Як Путін допомагатиме Лукашенку придушувати протести в країні

8 вересня 2020, 08:34
607
У Лукашенка не залишилося можливості противитися приєднанню Білорусі до Росії.
Путін, Лукашенко
Якщо раніше Лукашенко зберігав нейтралітет відносно того, що відбувається між Україною і Росією, то тепер він займе позицію Росії / Reuters

Зустріч Путіна і Лукашенка, яка повинна відбутися у найближчі два тижні, швидше за все, буде присвячена лише загальному обговоренню інтеграції Росії та Білорусі і навряд чи завершиться ухваленням конкретних рішень.

Можна не сумніватися, що президенти шукатимуть шляхи виходу з політичної кризи. На даному етапі Путін може запропонувати Лукашенку, по-перше, гроші, по-друге, медійну підтримку, яка вже зараз надається режиму Лукашенка, а, по-третє, політтехнології, спрямовані на розсіювання протесту в Білорусі й дискредитацію білоруської опозиції.

При цьому Путін буде змушувати Лукашенка піти на певні політичні кроки прямо зараз, зокрема, думаю, постане питання про визнання Мінськом Криму російським. Кремль болісно сприймав те, що Лукашенко, будучи союзником Росії, досі відмовлявся визнавати анексію Криму.

відео дня

читайте такожЛукашенко скоро відповість за те, що обламав Путіна Що стосується інтеграційної дорожньої карти, зокрема, двох важливих пунктів – створення загального парламенту і введення спільної валюти, то, на мій погляд, на найближчих переговорах у Москві про це не йтиметься. Позиції Лукашенка настільки слабкі, що, по-перше, його підпис буде недорого коштувати, а, по-друге, якщо зараз підняти питання інтеграції Білорусі в РФ, то атмосфера в білоруському суспільстві стане ще більш напруженою, протести посиляться, боротьба загостриться. Адже велика частина білорусів вважає, що Лукашенко вже не має права ухвалювати рішення, а тому відповість на подібний крок більш важчкою фазою конфлікту.

Тому Путін вирішить почекати, поки Лукашенко або зміцниться, або повністю програє, і тоді переговори про остаточну інтеграцію проводитимуться з іншою людиною.

Крім того, Путін може надати допомогу режиму Лукашенка силою, і про те, що створено спеціальний резерв російських силовиків, готових вирушити для наведення порядку в Білорусь, він уже заявляв. Однак до цього кремлівські політтехнологи повинні будуть спровокувати такі заворушення в Мінську, Гродно, Бресті, Вітебську або інших містах Білорусі, щоб Лукашенко публічно попросив про цю допомогу – і тоді Путін її надасть. Кремль має великі можливості і протягом доби Москва може подвоїти або потроїти контингент білоруського ОМОНу.

Цілком можливий сценарій жорсткого силового придушення протесту, щоб залякати людей. Існує дві кремлівських стратегії: сурковська і патрушевська.

  • Стратегія Суркова зводиться до того, щоб щось сконструювати, наприклад, іншу опозицію, або спробувати обдурити протестувальників за допомогою будь-яких засобів.
  • Стратегія Патрушева спрямована на те, щоб просто тиснути протест і стверджувати, що він інспірований Заходом, організований ЦРУ, а серед протестувальників і опозиції немає білоруських патріотів – є лише продажні люди, які за гроші Заходу влаштовують заворушення.

Якщо переможе стратегія Патрушева (а цілком можливо, що так і буде), то Кремль разом із Лукашенком братиме участь у силовому розгоні протестів до кінця.

Проте, сьогодні все ще зберігається шанс для Білорусі уникнути поглинання Росією, оскільки занадто велика сила протесту, що охопила різні верстви суспільства (це не просто міський протест), а Лукашенко займає надто хиткі позиції, його легітимність дуже підірвана. Тому поки не можна виключати будь-якої несподіваної події, яке призведе до повторних виборів. В цьому випадку у Білорусі буде можливість відстояти свій суверенітет. Адже незалежно від того, хто переможе на нових виборах, навіть якщо це буде проросійський кандидат, у нього буде більше можливостей для маневру, ніж у Лукашенка, у якого, по суті, не залишилося можливості противитися приєднанню республіки до Росії.

Олександр Морозов, політолог, співробітник Центру російських досліджень Бориса Нємцова (Карлов університет, Прага), спеціально для Главреда

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти