Україна впевнено рухається до дефолту

Щоб отримати гроші для фінансування величезного дефіциту бюджету, Україна на вимогу Заходу змушена відмовлятися від вигідної для неї співпраці.
дефіцит, Кабмін, гроші, бюджет
Україна крок за кроком рухається до дефолту / zn.ua

Бюджет-2021 прийнятий із великим дефіцитом – 5,5% ВВП. Спочатку проект бюджету готувався з дефіцитом 6%, однак після зауважень МВФ про надмірність цієї цифри, дефіцит зменшили, хоч і несуттєво.

Згідно з українським законодавством і міжнародними нормативами, прийнятним є дефіцит держбюджету до 3%. У нас він майже вдвічі більший, а це означає, що Україна не змогла більш-менш серйозно скоротити витрати при економіці, яка падає. За 2020 рік український ВВП, за попередніми прогнозами, впаде на 5-6%. Наступного року хоча й очікується зростання на 4,7%, він не зможе компенсувати рівня падіння хоча б 2020 року.

Чим загрожує великий дефіцит, можна побачити на прикладі останніх тижнів 2020 року. Незважаючи на секвестр бюджету в квітні 2020 року, дефіцит доходів перевищив 100 млрд грн. Тому уряд покривав його, продавши ОВДП тільки протягом двох останніх тижнів на більш ніж 70 млрд грн, причому під дуже високі відсотки – 12% річних у гривні при ставці за кредитами НБУ в 6%.

відео дня

Дефіцит страшний нарощуванням держборгу – внутрішнього і зовнішнього. Страшний він і тим, що в новому році нам доведеться віддавати значну частину доходів на обслуговування зовнішніх боргів. Уже зараз кожна третя гривня доходів державного бюджету йде на обслуговування боргів – їх погашення або виплату відсотків. Іншими словами, Україна крок за кроком рухається до дефолту.

Влада могла б обмежити доходи правлячих класів, ввести прогресивну систему оподаткування особистих доходів, зменшити величезні зарплати членів наглядових рад, чиновників, скорочувати їхню кількість, але цього не робиться.

читайте такожЧому без кредитів МВФ Україні буде тільки кращеІ, звичайно, уряд міг би піти на отримання іноземних кредитів і випуску своїх боргових зобов'язань (ОВДП) не з метою фінансування дефіциту бюджету, не на "проїдання", а для модернізації промисловості, підвищення конкурентоспроможності українських підприємств, проведення політики імпортозаміщення, стимулювання українського експорту, створення вільних економічних зон і територій пріоритетного розвитку... Такі кредити могли б окупатися додатковими доходами бюджету і зростанням валютних надходжень у країну. Але поки що проекти "слуг народу" не просуваються далі ідей про розвиток грального бізнесу…

Два транші кредитів МВФ по 700 млн дол, які Україна не змогла отримати в 2020 році, швидше за все, будуть надані в перші місяці 2021 року. Вони теж підуть на фінансування дефіциту держбюджету і будуть проїдені.

Плюс кредитів від МВФ полягає в тому, що відсотки, під які вони даються, нижчі за ринкові. Мінус полягає в тому, що для їх отримання доводиться йти на поступки нашим кредиторам в плані проведення зовнішньої і внутрішньої політики країни. І, чим більше ми користуємося кредитами МВФ, тим більше бачимо конкретних прикладів зовнішнього управління українською політикою та економікою.

читайте такожВлада вбиває економіку України - у 2021 - му нас чекають величезні проблемиНаприклад, заява американського дипломата Кіта Крача про те, що Україна повинна відмовитися від обладнання китайської компанії Huawei. Судячи з усього, Україна виконає цю вимогу, хоча це призведе до нових втрат для українського бюджету. У підсумку доведеться кудись подіти вже встановлене китайське обладнання і порушити умови контрактів.

По суті, Україну змушують ввести економічні санкції проти Китаю: відмова від китайського обладнання рівнозначна введенню економічних санкцій. Однак Україна, для економіки якої взаємодія з Китаєм має вкрай важливе значення, все одно готова йти цим шляхом: відмовлятися від обладнання Huawei, вводити обмеження для доступу китайських інвесторів до управління найбільшим українським підприємством "Мотор-Січ" (виробником авіаційних двигунів).

Така наша плата за величезну дірку в бюджеті. Щоб отримати гроші для фінансування свого величезного дефіциту бюджету, ми змушені відмовлятися на вимогу Заходу від співпраці, в тому числі з китайцями. Тобто на наш величезний дефіцит бюджету зав'язана наша колосальна зовнішня залежність.

Україні за будь-яких умов потрібно прагнути до обмеження дефіциту бюджету і до відходу від необхідності виконувати зовнішні вимоги. Дефіцит змушує нашу країну погоджуватися на все. Хоча гроші дають нам тільки в кредит, борги не списують, а відсотки нараховують досить високі...

Віктор Суслов, Заслужений економіст України, екс-міністр економіки України, спеціально для Главреду

Реклама
Підтримайте Главред

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти