
Ви дізнаєтеся:
- Для чого раніше дітей "запікали" в печі
- Де проводили обряд "запікання"
- Як відбувався цей обряд
Усі пам’ятають казку про бабу Ягу, яка хотіла засмажити Івасика Телесика. На перший погляд — це страшна вигадка, що лякає дітей. Але в основі цієї казки лежить цілком реальний, хоч і дивний на сучасний погляд, звичай.
Главред дізнався про дивний обряд "запікання" дітей з цілком логічною причиною.
На території Житомирщини, Чернігівщини, Полісся та інших регіонів дійсно "запікали" дітей — не з лихим наміром, а заради зцілення і життя, розповіла журналістка та авторка YouTube-каналу про історію, традиції та культуру України Ольга Сидоренко.
У народі вважали, що недоношені або дуже слабкі немовлята ще не "дозріли" в материнському лоні. Їхня фізична слабкість пояснювалася тим, що дитина ще ніби не "допеклася". І саме тому її треба було "допекти" у справжній хатній печі, як хліб. Це був символічний обряд другого народження, що мав на меті повернути дитині здоров’я та силу.
"Так лікували недоношених немовлят, кволих діток, хворих на сухоти, грижу, рахіт. Старі люди вважали, якщо дитина з'явилася на світ завчасно, то вона ще не дозріла, не "допеклася" в материнській утробі. Саме тому недоношене немовля несли до печі, аби те народилося знову", - пояснила Сидоренко.
Як відбувався обряд "запікання" дитини
Такий обряд міг проводити лише досвідчений знахар або знахарка, зазвичай баба-знахарка. Він мав чітку послідовність дій:
- Баба-знахарка набирала воду з трьох колодязів — священне число в багатьох обрядах.
- З житнього борошна замішувалося тісто, в яке загортали дитину.
- Немовля клали на хлібну лопату і тричі засовували в не розпечену, але теплу піч — в якій вуглинки лише ледь жевріли.
- Потім тісто віддавали собаці, слідкуючи, щоб він його обов’язково з’їв — це вважалося завершенням ритуалу та запорукою його сили.
Усе відбувалося дуже обережно, без шкоди для дитини. Це було не "випікання", а обрядове зігрівання в теплому середовищі, що символізувало утробу матері.
Дивіться відео про стародавній обряд "запікання" дітей:
@sydorenko91 Як вам такі ліки?? #українськийтікток#традиції#історіяукраїни#діти♬ оригінальний звук - Sydorenko
Чи часто "запікали" дітей
Варто зауважити, що "запікали" дітей не часто — це була крайня міра, якою користувалися у складних випадках. Такий обряд лікування зустрічався не лише в українських селах, а й у традиціях німців, поляків, словаків, угорців, литовців та чехів.
Як знахарка перетворилася на бабу Ягу
З плином часу та через перекази казкарів образ мудрої баби-знахарки трансформувався у Бабу Ягу — зловісну істоту, що пече дітей "на вечерю". Старі казки нерідко приховують під собою глибоку життєву правду або обрядову пам’ять.
Вас також може зацікавити:
- Чому Іван Мазепа дратує росіян: одна ситуація залишила клеймо "зрадника"
- Чому насправді в СРСР "варили" і прасували білизну: дивний ритуал наших бабусь
- Таємниці солом’яних дахів українських хат: несподівані факти та цікаві секрети
Про джерело: TikTok-канал sydorenko91
Канал "sydorenko91" у TikTok належить Ользі Сидоренко - журналістці, яка захоплюється історією та колекціонуванням старих фотографій.
Цей молодий україномовний канал присвячений історії, традиціям і культурі України. Авторка обіцяє, що тут можна знайти інформацію, яка, можливо, не потрапить до жодного підручника.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред