Чому без кредитів МВФ Україні буде тільки краще

5 січня 2021, 10:17
592
Якщо Україна в майбутньому році не отримає кредиту від МВФ, то шанси вибратися з кризи у неї будуть вище.
МВФ емблема
Україні пора відмовлятися від кредитів МВФ / Reuters

У бюджеті на поточний рік дефіцит був закладений на рівні ~270 млрд гривень, але за весь рік він так і не дійшов до 135 млрд. У 2021 році дефіцит бюджету теж, швидше за все, навряд чи вийде за кордон 150-180 млрд гривень.

Дефіцит бюджету зазвичай покривається за рахунок внутрішніх і зовнішніх позик. Але той ресурс, який ми залучаємо від Міжнародного валютного фонду (МВФ) йде виключно на гарантоване покриття приватного корпоративного боргу і ніякого відношення до України як до держави, і, відповідно, її економіки, не має. Саме тому українська економіка може спокійно обходитися без кредитів МВФ.

Цим-то кредити від МВФ і відрізняються від кредитів Світового банку або Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), використання яких в Україні створює додану вартість і сприяє розвитку економіки. Взяти до прикладу нещодавно підписану угоду між Укравтодором і ЄБРР на 450 млн євро, необхідних для будівництва траси Київ-Одеса та будівництва об'їзної частини навколо Львова. Адже в даному випадку ЄБРР обслуговує інтереси своїх акціонерів, піклуючись про те, щоб транзитні шляхи потрапляння як українських товарів в Європу, так і в Україну європейських були побудовані і перебували в робочому стані.

відео дня

Якщо в України в майбутньому році не буде кредиту від МВФ, то шанси вибратися з кризи у неї будуть вище. Бо тоді держава отримає фінансовий ресурс для того, щоб забезпечувати свої витрати розвитку – тобто, вкладати додаткові гроші в розвиток інфраструктури, держпідприємств тощо.

З'являться гроші в такому випадку і для соціальної сфери, яку помилково вважають проїданням грошей. Адже, наприклад, пенсіонери є 100-відсотковими споживачами, оскільки швидкість обороту їх коштів у 6 разів перевищує середнє значення в економіці країни. Іншими словами, пенсіонери кожну отриману гривню повертають в економіку швидше, ніж це відбувається в будь-якій іншій сфері, тим самим створюючи додану вартість.

читайте такожУ 2021-му Європа знову буде багатіти за рахунок УкраїниПозаяк усі кошти, які потраплять у такому випадку на внутрішній ринок, сприяють роботі малого, середнього бізнесів і будуть неінфляційними, то для пересічного споживача це обернеться стабілізацією рівня цін, збільшенням асортименту пропонованих товарів і, можливо, якогось підвищення їх якості. А все це, у свою чергу, може сприяти збільшенню рівня доходів найманих працівників, що фактично відразу збільшує і доходи Пенсійного фонду, через що держава буде витрачати менше грошей з держбюджету на покриття дефіциту Пенсійного фонду.

І раз на це може йти менше грошей, то меншою буде і девальвація гривні, що дозволить завозити більше імпортних товарів. Але все це можливо, якщо Україна сама захоче обійтися без грошей МВФ.

Юрій Гаврилечко, економічний експерт, спеціально для Главреду

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти