За лаштунками легенди: що приховує історія Олекси Довбуша

22 липня 2025, 19:16оновлено 23 липня, 01:20
82
Історики довели, що Олекса Довбуш був реальною особою, а не вигаданим героєм карпатських легенд.
Довбуш
Як Олекса Довбуш очолив збройний загін і став легендою серед карпатського населення / Колаж: Главред, фото: скріншот youtube.com

Ви дізнаєтесь:

  • Ким насправді був Олекса Довбуш
  • Чому його боялася шляхта і поважав народ
  • Що приховують легенди про карпатського месника

Олекса Довбуш – ім'я, що овіяне легендами та асоціюється з образом українського Робін Гуда, який грабував багатих і допомагав бідним. Протягом століть його вважали майже міфічним персонажем, проте історики довели: Довбуш був реальною постаттю, чия діяльність триста років тому сколихнула Карпати.

Главред вирішив з’ясувати, ким насправді був Олекса Довбуш.

відео дня

Правда про Довбуша: від селянина до легенди

Автор YouTube-каналу "Насправді" Семен у своєму відео детально розповідає про життя та мотиви Довбуша, припускаючи, що юний Олекса, спостерігаючи за соціальною несправедливістю, прагнув змін.

Олекса Довбуш народився у 1700 році в родині найбідніших селян-комірників на Івано-Франківщині, в селі Печеніжин. Разом зі своїм братом Іваном вони пасли батьківських овець на полонинах, а згодом приєдналися до загону опришків, де Олекса швидко став визнаним лідером.

Перші документальні згадки про діяльність братів Довбушів датуються 1738 роком. Судові документи перелічують склад невеликого загону, де крім братів фігурувало ще п'ятеро осіб. Олекса переважно діяв поблизу рідного села, здобуваючи собі славу серед народу.

Надзвичайна сила та неоднозначний спадок

Його глибокі знання гір та вміння переховуватися від переслідувань, а також здатність під прикриттям ідеї "справедливого покарання гнобителів" привласнювати їхнє майно, швидко перетворили його на живу легенду. Він рекрутував бійців переважно з бідних верств населення, а опришки давали присягу на "довбушівський топір та рушницю".

Страх перед Довбушем, захоплення його вчинками та історії про його скарби стали невід'ємною частиною народної пам'яті. Однак, ставлення до нього залишається неоднозначним і сьогодні.

Сучасні мешканці Прикарпаття, серед яких є нащадки безневинно вбитих Олексою людей, по-різному оцінюють його діяльність: одні ставляться критично, інші – захоплюються та виправдовують.

З часом шляхи братів Довбушів розійшлися через невідому суперечку. Іван подався на захід, а Олекса продовжував свою діяльність окремо.

Загибель та безсмертя опришківського руху

Після трагічної загибелі Олекси Довбуша, його тіло було по-варварськи порубано, а шматки виставлені на палях у Микуличині та Чорному Потоці на пострах люду. Шляхта сподівалася, що смерть ватажка приборкає опришківський рух. Проте вона глибоко помилилася.

Смерть Довбуша не зупинила опір: його соратники та послідовники продовжили боротьбу, зберігаючи пам'ять про легендарного опришка, чиє ім'я й досі живе в народних переказах.

Докладніше про те ким насправді був Олекса Довбуш дивіться у відео

Читайте також:

Про джерело: ютуб канал "Насправді"

Автора каналу звати Семен. На його каналі "Насправді" ви побачите відео присвячені загадковим та містичним випадкам, неймовірнім аферам та найприголомнішім історіям. Дізнайтесь про те, що було Насправді.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти