Отже, Володимир Гройсман може знову очолити Кабмін. Економічна неуспішність уряду нинішнього, очолюваного Денисом Шмигалем, стала очевидною ще в період підготовки держбюджету, що помітив навіть Володимир Зеленський, хоча економістом я б його назвати не ризикнув. Також в пасиві у Шмигаля претензії з боку міжнародних інвесторів і конфлікт з ФОПами.
Судячи з усього, маятник хитнувся в протилежний бік і, замість того, щоб шукати людей, які ніколи не були прем'єрами, тепер почали шукати тих, хто має такий досвід, зв'язки на Заході, розбирається в питанні, але при цьому не має власного політичного майбутнього. Адже як би Офіс президента не хвалився рейтингами довіри, там до судом бояться конкуренції, бо чітко розуміють, що сильний конкурент їх тут же посуне.
Тому відсутність політичної опори - одна з умов відбору кандидата на посаду майбутнього прем'єра.
читайте такожВ України немає бачення свого майбутнього і планів, як його досягтиВиходячи з цього, Володимир Гройсман входить до топ списку Банкової. Але він не єдиний - у ньому ще перебуває екс-прем'єр Арсеній Яценюк, та Юрій Вітренко, який раніше був одним з керівників Нафтогазу. Завершує цей список Юлія Тимошенко, проте в її випадку призначенню заважає наявність політичної партії і політичної ваги.
Підтверджує високе становище Гройсмана і співбесіда, яку з ним проводили. Але, наскільки мені відомо, Володимир Борисович, як і раніше при призначенні прем'єром за часів Порошенка, викотив ряд умов. А саме - хотів призначити шістьох "своїх" людей на ключові посади, включаючи Міністерство економіки, фінансів і т.д. З Порошенком, до речі, вони зуміли сторгуватися на чотирьох. Шестеро, як поки вважають в Офісі Президента - забагато, там хочуть призначити тільки нових прем'єр-міністра і віце-прем'єр-міністра, а інших призначити самим у розпал політичних торгів у парламенті, оскільки там розклеюється монобільшість і її потрібно збирати заново.
Тому зараз найбільш вірогідний кандидат не Гройсман, а, скоріше, Вітренко. На це вказує його недавнє призначення в. о. міністра енергетики. Це - певний трамплін для потенційного заміщення посади прем'єра.
читайте такожБунт ФОПів-вирок для Зеленського і його командиБезумовно, Гройсман хоче повернутися - він вважає, що може виправити ситуацію в країні. Інша справа, що події можуть розвиватися настільки стрімко і несприятливо, що в разі, якщо торги затягнуться, екс-прем'єр може і перехотіти купувати квиток на Титанік.
При цьому будь-які розмови про можливий тандем Гройсмана з главою парламенту Дмитром Разумковим – всього лише чутки. Перш за все тому, що Разумков, вибачте за каламбур, розумна людина. Він цілком справедливо вважає, що його час прийде, і зараз дотримується нейтралітету. Знаючи особисто оточення Зеленського, він побоюється викликати ревнощі і тому всіляко уникає політичних ігор - не робить гучних заяв, не їздить з помітними візитами. Тому ніяких альянсів з можливим майбутнім прем'єром у нього немає і бути не може, адже Разумков і так знає, що питання призначення нового прем'єр-міністра повз нього не пройде. Така зв'язка може виникнути з новим прем'єром вже після призначення і незалежно від прізвища, але навіть у цьому випадку вона може бути ситуативною і вкрай обережною.
Олександр Кочетков, політичний аналітик, спеціально для Главреду
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред