Імунна система - це складна мережа, яка постійно працює для захисту організму від антигенів, які пов'язані з патогенами, включаючи бактерії, токсини, паразити і віруси.
Імунна система пропонує дві лінії захисту: вроджений імунітет і адаптивний імунітет.
Вроджений імунітет є першою лінією захисту і складається з фізичних бар'єрів, таких як шкіра і слизові оболонки, а також хімічної і клітинної захисту. Вроджена імунна система-це неспецифічне надійне джерело, тому що вона однаково реагує на всіх іноземних загарбників, пише Medical News Today.
Якщо вроджена імунна система неефективна проти потенційної загрози, її бере на себе Адаптивна імунна система.
читайте такожДо піку ще далеко: лікар назвала ціну колективного імунітету в Україні
Адаптивна імунна система складається з спеціалізованих клітин крові і білків, націлених на конкретну причину інфекції. Адаптивна імунна система має "надійне джерело пам'яті", тому організм людини стає несприйнятливим до певних захворювань після початкового впливу.
Імунна система людини повинна добре функціонувати, щоб він залишався здоровим. Певні захворювання, ліки та спосіб життя, наприклад куріння та надмірне вживання алкоголю, можуть негативно вплинути на імунну функцію.
Дослідження показують, що дієта людини також може впливати на здоров'я імунної системи.
Чи може дієта впливати на імунну систему?
Дослідження показують, що дієта людини впливає на його імунну систему, як і всі інші аспекти здоров'я.
Наприклад, харчування може впливати на мікробіом, бар'єрну функцію кишечника, запальні процеси і функцію лейкоцитів, всі з яких впливають на імунну функцію.
Режими харчування та окремі продукти харчування пов'язані з підвищеним ризиком захворювань, підвищеним ризиком алергії та порушенням імунної відповіді.
Дієти західного типу, як правило, містять високий рівень насичених жирів, ультрапастеризованих продуктів, доданого цукру і солі, а також загальних калорій. У цій дієті часто мало продуктів, пов'язаних з поліпшенням здоров'я, таких як овочі, фрукти і жирна риба, і вона безпосередньо пов'язана з підвищеним ризиком хронічних захворювань.
Дослідження показують, що дієти західного типу викликають запалення і змінюють функцію імунної системи, сприяючи розвитку хвороб.
Навпаки, дієти, багаті цільними продуктами, такими як овочі, фрукти, горіхи, бобові та морепродукти, і низьким вмістом ультра-оброблених харчових продуктів можуть знизити ризик захворювань і сприяти здоровій імунній функції.
Крім того, дефіцит або недостатність поживних речовин, необхідних для імунної функції, включаючи вітамін D, цинк і вітамін C, також може впливати на імунну відповідь.
Дефіцит поживних речовин може бути більш поширеним серед тих, хто споживає ультра-перероблені дієти з низьким вмістом цілісних, багатих поживними речовинами продуктів.
Хоча очевидно, що вибір дієти впливає на загальний стан здоров'я, включаючи імунну функцію, взаємодія між дієтою та імунним здоров'ям дуже складна. Вчені все ще вивчають, як їжа, яку вживає людина, може допомогти або пошкодити імунну функцію.
Побічні ефекти нездорової дієти
Дієти західного типу, як правило, містять багато рафінованих вуглеводів, доданих цукрів, насичених жирів і калорій. Такий режим харчування впливає на імунну функцію декількома способами.
Більшість продуктів у західних дієтах є ультра переробленими і містять велику кількість доданого цукру, що може сприяти запальним реакціям імунної системи.
Наприклад, продукти та напої, які значно впливають на рівень цукру в крові, такі як газовані напої, цукерки, солодкі злаки та солодка випічка, підвищують рівень запальних білків, включаючи альфа-некроз пухлини (TNF-альфа), С-реактивний білок ( CRP) та інтерлейкін-6 (IL-6). Вони також перешкоджають надійному джерелу виконувати функцію захисних імунних клітин, включаючи нейтрофіли і фагоцити.
Дослідження 2012 року, в якому брали участь 562 дорослих у віці 85 років і старше без діабету, показало, що учасники з більш високим рівнем цукру в крові мали більш низький вроджений імунну відповідь. Вони також мали більш високий рівень CRP, який є маркером запалення.
Більш високий рівень цукру в крові також пов'язаний з порушенням імунної відповіді у людей з діабетом.
Крім того, дієта з високим вмістом доданого цукру і рафінованих вуглеводів може негативно впливати на кишкові бактерії, що призводить до дисбактеріозу, який включає порушення травлення, такі як здуття живота.
Здоровий мікробіом необхідний для імунної функції, тому що кишкові бактерії відіграють вирішальну роль у розвитку та функціонуванні імунної системи.
Експерти також пов'язують дієти західного типу зі зміною імунної відповіді через високий рівень насичених жирів і доданої солі.
Дослідження показують, що дієта з високим вмістом насичених жирів може сприяти запаленню, змінювати кишкові бактерії і пригнічувати функціонування білих кров'яних тілець.
Дієти з високим вмістом солі пов'язані з надмірною імунною відповіддю, порушенням регуляції запалення в організмі і підвищеним ризиком деяких аутоімунних захворювань, таких як ревматоїдний артрит.
Дієти західного типу пов'язані з підвищеним ризиком розвитку ряду хронічних захворювань, в тому числі:
деякі види раку, хвороби серця і діабет 2 типу.
Дослідники пов'язують це з хронічним запаленням слабкого ступеня і зміненим імунною відповіддю, який викликають дієти західного типу, малорухливий спосіб життя і вплив токсинів.
Проте дослідження взаємозв'язку між дієтою та імунною функцією тривають, і вчені не зовсім розуміють цю складну взаємозв'язок.
Дієти для здорової імунної функції
У той час як дієта з високим вмістом ультра-оброблених продуктів, доданого цукру і надмірної кількості калорій може привести до імунної дисфункції, режими харчування, багаті цільними і багатими поживними речовинами продуктами, корисні для імунної функції.
Середземноморська дієта багата овочами, бобовими, горіхами, фруктами, цільнозерновими продуктами, оливковою олією та іншими корисними продуктами. Дослідження показали, що він може знизити ризик захворювання, знизити маркери запалення і позитивно модулювати кишкові бактерії.
Дієти з високим вмістом клітковини, такі як середземноморська дієта, сприяють виробництву надійних джерел коротколанцюгових жирних кислот (SCFA), включаючи ацетат, пропіонат і бутират. SCFAs є кінцевим продуктом бактеріальної ферментації в кишечнику і корисні для здоров'я.
SCFA діють локально і системно, модулюючи імунну відповідь. Вони підтримують здоров'я і покращують імунну захисну функцію кишкового епітелію. Це важлива частина імунної системи, яка служить бар'єром проти мікроорганізмів. Він також знижує вироблення запальних білків імунними клітинами.
Раціони з високим вмістом фруктів, овочів, оливкової олії, горіхів, насіння і жирної риби містять велику кількість поживних речовин, таких як вітамін A, Вітамін C, цинк, вітамін D, B6, B12, мідь, фолієва кислота, залізо і селен. Імунна система потребує цих поживних речовинах для оптимального функціонування.
Експерти знають, що вегетаріанські дієти знижують маркери хронічного запалення, такі як СРБ, фібриноген і ІЛ-6. Частково це може бути пов'язано з набором поживних і непоживних компонентів, що містяться у фруктах і овочах, які підсилюють реакцію імунної системи.
Їжа, багата корисними жирами, клітковиною, вітамінами, білком, мінералами і корисними рослинними сполуками, допомагає зменшити системне запалення, сприяє здоровому балансу кишкових бактерій, знижує окислювальний стрес і пошкодження клітин, а також покращує рівень цукру в крові і чутливість до інсуліну. Всі ці дії необхідні для здорової імунної функції.
Крім того, дослідження показують, що додавання в раціон поживних речовин, включаючи вітамін D, цинк і вітамін C, може допомогти оптимізувати імунну функцію і знизити ризик зараження.
Щоб підтримувати імунну функцію, людина повинна зосередитися на дотриманні збалансованої дієти, багатої цільними і багатими поживними речовинами продуктами, особливо рослинними продуктами, такими як овочі, фрукти, бобові, горіхи і насіння. Людям слід уникати або обмежувати споживання ультра-оброблених продуктів з високим вмістом рафінованого зерна і цукру.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред