Наближається одне з головних християнських свят – Різдво Христове 2021. День напередодні свята, 6 січня, називають різдвяний Святвечір, Святий вечір, Багатий вечір.
У цей день слід дотримуватися суворого посту з повним утриманням від їжі до першої зірки, яка символізує різдвяну зірку, що сповістила свого часу волхвам про народження Христа.
Згідно з традиціями, на святковому столі має бути 12 страв.
Кутя – це головна ритуальна різдвяна страва християн усього світу, з якої починають трапезу у Святвечір. Перші згадки про кутю знайшли у літописі Повість временних літ, вони датуються початком XII століття.
У період новорічно-різдвяних свят кутю готують три рази: на Різдво – багата кутя, на старий Новий Рік – щедра кутя та напередодні Хрещення – голодна кутя.
Вважається, що чим смачнішою та ситнішою буде різдвяна кутя, тим кращим буде врожай та більшим – достаток у сім'ї.
Кутю варять з цілих зерен пшениці (рідше ячменю чи інших круп, останнім часом – з рису), поливають медом або посипають цукром, додають мак, родзинки, горіхи чи варення.
Зерно символізувало вічне життя та достаток, мед – райське блаженство та добробут, мак та горіхи – багатство і родючість.
З куті починають різдвяну вечерю, і тільки після неї переходять до всіх інших страв.
читайте такожСмачна кутя з рису та соковита свиняча рулька: швидке меню на Різдво 2021Миску з кутею не ховали на ніч, залишали біля неї кілька ложок – є повір'я, що вночі душі предків приходять подивитися на своїх нащадків та пригощаються. Якщо предкам не залишити частування – вони нібито можуть розсердитися та нашкодити.
Існує багато рецептів приготування куті. Главред зібрав класичні рецепти страви та дізнався, які варіанти святкового частування готують українські знаменитості.
Класична кутя з пшениці з цукатами, або Панська кутя
Для приготування такої куті знадобляться:
- 2 склянки пшениці;
- 50 г цукатів;
- 0,5 склянки волоських горіхів;
- Мед.
Як готується класична кутя з пшениці
Пшеницю промити, варити на повільному вогні 2 години. У 4 столових ложках води розмішати мед, залити пшеницю медовим сиропом на 30 хвилин. Горіхи трохи подрібнити й обсмажити. Додайте до пшениці цукати, горіхи та все ретельно перемішайте.
Класична кутя з рису
Інгредієнти:
- 250 г рису;
- 100 г родзинок;
- 100 г мигдалю;
- Цукор;
- Кориця;
- Мак.
Як готується класична кутя з рису
Рис промити, залити водою й варити до готовності (не перемішувати). Відкинути на друшляк та промити кип'яченою холодною водою. Мигдаль та родзинки ошпарити, мигдаль трохи подрібнити. Цукор розвести водою, змішати рис, мигдаль, корицю, родзинки й полити цукровим сиропом.
Класична кутя з перловки
Інгредієнти:
- 200 г перлової крупи;
- 150 г маку;
- 50 г очищених горіхів;
- 50 г родзинок;
- Мед та цукор – на ваш смак;
- 0,5 склянки вершків.
Як готується класична кутя з перловки
Перлову крупу промити, залити водою у співвідношенні 1 до 3 та варити до готовності, відцідити й охолодити.
Мак залити окропом та варити доти, доки зерна не будуть легко розтиратися між пальцями.
Мак ретельно відцідити (можна на ситі) й перекрутити через м'ясорубку. Родзинки запарити, мак перемішати з перловкою, додати подрібнені горіхи, родзинки, мед та цукор. Все змішати з вершками.
Класична кутя з ячменю
Інгредієнти:
- Ячмінь – 1/2 склянки;
- Вода – 6 склянок;
- Мед чи цукор – 3-4 столові ложки;
- Заморожені ягоди – 250-300 г;
- Родзинки – 1/2 склянки.
Як готується класична кутя з ячменю
У великій мисці замочити зерна ячменю на всю ніч у холодній воді. Воду не зливати. Зварити ячмінь на слабкому вогні протягом 1 години. Додати цукор чи мед, морожені ягоди й родзинки та варіть ще пів години. Подавати кутю охолодженою.
Як кутю на Різдво готують знаменитості
Рецепт куті від актриси Ольги Сумської
Артистка розкрила свій фірмовий рецепт куті з пшениці, пише viva.ua. Зірка сказала, що секрети автентичного рецепта куті вона підгледіла у своєї прабабусі, але вдосконалила рецепт сама.
Інгредієнти:
- 1 кг пшениці;
- 2 склянки свіжого маку;
- Половина склянки цукру;
- Різні сорти родзинок – жовті, червоні, темно-сині (всього 1 стакан);
- Половина склянки кураги;
- Горіхи, мед, коньяк.
За словами зірки, найголовніше – вибрати правильний сорт пшениці, вона не має бути кормовою.
"...Варимо 1 кг пшениці (не менш як годину), окремо варимо 2 склянки маку – заливаємо його водою та додаємо пів склянки цукру. Мак з цукром кипить хвилин 15, потім зливаємо воду через сито, даємо маку охолонути", – сказала Сумська.
Паралельно запарюємо курагу й різні сорти родзинок. Курагу беремо у пропорції пів склянки на кілограм пшениці. Запарюємо курагу разом з родзинками водою, температура якої 80 градусів. Настоюйте сухофрукти пів години, не довше.
Після цього зливаємо воду, але не виливаємо її (цей узвар ми проціджуємо й використовуємо трохи пізніше). Ріжемо родзинки, якщо вони великі. Дрібно ріжемо курагу.
В окремій чашці запарюємо горіхи. Ні у якому разі не разом з родзинками, тому що від горіхів вода буде трохи гірчити. Проціджуємо горіхи й даємо їм підсохнути. Готовий мак потрібно збити у блендері чи подрібнити у м'ясорубці до біло-молочного кольору.
Тепер заливаємо у кутю узвар та додаємо кілька столових ложок коньяку.
"Це і є секретний інгредієнт, завдяки якому кутя отримає неповторний божественний смак, від якого всі у захваті!" – поділилася актриса.
Рецепт куті від співачки Ніни Матвієнко
Артистка сказала Сьогодні, що кутю готує її чоловік – Петро Гончар.
Що знадобиться для приготування:
- Очищена перлова крупа;
- Мак;
- Горіх;
- Родзинки;
- Цукор;
- Вода.
"...Перловку та мак чоловік замочує з вечора. Вдень 6-го відварює перловку до готовності на невеликому вогні, весь час помішуючи, а мак – розтирає до білого. Потім всі інгредієнти змішує", – поділилася Матвієнко.
Співачка зазначила, що кутя, приготована на воді та цукрі, не так швидко скисає, як страва на меді й узварі.
Рецепт куті від фітнес-тренера Аніти Луценко
Тренер говорила, що робить страву з пшениці.
"Я варю до готовності пшеничну крупу для куті. Все інше: мед, мак, родзинки, горіхи – додаю на свій смак. Мак слід попередньо перетерти чи купити вже готову масу. Також можна додати цукати", – говорила Луценко.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред