Мені здається, другий за кар'єру Трампа імпічмент, оголошений вчора Палатою представників, не спричинить відмови президента від посади.
Занадто мало часу, занадто довга процедура і занадто мало голосів. Сенат вийде з канікул 19 січня, за день до інавгурації Байдена. Це всіх влаштовує.
Демократів, оскільки немає ризику раптового зриву імпічменту, якщо не вистачить голосів. Республіканців, оскільки не треба буде в останні дні президента публічно проходити ще один тест на лояльність і розбурхувати своїх виборців.
Існує якась теоретична можливість продовжити імпічмент в Сенаті і після інавгурації нового президента, але питання законності і можливості такого сценарію викликає суперечки навіть серед американських фахівців в області права.
Але поки що, сенс імпічменту лежить більше в ідеологічній і символічній площинах.
Як і спроби Дональда Трампа оскаржити результати виборів, кинувши тінь на легітимність нового президента і справедливість самої системи (що йому частково вдалося), так і імпічмент демократів - це спосіб знищити Дональда Трампа як збірний образ тієї Америки, яка, на думку його опонентів, повинна бути стерта з анналів історії.
читайте такожУ США починають будувати радикальний соціалізм навпіл з чорним расизмом
Імпічмент був потрібен насамперед, щоб закріпити в суспільно-політичному дискурсі два найважливіших наративи:
- Спроби боротися з істеблішментом приречені на провал. Ламати систему через коліно не можна, а тим більше таким способом і під таким ідеологічним соусом, який вибрав Дональд Трамп.
- Дональд Трамп програв, і його ідеї небезпечні для суспільства і держави, і надалі повинні бути засуджені як соціально-культурна аномалія. А це означає, що спроби створити якийсь" трампістський " партійно-політичний проект натраплять на високий стартовий анти-рейтинг і неприйняття як мінімум частини громадськості.
- Трампізм - це маргінальний рух, який підтримують лише прихильники крайніх правих і всякі фріки. Демократи є тією силою, яка здатна вивести Штати в умовне "світле майбутнє", а для цього потрібна перебудова. А штурм Капітолію-це КОНР-реформаторські сили, те, що чекає Штати, якщо перебудова провалиться.
Наскільки така тактика є успішною для команди Байдена і його президентства, складно сказати. Спроби розгромити трампістів автоматично приведуть до ескалації, яка тінню ляже на правління Джо Байдена з самого дня його інавгурації.
Це може ускладнити для США процес врегулювання внутрішніх розбіжностей, а також вироблення довгострокового зовнішньополітичного курсу в 2021 році, якщо постійно будуть провалюватися все глибше в національний порядок з кожним новим потрясінням типу протестів у Капітолію або літніх демонстрацій BLM.
Тому, Байдену доведеться постійно маневрувати між радикалами у своїй команді, спраглими "поквитатися" з трампістами і взагалі республіканцями, і помірним істеблішментом, у тому числі республіканським, щоб не ввергати систему в стан перманентної політичної боротьби, яка гратиме на руку лише зовнішнім ворогам США.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред