Група сенаторів США від Республіканської і Демократичної партій представила законопроект, що передбачає санкції проти російських офіційних осіб, причетних до отруєння російського опозиціонера Олексія Навального.
Нові санкції неминучі через відмову Кремля розслідувати цей замах. Тому попереду не тільки санкції США, а й розслідування, яке проводитиме ОЗХЗ [Організація із заборони хімічної зброї], потім і європейські санкції, якщо позиція Кремля не зміниться.
Треба зазначити, що взагалі на підході новий раунд санкцій, оскільки одночасно обговорюються і санкції у зв'язку з Білоруссю. У резолюції Європарламенту вже міститься пропозиція включити до списку санкцій не тільки білоруських чиновників, відповідальних за насильство і порушення прав людини, а й російських діячів, які беруть активну участь у підтримці режиму Лукашенка.
Хто саме зараз опиниться в списку санкцій - важко сказати. На мій погляд, санкції у справі Навального торкнуться двох груп:
- По-перше - тих, хто відповідає за режим дотримання договору про заборону хімічної зброї і тих, хто контролює доступ до лабораторій, у яких зберігаються зразки,
- По-друге - тих, хто причетний до агресивної боротьби із російською опозицією.
Але персональний санкційний список США і так вже досить широкий. І в ньому вже багато осіб, які несуть відповідальність за відмову від розслідування замаху на Навального і тих, хто в медіа організовує кампанію з брехні і дифамації навколо цієї справи. Так що навряд чи список сильно розшириться.
читайте такожПутін довів, що поруч з Навальним він-пересічний дебіл-хуліганСанкції - це не судові рішення. Це - за своїм змістом-попереджувальні дії проти широкого середовища чиновників, бізнесменів, діячів культури тощо, які в останні 10-15 років були тісно пов'язані з Кремлем. Цими заходами їх змушують дистанціюватися від Путіна, який став токсичним. Якщо придивитися до московської політичної сцени, то видно, що санкції певною мірою діють: багато з тих, хто раніше активно і публічно підтримували президента РФ, замовкли. Це не означає, що вони в опозиції. Але це означає, що люди все частіше зважують наслідки свого життєвого вибору.
Персональні санкції діють на довгій дистанції. Життя людей в санкційних списках сильно ускладнюється: під контролем фінансові транзакції, переміщення, видача віз, можливості відкривати бізнеси в інших країнах, кошти, які були ними виведені в минулому в інші країни, потрапляють під пильний контроль, люди опиняються в базі осіб, які не довели легальне походження капіталів.
Мета цих санкцій - не покарати людей, а підштовхнути раціонально мислячих людей, що володіють впливом і власністю, відсунутися від подальших небезпечних, агресивних і кримінальних дій Кремля. А це - непогано, так як це формує коло людей, які, можливо, зіграють велику роль в майбутньому.
Олександр Морозов, політолог, співробітник Центру російських досліджень Бориса Нємцова (Карлов університет, Прага), спеціально для Главреда
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред