Холодна війна, демарш Франції в НАТО і союз Китаю з Афганістаном: чим світу загрожує AUKUS

США намагаються створити оточення Китаю в Тихому океані, озброюючи Австралію ядерними підводними човнами. Але це може порушити баланс сил не тільки в Азії, але і в Європі.

AUKUS
Джо Байден оголосив про створення військово-політичного союзу AUKUS між США, Великобританією та Австралією / Getty Images

Днями президент США Джо Байден оголосив про створення нового військово-політичного союзу між Штатами, Австралією і Великобританією - AUKUS. Згідно з домовленістю, передбачається, що три країни спростять між собою обмін інформацією та технологічними нововведеннями у сфері нейромереж, кібернетичної та підводної систем для протидії Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні. Однак попри те, що зона дії Союзу знаходиться далеко від європейського континенту, в Європі цю ініціативу сприйняли вороже, побачивши у ній загрозу заміни чинного альянсу НАТО.

Як пояснили Главреду експерти, нові спроби США щодо стримування Китаю можуть обернутися серйозними наслідками, адже Штати ризикують розгорнути нову Холодну війну і спровокувати демарш низки країн всередині Північноатлантичного альянсу. Причому через розворот Штатів на Азію неприємності можуть початися і в України.

Ще одна ядерна держава

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього Ілія Куса зазначає, що утворення AUKUS переслідує дві мети - посилити оборонну співпрацю між країнами-підписантами і стримувати Китай у сфері високотехнологічного військового розвитку.

"Це не союз, а угода про військове партнерство - це не блок і він навіть близько не схожий на Альянс НАТО. Він має вузьку спрямованість у військовій сфері і чи буде він пізніше трансформований у якийсь блок за типом НАТО - велике питання. Тим більше, що статися це може не скоро", - переконаний Куса.

За словами Куси, з договором є низка проблем щодо його співвідношення з політиками інших країн Тихоокеанського регіону. Зокрема, Нова Зеландія виступила проти угоди, оскільки вона порушує регіональні домовленості про нерозповсюдження ядерної зброї і може порушити статус південної частини Тихого океану як без'ядерної зони. "Для Нової Зеландії - це принципове питання, тому що вони десятиліттями є лідерами без'ядерної політики в Азійсько-Тихоокеанському регіоні. У зв'язку з цим прем'єр-міністр Нової Зеландії вже заборонила майбутнім австралійським ядерним субмаринам вхід до територіальних вод", - додав Куса.

Реклама

Тому подальша трансформація і розширення Альянсу поки сумнівне. Разом з тим, небезпека від створення нового партнерства все ж зберігається. "США цим союзом вводять Австралію в клуб ядерних країн. Їм це вигідно, оскільки Австралія - це економічний монстр (якщо подивитися на її рівень ВВП). Тобто заручившись її підтримкою, вісь Вашингтон-Сідней гарантує Сполученим Штатам успішне протистояння з Китаєм. Зважаючи на це, США навмисне не йдуть на відкрите порушення договору про нерозповсюдження ядерної зброї, який, до слова, вже і так не діє, але вони дають Австралії субмарини з ядерними реакторами і дають крилаті ракети, які мають у своєму технічному складі головні частини з ядерними боєзарядами, при цьому підкреслюючи, що ці ракети у звичайному спорядженні. Але поміняти "голову", маючи штатний носій - це справа кількох годин і тому лише питання часу, коли ядерні боєголовки опиняться в арсеналі Збройних Сил Австралії. А якщо до цього союзу приєднаються В'єтнам, Індія і Південна Корея, то Китай фактично опиниться в оточенні", - зазначає військовий експерт, полковник запасу Олег Жданов.

читайте такожЧому Байден так "закусился" на КитайДо слова, Китай, незважаючи на те, що прямо жодна зі сторін його не згадувала, на новий союз відреагував вкрай гостро. "Співпраця США, Сполученого Королівства та Австралії у сфері атомних підводних човнів завдає серйозної шкоди регіональному миру і стабільності, активізує гонку озброєнь і зводить нанівець міжнародні зусилля з нерозповсюдження ядерних озброєнь. Дії Сполучених Штатів і Великобританії, що експортують секретні технології для атомних підводних човнів, знову демонструють подвійні стандарти і доводять, що вони використовують такий експорт як інструмент для геополітичних ігор", – заявив прес-секретар МЗС КНР Чжао Ліцзянь.

На думку Жданова, поточну ситуацію Китай може використовувати для пошуку союзників в особі Пакистану, Афганістану, що може спровокувати серйозне економічне протистояння, яке згодом може вилитися в другу Холодну війну.

НАТО відживає своє?

Також варто зазначити, що новий союз готувався трьома країнами в умовах найсуворішої секретності і, як повідомляють британські ЗМІ, обговорювався ще на полях саміту Великої сімки у червні. Найбільш болісно ця скритність вдарила по Франції, яку мало того, що сповістили лише напередодні оголошення Байдена, а не на саміті, де був присутній президент Франції Еммануель Макрон, так ще й залишили без багатомільйонного контракту, адже після створення AUKUS Австралія розірвала договір із французькою компанією Naval Group на поставку 12 підводних човнів вартістю 56 мільярдів доларів, який було підписано ще в 2016 році.

На знак протесту Франція вже відкликала своїх послів з Канберри і Вашингтона. Крім того, Франція також виступила проти продовження переговорів Європейського союзу (ЄС) з Австралією про вільну торгівлю після відмови від поставок підводних човнів.

"Тримати слово - це умова довіри між демократіями і союзниками. Тому немислимо просуватися вперед в торгових переговорах, як ніби нічого не сталося з країною, якій ми більше не довіряємо", — публічно обурювався держсекретар при МЗС Франції Клеман Бон.

Варто зазначити, що радикально налаштовані не тільки у Франції. Зокрема, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн назвала "неприйнятною" манеру домовленостей між Вашингтоном, Лондоном і Канберрою, а голова Європейської Ради Шарль Мішель зазначив, що рішення про створення AUKUS свідчить про нестачу лояльності з боку Вашингтона по відношенню до європейських союзників, а тому зажадав роз'яснень від США.

читайте такожБайден втратив довіру до Європи і йде по стопах ТрампаБільш того, скандал з AUKUS, судячи із заяв політиків, однією лише економікою може не завершитися. Міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан вже зазначив, що новий союз може змінити Стратегічну концепцію всередині НАТО.

"Якщо європейці не відчувають, що для того, щоб залишитися в історії, вони повинні об'єднатися і разом захищати власні інтереси, тоді їх доля бути абсолютно розрізненими", - сказав Ле Дріан.

Експерти, опитані Главредом, не виключають, що Франція на тлі розриву контракту цілком може зважитися на демарш у НАТО, чому сприяє її панування в Альянсі, яке почнеться вже в січні. Тим більше, що у Франції вже був досвід виходу з військового блоку НАТО - більш ніж 30 років, з 1966 по 2009, Франція брала участь в Альянсі тільки політично, не виділяючи своїх військових для кампаній НАТО.

"Зараз, на тлі загострення, повторний вихід з військової структури НАТО цілком передбачуваний. Тим більше, що напередодні виборів у Франції у квітні наступного року, Макрону треба демонструвати рішучість. Оскільки антиамериканські настрої ростуть скрізь в Європі і явно виростуть у Франції, на хвилі цієї історії Макрон може оголосити про вихід якщо не повністю з НАТО, то, як мінімум, з військової організації і заявити про повне припинення співпраці, як вже було свого часу, коли військові сили Французької Республіки не перебували в розпорядженні командування НАТО в Європі", - припускає політтехнолог, директор компанії BertaCommunications Тарас Березовець.

Однак навіть якщо це станеться, то на думку Жданова, демарш може закінчитися, так і не розпочавшись. "Франція, безумовно, спробує зробити кілька політичних заяв, але далі цього навряд чи зайде. Адже Франція зараз переживає глибоку економічну кризу і втрата контракту на 56 млрд доларів на поставку підводних човнів до Австралії для неї - удар нижче пояса. Тому французький демарш в принципі може стати великим пшиком, адже як тільки питання зайде в економічну площину, цим вони самі себе закопають", - переконаний Жданов.

Україні доведеться робити вибір

Так чи інакше, питання розгортання єдиного фронту проти Китаю може "зачепити хвостом" і Україну. За словами Березовця, цьому можуть сприяти почастішали заяви української влади про поглиблення співпраці Києва з Пекіном. У зв'язку з цим, для України існує ризик втрати підтримки Штатів. Відповідно, ті країни, які орієнтуються у своєму зовнішньополітичному курсі на США (до яких належить Україна), повинні будуть визначитися в тому, кого вони підтримують і заявити про свої наміри.

читайте такожЧому влада насправді марить про "перетворення" України на Китай"Безумовно, будь-яка співпраця України з Китаєм і розвиток спільних програм з ним будуть болісно сприйматися у Вашингтоні і рано чи пізно виникне питання-для чого надається підтримка Україні, якщо вона посилює зв'язки з комуністичним Китаєм? Це, своєю чергою, призведе до втрати економічної допомоги, політичної підтримки. А оскільки американська політика інерційна, ці рішення, як правило, приймаються протягом року-півтора. Відповідно, якщо Україною будуть продемонстровані подальші кроки по зближенню з Китаєм, охолодження відносин з Вашингтоном почнеться приблизно з весни-літа 2022 року", - вважає Тарас Березовець.

І додає, що подальшу долю України можуть частково вирішити дії Франції, адже на тлі втрати австралійського контракту, Макрон може заявити про замовлення Росії нових Містралів, що призведе до зближення як з Москвою, так і з Пекіном. А це, своєю чергою, безпосередньо відіб'ється на інтересах України, адже якщо Франція відновить співпрацю і продасть Росії вертольотоносці, які та раніше мала намір встановити в окупованому Севастополі, це поставить під загрозу безпеку України, бо це змінить баланс сил у Чорноморському регіоні.

viber
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter
Реклама
Популярне
Привернете біду: названо три речі, які не можна робити після заходу сонцяПривернете біду: названо три речі, які не можна робити після заходу сонця В Україні "повна катастрофа": хворі з купленими COVID-сертифікатами заполонили лікарніВ Україні "повна катастрофа": хворі з купленими COVID-сертифікатами заполонили лікарні Надя Дорофєєва топлес заінтригувала фанатів і показала "те, що важливіше за все"Надя Дорофєєва топлес заінтригувала фанатів і показала "те, що важливіше за все" Гарний початок: у Москві обвалився шматок Кремля (відео)Гарний початок: у Москві обвалився шматок Кремля (відео) Чому така висока смертність від COVID-19 в Україні?Чому така висока смертність від COVID-19 в Україні?

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти