"Почалась справжня золота лихоманка": де в Україні найбільші поклади золота

22 травня 2025, 20:30
1912
Хоча сьогодні золото в Україні не видобувають, на її території розташовані сотні перспективних родовищ і навіть справжній "український Клондайк".
'Почалась справжня золота лихоманка': де в Україні найбільші поклади золота
Де найбільші поклади золота в Україні - де в Україні знаходять золото / Колаж Главред, фото: скріншоти із відео

Про що йдеться у матеріалі:

  • Де найбільші поклади золота в Україні
  • Де в Карпатах є золото
  • Де в Україні знаходять золото

Попри відсутність активного видобутку, золото в Україні є — і в чималих обсягах, запевняють фахівці. Про історичні "золоті лихоманки" та сучасні запаси дорогоцінного металу йдеться у сюжеті ТСН.

Главред з'ясував, де видобувають золото в Україні.

Золота лихоманка в Карпатах: правда чи легенда

Золота історія в Україні має не лише геологічний, а й фольклорний підтекст. Як зазначає краєзнавець Федір Шандор, 130 років тому Закарпаття охопила справжня "золота лихоманка", коли місцеві мешканці, начитавшись газет про Клондайк, вирушили шукати золото у своїх горах.

"Газети виходили у Закарпатті угорськомовні. В США знайшли золото в горах. Все, бідний народ просто помішався і почав намивати", — розповідає Шандор.

Намивали золото в посуді, використовували шкури замість фільтрів. Але, як зазначає дослідник, це тривало недовго.

"Золота лихоманка в цих краях тривала лише кілька місяців і закінчилася розгоном поліції. Великих скарбів так ніхто і не знайшов", - запевняє учений.

Дивіться відео про те, де є родовища золота в Україні:

Однак це не означає, що золота в Карпатах зовсім немає. За словами Шандора, геологи дійсно зафіксували наявність золотоносного піску, щоправда, у невеликих кількостях. Проте наукова цінність таких досліджень виявилася значною.

"Геологи відвідували, дали висновок, що дійсно є золотоносний пісок, але не в значних кількостях. І знайшли: гірський кришталь, унгварит — це хлоропал, і родоніт. Це дало більше поштовх геології і пошуку мінералів, ніж самим золотоносним напрямам", - вказує він.

Де шукати справжнє золото в Україні

Як йдеться у сюжеті, основні запаси розсипного золота знаходяться зовсім не в Карпатах, а в Центральній Україні.

"Основні запаси розсипного золота — в центральній Україні. Це Житомирська область, неподалік від Новограду-Волинського", - вказує журналіст.

Цю думку підтверджує вчителька географії за освітою та блогерка Валерія Яновська. Вона додає, що родовища золота знайдені практично по всій території України.

"Родовища золота знайдені чи не по усій Україні. І в Карпатській провінції, і в Українському кристалічному щиті, і на Донбасі, і в Приазов'ї", - наголошує вона.

За її словами, хоч золото нині й не видобувають, запаси дорогоцінного металу є значні.

"Окрім 11 родовищ, протягом останніх десятиліть відкрили понад 200 перспективних рудопроявів золота. Це ще не родовище, але є потенціал для їх дослідження", - вказує географ.

Загальний потенціал країни у цьому напрямі оцінюють на рівні 3 тисяч тонн:

"Запаси цього металу в Україні оцінюють у 3 тисячі тонн. 55 тонн з яких залягають в Карпатах, 400 — золоті ресурси Донбасу, а 2400 тонн — український щит".

Дивіться відео про те, де золотоносні райони України:

Чому в Україні не видобувають золото

Незважаючи на величезний потенціал, золото в Україні зараз не видобувається.

"До 2013 року потреба України в цьому дорогоцінному металі становила 5 тонн на рік, і Україна ці тонни імпортувала. Україна зараз золото не видобуває", - пояснює Валерія Яновська.

Це пояснюється як економічними, так і політичними причинами, а також необхідністю значних інвестицій для запуску промислового видобутку.

Вам також може бути цікаво:

Що відомо про Валерію Яновську

Валерія Яновська — українська географиня, популяризаторка науки та авторка YouTube-каналу "яновська про географію". Вона активно розповідає про природні явища, геологічні відкриття та екологічні проблеми, зокрема, про метеоритні кратери в Україні та стан київських каштанів. Її аудиторія на YouTube понад 50 тисяч користувачів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти