кримінальні справи.читайте такожСуддя КСУ заявив про тиск з Офісу Зеленського і подав у відставку
Сліденко вважає, що внесення невеликих змін до статті перетворять її на працюючий механізм. Однак наразі вона є неконституційною.
"Тому всі справи валяться. Якщо прибрати з цієї статті всього 2 слова, і залишити її в такому ж вигляді, то ця стаття повинна бути і повинна застосовуватися. Але зараз вона юридично не визначена. Тому застосувати її неможливо. У цьому її неконституційність", - підкреслив Сліденко.
Рішення КСУ щодо антикорупційного законодавства
- У вівторок, 27 жовтня, Конституційний суд України на основі звернення 47 депутатів від ОПЗЖ прийняли рішення про визнання неконституційною статті Кримінального кодексу 366-1, що передбачає кримінальне покарання за внесення недостовірних даних до електронних декларацій.
- Рішення передбачало ліквідацію моніторингових функцій НАЗК, внаслідок чого агентство змушене було 28 жовтня закрити доступ до реєстру декларацій.
- Президент Володимир Зеленський у четвер, 29 жовтня, скликав екстрене засідання РНБО, в рамках якого було прийнято рішення про поновленні роботи реєстру електронних декларацій.
- Пізніше глава держави вніс до Ради проект закону, що передбачає припинення повноважень суддів Конституційного суду.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред