Видавництво MAL'OPUS у 2019-му гарно попрацвало у плані випуску по ліцензії для українського читача відомих і популярних коміксів Marvel: "Рукавиця нескінченності" Старліна, "Громадянська війна", "Таємне вторгнення" Бендіса, і, звичайно, "Росомаха: Старий Лоґан" Марка Міллара і Стіва Мак-Нівена – максимально альтернативної історії легендарного когтистого мутанта Джеймса "Лоґана" Хоулетта (ака Росомаха).
Коротко про сюжет: півстоліття пройшло після того, як суперлиходії знехтували колишніми чварами, вигадали небезпечний план і перемогли практично усіх супергероїв. А потім поділили США на кілька частин. Таке собі нове Середньовіччя. Росомаха, колись максимально грізний герой і один з лідерів Людей Ікс, який вирішив більше ніколи не випускати свої адамантієві кігті, бідує з сім'єю у жалюгідному фермерському існуванні у колишній Каліфорнії. Цією територією заправляють Галк, який став кримінальним авторитетом, та його мерзенні нащадки.
Кінці з кінцями у старого Лоґана не сходяться категорично і він винен Галкам грошей. Що загрожує максимально жорстокою смертю для нього і сім'ї. Але тут на горизонті з'являється колишній Месник - сивочолий Клінт Бартон (Соколине Око). Він пропонує Логану заробити грошенят і допомогти доставити йому терміновий вантаж у Новий Вавилон (колишній Вашингтон, де Червоний Череп побудував свій четвертий Рейх у мініатюрі). Нічого хорошого угода не обіцяє, але екс-Росомасі вибирати нема з чого. Він погоджується і сюжет починає свій скажений хід.
Марк Міллар відправну ідею для "старого Лоґана" взяв зі свого більш раннього арсеналу. Про успішну змову суперлиходіїв проти супергероїв з подальшим розділом світу він з успіхом писав на початку 2000-х в коміксі "Особливо небезпечний" (того самого, від якого не залишив майже нічого при екранізації з Джеймсом Макевоем і Анджеліною Джолі росіянин Тімур Бекмамбетов). А в 2008-му Міллар з усім розмахом застосував цю ідею до ареопагу героїв/лиходіїв Marvel, щедро сприснувши постапокаліптикою у дусі трилогії Джорджа Міллера про Божевільного Макса, додавши при цьому вестернів з Клінтом Іствудом і ріки крові (які дозволив йому розлити рейтинг 18+).
Протягом довгого і складного шляху Лоґана і Бартона у коміксі автори показують максимально огидні залишки постапокаліптичних США – за всіма канонами жанру. Розруха, бідність, рабська праця, свавілля лиходіїв. Але особливо привертає увагу дуже цікаве трактування образу Логана. Тут важко не задатися питанням - чи остаточно "похований" Росомаха (як він про те твердить постійно)? І що такого моторошного сталося п'ятдесят років тому - у ніч, коли супергерої програли (бо Росомаха перетворився на розбитого і зломленого Лоґана?).
"Старий Логан" відмінно написаний і намальований, чому і читається на одному диханні. А здатності Міллара придумувати найжорстокіші і божевільні екшен-сцени позаздрить будь-який режисер бойовиків. І це не кажучи про те, що художник Стів Мак-Нівен зробив все, щоб малюнок "Старого Лоґана" був максимально кінематографічним.
Загалом, не дивно, що Г'ю Джекман для свого останнього виходу у ролі Росомахи у кіновсесвіті Людей-Ікс студії Fox взяв за основу саме цей комікс ( і зумів переконати продюсерів зняти фільм з максимально дорослим форматом). Фільм вийшов відмінний - щоправда, від творіння Міллара, за недоброю традицією, на екрані залишилося небагато.
З технічного боку видання старого Логана від MAL'OPUS зроблено блискуче. Немає питань ні до перекладу від Максима Калініченка, ні до якості паперу / друку. Все гаразд і з додатковими матеріалами - ескізами Мак-Нівена, а також постерами та альтернативними обкладинками від інших художників.
Росомаха: Старий Лоґан
Автори: Марк Міллар, Стів Макнівен
Оригінальна назва: Wolverine: Old Man Logan
Видавець: MAL'OPUS
Перший видавець: Marvel
Обкладинка: тверда
Дата виходу: 2019
Сторінок: 224
Формат: 17х26 см
Мова: Українська
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред