Вилікувати чи зрізати: смола на плодових деревах – як боротися

24 лютого 2025, 19:20
45
Смола на плодових деревах – ознака хвороби чи захист? Чому виникає камедетеча та як врятувати дерево від грибкових хвороб і пошкоджень.
 Чому на плодових деревах з’являється смола
Чому на плодових деревах з’являється смола / Колаж: Главред, скріншоти

Про що ви дізнаєтесь:

  • Що таке камедетеча
  • Як боротися з смолою на деревах
  • Які причини появи смоли на деревах

Поява смоли на стовбурах плодових дерев — цілком природне явище. Смола виступає на пошкоджених ділянках кори, що може створити оманливе враження про її відновлення. Проте це серйозний симптом захворювання дерева, який не можна ігнорувати, адже камедетеча послаблює рослину, знижує її врожайність і може призвести до загибелі. Чому на дереві з’являється смола і що з цим робити — допоможе розібратися "Главред".

Як боротися з камедетечею

Як розповідає автор відео на каналі "Пасіка в саду", будь-яке кісточкове дерево, зазнавши пошкоджень чи уражень грибковими хворобами, починає захищатися і блокувати інфекцію. Саме в процесі цього "спротиву" виникає так звана смола. Виділення камеді є реакцією дерева на механічні пошкодження камбію — тонкого шару клітин між корою та деревиною.

Якщо ви помітили на дереві не одну краплю чи бурульку смоли, необхідно терміново вжити заходів.

  1. Якщо бруньки ще не розпустилися, обробіть уражене дерево 3%-вим розчином мідного купоросу, який знищує грибки.
  2. Якщо бруньки вже відкрилися або почали набухати, такий розчин може їх пошкодити. У цьому випадку слід використовувати 1%-вий розчин мідного купоросу.
  3. Якщо гілки повністю вкриті смолою, їх уже не врятувати. Щоб запобігти поширенню грибкового захворювання, необхідно їх видалити. Після цього зрізи потрібно обробити мідним купоросом.

Якщо дерево, уражене камедетечею, не лікувати, воно може загинути протягом двох років.

Фактори, що сприяють утворенню смоли

  • Механічні пошкодження кори (тріщини, пошкодження комахами, морозобоїни). Камедетечі більше схильні молоді пагони, але якщо смола з’явилася на старих деревах — це тривожний сигнал, і потрібно негайно рятувати дерево.
  • Грибкові хвороби, зокрема клястероспоріоз. Збудник цієї хвороби викликає утворення на листках характерних "дірчастих" плям, а на плодах — темних точкових пошкоджень, які згодом збільшуються і переходять на пагони. Саме в цих місцях накопичується грибок і утворюється смола.

Як позбутися смоли на дереві

  • Очистити уражену ділянку від відмерлої кори до здорової тканини.
  • Продезінфікувати 3%-вим розчином мідного купоросу і замазати садовим варом.
  • Тонкі або сильно уражені гілки краще обрізати.

Про канал "Пасіка в саду"

Канал створено у 2021 році. Наразі має 7,35 тисячі підписників. Автор публікує цікаві відео про догляд за садом, обрізку дерев, збирання врожаю, а також матеріали про власну пасіку та різновиди меду.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти