Росія - це персоналістська диктатура, а владу при такому режимі отримують не на виборах, а в результаті вибору наступника, як Єльцин свого часу вибрав і передав владу Путіну. А сам Путін, за чутками, через важку хворобу готується передати владу своєму наступнику.
Так навіщо протягом наступних майже 20 років Володимир Путін проводив вибори? На те є кілька причин.
По-перше, це традиція. Після розпаду СРСР в Росії при Єльцині була встановлена демократія, були політичні партії і реальні вибори і Путін вже не міг взяти і скасувати вибори, хоча вже в 2005 році в Росії була повністю згорнута демократія і встановлена особиста диктатура Путіна.
По-друге, контрольовані, чисто формальні вибори створюють видимість народовладдя і надають владі Путіна додаткову легітимність. Додаткову, але далеко не основну. Головна легітимність Путіна грунтується на вірі населення у виняткові якості свого політичного лідера. Якщо віра зникне, то режим Путіна відразу ж завалиться.
читайте такожБункерний нежитловець: Путін не просто хворий, а хворий фатальноПо-третє, відомо, що капітал неохоче йде в не електоральні авторитарні режими, де зовсім немає виборів, так як вважається що подібні режими внутрішньо дуже нестабільні, а інвестиції в ці країни ризиковані. Тому, вкрай бажано зображати конкурентні вибори.
По-четверте, це зовнішній контекст. Переважна більшість країн у світі зараз (126 з 196) - це електоральні демократії, тому проведення формальних виборів - це, якщо завгодно, пропуск в сучасний світ і доступ до сучасних технологій, капіталів і ринків.
По-п'яте, наявність декоративних виборів - це найнадійніший спосіб передати владу наступнику, і при цьому уникнути ексцесів при передачі влади.
По-шосте, вибори дозволяють Путіну запросити в Думу частину тихої, прикормленої опозиції, яка не представляє небезпеки для влади, але може служити демократичною ширмою і не дозволить цій опозиції радикалізуватися.
читайте такожПутін залишився в повній ізоляціїПо-сьомє, якщо вибори, як показано вище, корисні і необхідні, то тоді треба проводити їх з користю. Вибори в Росії дозволяють забезпечити мобілізацію громадської підтримки навколо свого лідера за рахунок повного контролю над ЗМІ нагнітання істерії і обдурювання населення в період виборів.
Ось основні причини, що пояснюють навіщо в Росії проводяться вибори.
А навіщо проводяться вибори в Україні? Тут все по-іншому. Не краще, а по-іншому, але про це наступного разу.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред