Економічний прогноз на 2021 рік: чи чекає Україну катастрофа

Економісти розповіли Главреду, наскільки катастрофічною є проблема дефіциту бюджету для України.

скарбниця, Україна, скарбничка
Економісти пояснили, чим розплатиться Україна за дефіцитний бюджет / myukraina.com.ua

Державний бюджет України на 2021 рік – традиційно дефіцитний, цього разу – на рівні 5,5% ВВП.

Причому спочатку уряд планував, що в бюджеті-2021 буде ще більша діра (6%). Однак після зауважень МВФ про неприпустимість такого величезного дефіциту при економіці, що падає, парламентарі трохи вгамували свій запал, урізавши витрати. Тим не менш, залишається незрозумілим, за рахунок чого і з чиїх кишень влада розраховує діставати суму, якої бракує, і латати дірку в бюджеті. Тим більше, якщо співпраця з МВФ затихне, і кредитів Україна не отримає.

Експерти розповіли Главреду, наскільки критична ситуація, і до яких катаклізмів вона загрожує привести.

Справлятися з проблемою дефіциту бюджету в 2021 році буде складно, але можливо, оскільки є певні резерви, щоб частково залатати дірку. Наприклад, урізати витрати на дороги. Кредит МВФ, якщо він буде, піде не в бюджет, а в НБУ, і не стане вирішенням проблеми.

Де-факто зараз іде прихована емісія гривні, хоча офіційно ніхто цього не визнає. У даній ситуації вона потрібна, оскільки економіка стоїть, і при цьому ніяк не вирішено питання з кредитуванням (банки у нас в основному фінансують спекулянтів, а не реальний сектор економіки). Під питанням і зростання нашого експорту. Якщо пожвавиться світова економіка, то він почне рости. Однак до зовнішніх факторів, що сприяють вирішенню проблеми дефіциту бюджету, повинні додатися і внутрішні. Діра в бюджеті хоч і є проблемою, але все-таки так-сяк вирішується. Зокрема, через ОВДП, які викуповує НБУ і держбанки.

Реклама

Безумовно, вже давно слід було почати розмову про реструктуризацію зовнішніх боргів України замість виплат міжнародним спекулянтам.

Подальша співпраця з МВФ впирається в аудит ковідного фонду. А з ним у нас проблема: гроші витрачалися не на медицину, а на будівництво доріг, точніше – на закопування грошей в асфальт. Це дуже не сподобається нашим західним партнерам. І поки не проведено аудит, МВФ, швидше за все, грошей Україні не дасть. Без кредитів Фонду ми не помремо, ресурс всередині країни є. Просто Україні треба почати боротися з корупцією. В принципі, гроші МВФ нам не потрібні – вони потрібні елітам, щоб грабувати країну.


Бюджет-2021 прийнятий із великим дефіцитом – 5,5% ВВП. За міжнародними нормативами, прийнятним є дефіцит до 3%. У нас він майже вдвічі більший, а це означає, що Україна не змогла скоротити свої витрати при економіці, яка падає. Адже за 2020 рік український ВВП, за попередніми прогнозами, впаде на 5-6%, а наступного року хоча й очікується зростання на 4,7%, він не зможе компенсувати падіння навіть 2020 року.

Чим загрожує великий дефіцит, можна побачити на прикладі останніх тижнів 2020 року. Незважаючи на секвестр бюджету в квітні 2020 року, дефіцит доходів до кінця року все одно перевищив 100 млрд грн, і уряду довелося продати цінні папери на 70 млрд грн тільки протягом останніх двох тижнів під неадекватні відсотки з метою фінансування затверджених законом доходів бюджету.

А, значить, у новому році нам доведеться віддавати значну частину доходів на обслуговування зовнішніх боргів. Вже зараз кожна третя гривня доходів держбюджету йде на обслуговування боргів – їхнє погашення або виплату відсотків. Іншими словами, Україна крок за кроком рухається до дефолту, не бажаючи урізати бюджет, витрати на чиновників і численних членів наглядових рад, а також будучи нездатною навести лад на митниці і перемогти потік контрабанди, запровадити прогресивну систему оподаткування доходів фізичних осіб, перейти до проведення протекціоністської політики і стимулювати розвиток власного виробництва.

Два транші кредитів МВФ по 700 млн дол, які Україна не змогла отримати в 2020 році, швидше за все, будуть надані в перші місяці 2021 року. Вони теж підуть на фінансування дефіциту держбюджету.

Так, відсотки за кредитами МВФ нижче ринкових, але натомість висувається маса вимог, і, чим довше ми співпрацюємо з МВФ, тим більше бачимо конкретних прикладів зовнішнього управління українською політикою та економікою. Така наша плата за величезну дірку в бюджеті: на наш величезний дефіцит бюджету зав'язана наша колосальна зовнішня залежність.


У бюджеті на поточний рік дефіцит був закладений на рівні ~270 млрд гривень, але так і не дійшов до 135 млрд. У 2021 році він теж навряд чи вийде за межі 150-180 млрд грн.

Дефіцит бюджету зазвичай покривається за рахунок внутрішніх і зовнішніх запозичень. Але кошти від МВФ ідуть виключно на гарантоване покриття приватного корпоративного боргу і ніякого відношення до України як до держави і, відповідно, її економіки не має. Саме тому українська економіка може спокійно обходитися без кредитів МВФ. На відміну від кредитів Світового банку або Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), використання яких в Україні створює додану вартість і сприяє розвитку економіки.

Якщо в України в майбутньому році не буде кредиту від МВФ, то шанси вибратися з кризи зростуть – держава отримає фінансовий ресурс для того, щоб забезпечувати свої витрати розвитку, тобто вкладати додаткові гроші в розвиток інфраструктури, розвиток держпідприємств тощо. З'являться гроші і для соціальної сфери, в якій швидкість обороту коштів у 6 разів перевищує середнє значення в економіці країни – ті ж пенсіонери кожну гривню повертають в економіку швидше за будь-яку іншу сферу, тим самим створюючи додаткову вартість.

Тоді всі кошти потраплять на внутрішній ринок, посприяють роботі малого, середнього бізнесів і будуть неінфляційними, що виллється в стабілізацію цін, збільшення асортименту товарів, підвищення їхньої якості. А все це, в свою чергу, може сприяти збільшенню рівня доходів найманих працівників, що фактично одразу збільшує і доходи Пенсійного фонду, через що держава буде витрачати менше грошей із держбюджету на покриття дефіциту ПФ. І раз на це може йти менше грошей, то меншою буде і девальвація гривні, що дозволить завозити більше імпортних товарів. Але все це можливо, якщо Україна сама захоче обійтися без грошей МВФ.


В Україні проблема дефіциту бюджету не така серйозна, як невиконання бюджету за видатками, який допомагає створювати нові кошти в економіці, запускаючи ланцюжок платежів, збільшуючи споживчі витрати населення та інвестиційні витрати бізнесу. Іншими словами, щоб бюджет набирав гроші, їх спочатку потрібно витратити. І якщо держава буде й далі скорочувати бюджетні витрати, то ми будемо просто спалювати гроші в економіці.

Тому проблема нашого Мінфіну якраз у тому, що він хронічно не виконує бюджет за видатками. Наприклад, бюджет 2020-го буде не виконаний на 10%, і ці витрати перенесуться на наступний рік. Що фактично говорить про економічний дефолт перед одержувачами – населенням або окремими секторами економіки.

Модель урізання витрат нам уже відома. Наприклад, у 2019 році бюджетна криза починалася в середині грудня, і тоді в першу чергу "різали" фонд регіонального розвитку, тобто інвестиційні проекти з розвитку медицини, освіти і науки. Відмінність нинішнього року тільки в тому, що бюджетна криза через пандемію почалася на місяць раніше – в листопаді.

Пауза у відносинах із МВФ у 2020 році виникла через те, що Фонд не любить кредитувати Україну, коли виникають проблеми з погашенням зовнішніх боргів. І оскільки до весни особливих виплат за зовнішніми боргами немає, то й МВФ не хоче давати грошей, щоб Україна не витратила їх на свої економічні та соціальні проекти. Але коли навесні знову загостриться проблема необхідності погашення боргів, то й транш буде виділений саме для цих цілей.

Надія Майна, Анастасія Кучкина

viber
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter
Реклама
Популярное
Прикмети на 13 жовтня: що не можна робити в найщасливіший день осеніПрикмети на 13 жовтня: що не можна робити в найщасливіший день осені Скільки жінкам потрібно стажу, щоб вийти на пенсію в 60 років - відповідь чиновниківСкільки жінкам потрібно стажу, щоб вийти на пенсію в 60 років - відповідь чиновників Злата Огневич в прозорій сітці поманила "булочками" і розповіла, навіщо пішла на ХолостячкуЗлата Огневич в прозорій сітці поманила "булочками" і розповіла, навіщо пішла на Холостячку Заспана Настя Каменських засвітила "верблюжу лапку" в облягаючих треникахЗаспана Настя Каменських засвітила "верблюжу лапку" в облягаючих трениках Найсмачніший десерт за 5 хвилин: ароматні груші в тістіНайсмачніший десерт за 5 хвилин: ароматні груші в тісті

Последние новости

Реклама
Реклама
Реклама
Мы используем cookies
Принять