Експерт з енергетичних питань, колишній уповноважений президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки
запитання:
r.novik
Пане Богдане, як внутрішні проблеми Газпрому - падіння видобуку та доходів, падіння вартості акцій, змушений перегляд цін для європейських клієнтів - впливають на нього, як на переговірника з Україною? Послаблюючть чи роблять більш агресивним?
відповідь:
Богдан Соколовський
Всі Вами перелічені чинники і послаблюють, і роблять "Газпром" більш агресивним, що також є послабленням на переговорах – агресія дуже не бажананий чинник в переговорах. Треба тільки вміти цим скористатися! А нашим переговірникам, як показує досвід, не поталанило з цим.
запитання:
root
1) Пане Богдане, наскільки, за Вашими оцінками, Україна здатна забезпечити себе газом власного видобутку? 2) Чому в російсько-українських «газових» перемовинах, як правило, Росію представляє Міллер, а Україну політики, а не голова НАК «Нафтогаз України»?
відповідь:
Богдан Соколовський
Про те, що Міллеру на офіційних переговорах протистоїть Бойко, міністр, а тепер віце-прем'єр-міністр, я говорив і раніше. Це приниження України і нас з Вами. Дубина вів переговори з Міллером і не принижував нас! А це, що відбувається – хамське порушення протоколу і приниження всіх громадян України, безвідносно до регіону їх походження.
запитання:
root
Как вы оцениваете перспективы сотрудничества Нафтогаза Украины и Туркменгаза?
відповідь:
Богдан Соколовський
Домовленості з Туркменістаном повторюватимуть домовленості Ющенка 2009-го року доти, доки не буде вирішено питання транспорту туркменського газу до України.
запитання:
root
Когда же в кухонных конфорках и на отопление квартир будет использоваться НАЦИОНАЛЬНОЕ ДОСТОЯНИЕ -Украинский газ по цене 50-60 долларов США за 1000 куб.м? Или эта привилегия только для известных украинских олигархов, которые используя на своих предприятиях дешёвый украинский газ - ПОЛУЧАЮТ СВЕХПРИБЫЛИ, в то время как население Украины нищает, оплачивая высокую стоимость газа?
відповідь:
Богдан Соколовський
Український газ буде в українських конфорках тоді, коли в Україні буде українська влада. А олігархів до влади обирає народ. Значить, хоче так жити!
запитання:
root
1. Чи є Ваша провина, що в том ЄС і Росії викидають Україну із торгівлі газом, що країни ЄС стають замість України економічними партнерами Росії, транзитними країнами для російського газу?
2. Хто винен у підвищенні майже у 10 разів ціни на російський газ – Ви, Тимошенко, Ющенко чи може Янукович? Чи повинна Тимошенко сидіти у в’язниці за укладання кабальної газової угоди?
3. Чому за часи Ющенка Україна перестала на пряму закупати туркменський газ? Чи повинні Тимошенко і Ющенко відповідати за провальну зовнішню політику і економічний крах України у галузі енергетики?
4. Наскільки ЄС Нам друзі, якщо вони перетягнули на себе від України ВСІ проекти з видобутку і транспортуванню російського газу, а разом і з цим – знижки на газ (як єдині економічні партнери Росії у поточних проектах в енергетичній галузі)?
відповідь:
Богдан Соколовський
Щодо провини то з нашого, українського боку вини – найменше. «Заслуга» найбільша лежить на росіянах за високі ціни на газ для України. Вони найбільше бояться це визнавати! А як вони цього добилися – кожен добивається свого доступними і допустимими методами. Я винен на стільки, на скільки винен кожен член команди. А я таким був. Насправді, ніхто, ні в чому не винен – є об’єктивний розвиток держави.
запитання:
root
До речі, а чи пропонувала вам співпрацю нинішня влада?
відповідь:
Богдан Соколовський
Не пропонували – мабуть, самі справляються.
запитання:
root
Пане Соколовський, якби ви сьогодні працювали на аналогічній посаді, що б ви порадили президентові в енергетичній сфері, які кроки зробити передусім? Перелічіть, будьте ласкаві... Дякую.
відповідь:
Богдан Соколовський
Щоб радити, треба знати, що хтось потребує твоїх порад. Ющенко потребував. А Янукович – не знаю.
запитання:
root
вітаю, богдане івановичу. почалися розмови про те, що україна начебто готова продати свою гтс. чи можете ви підтвердити чи спростувати це? яка імовірність, що газо-транспортна система буде куплена росіянами? і скільки вона може коштувати? і якщо так станеться - куди підуть кошти?
відповідь:
Богдан Соколовський
ГТС України не можна продавати! Ніхто не може оцінити в грошах вартість політичного інструменту. А про доступ Кремля до української ГТС, тобто контролю за всією Україною, росіяни говорять давно. Вони можуть свого добитися – ціна буде договірна. Але все рівно це залежатиме від глибини розуміння своєї непотрібності РФ нинішньої влади в Україні.
запитання:
root
На вашу думку, чи може Москва перекрити постачання газу до України у зв'язку з черговим спором з приводу 7 млрд дол за недобір?
відповідь:
Богдан Соколовський
У цьому році році вже пізно розпочинати газові війни. Та й у росіян немає мотивації – у 2009-му була – завищені ціни для України. Кремль хіба що може почати війну в ущерб собі. Але, наскільки я розумію, там зараз так не думають – готуються до внутрішніх проблем.
запитання:
root
Назвіть, будь ласка, конкретну цифру - якою має бути ціна на російський газ для України. І чому?
відповідь:
Богдан Соколовський
Ніхто цю цифру не назве, тому що ринку газу немає як такого. Все - за домовленостями чи "по поняттях".
запитання:
root
Пане Богдане, що, за вашою оцінкою, насправді (по факту) дали Україні Харківські угоди?
відповідь:
Богдан Соколовський
Харківські угоди оцінюю вкрай негативно.
запитання:
root
Богдане Івановичу, добридень. Чим ви наразі займаєтеся?? Чому не намагаєтеся застосувати свівй досвід та знання під куполом Ради???
відповідь:
Богдан Соколовський
Зараз я займаюся здебільшого домашніми справами. А щоб бути «під куполом» – мабуть, треба знати, що твій досвід комусь потрібен. Зараз, мабуть, не ті часи.
запитання:
root
Коли, за Вашими оцінками, Україна зможе позбавитися домінування "Газпрому" на своєму енергетичному ринку? Дякую.
відповідь:
Богдан Соколовський
Домінування "Газпрому" не буде тоді, коли а) стане технічно можливим мати альтернативу, чи як тепер називають – диверсифікацію; б) коли це стане невигідно владі. Зараз ще нема ні того, ні іншого.
запитання:
root
Як сталося, що газ став політичним питанням? І чи бачите Ви спосіб, як його можна відділити від політики?
відповідь:
Богдан Соколовський
Газ став політичною категорією на початку 90-х років, при Кравчуку і Єльцині. Ми в цьому мало винні – не було відповідного досвіду. З тих пір газом займаються перші особи держави, ніби їм нічим більше займатися!
запитання:
root
Як Ви вважаєте, в разі приєднання України до Митного союзу чи інших політичних та економічних об"єднань з Росією, чи отримає Україна знижку на газ, або буде так само як з Харківськими угодами?
відповідь:
Богдан Соколовський
Вступ до Митного Союзу нічого доброго не принесе. Тут Кремль попав «в штангу», надавши нам і світові приклади Білорусії, Вірменії. Здається, влада почала це розуміти. Принаймні «понимать».
запитання:
root
Вітаю Вас! Політики так намутили з газом, що мабуть уже і самі запуталися. Де вихід? Чомусь про нафту нічого не чути так як про газ. Дяку. завідповідь!
відповідь:
Богдан Соколовський
Те, що «намутили» - це таке враження, щоби відвернути увагу від насущних проблем. Адже що б обговорювали люди, якби не було газової тематики? Говорили б про пенсії, зарплати, подорожчання і т.п. А кому це вигідно? А так, з одного боку – «вони крадуть»; а з іншого: «папєрєднікі вінні». І ніяких інших проблем в державах! Вихід один – газом мають займатися бізнесмени під контролем держави, як вугіллям чи рудою, чи ядерним пальним і іншою сировиною чи напівфабрикатами.
запитання:
root
Добрий день пане Богдан! В Украіні надлишок електроенергіі,чому росте ціна для населення і чому приватизували прибуткові обленерго
відповідь:
Богдан Соколовський
Насправді надлишку електроенергії немає – ми споживаємо на душу населення в 3-4 рази менше електроенергії, ніж у розвинутих країнах. Крім того, по електроенергії ми залежні від монополіста більше, як на 50%. Але про це намагається влада не говорити. А що продають – комусь це вигідно, він заробляє.
r.novik
root
root
root
root
root
root
root
root
root
root
root
root
root
root
root
root